Porażka z Siemaszką

2010-03-08

Dłuższa przerwa w rozgrywkach nie podziałała dobrze na koszykarki AZS-u Uniwersytet Gdański. Akademiczki przegrały w Piekarach Małopolskich z tamtejszą Siemaszką 43:56, w niczym nie przypominając zespołu, który w poprzedniej turze spotkań tak dobrze zaprezentował się w meczu z Wisłą II Kraków.

Przed tym spotkaniem obie ekipy legitymowały się takim samym bilansem punktowym i sąsiadowały ze sobą w tabeli. Gdańszczanki doskonale zdawały sobie sprawę, iż ewentualne zwycięstwo na wyjeździe znacznie przybliżyłoby je do realizacji celu, jakim jest pozostanie w I lidze na kolejny sezon, tym bardziej, że mają jeszcze w perspektywie rewanż u siebie. W pierwszej połowie starcia z Siemaszką AZS UG zagrał bardzo słabo. Akademiczki miały problemy w ataku, raziły nieskutecznością i ani razu nie trafiły za 3 punkty. Nie funkcjonowała też gdańska obrona, raz po raz rozbijana indywidualnymi wejściami koszykarek Siemaszki. Rywalki za to broniły doskonale, atakując gdańszczanki wysoko, już na ich połowie, podwajając Katarzynę Strzelecką przy wyprowadzani piłki i skutecznie odcinając od podań jej koleżanki. W efekcie nasze dziewczęta z rzadka tylko dochodziły do pozycji rzutowych. Po pierwszej połowie, w której AZS zdobył zaledwie 18 punktów, strata do przeciwnika wydawała się nie do odrobienia.

Na trzecią kwartę zespół z Gdańska wyszedł jednak całkowicie odmieniony. Po świetnym początku, kiedy najpierw akcją 2 + 1 popisała się Aleksandra Lampart, a chwilę później za 3 trafiła Agnieszka Golemska, akademiczki złapały kontakt z rywalkami. Wreszcie zaczęły też bronić tak, jak powinny od początku spotkania. Zagęszczona strefa uniemożliwiła koszykarkom Siemaszki indywidualne „wjazdy" pod kosz gdańszczanek i zmusiła je do szukania szansy w rzutach z dystansu, które wyraźnie nie są ich mocną stroną. W tej odsłonie nasze koszykarki zagrały wreszcie na miarę swego potencjału. Przed decydującą partią przewaga gospodyń zmalała do siedmiu „oczek" i śmiało można było powiedzieć, że mecz zaczyna się od nowa, a kwestia wyniku pozostaje otwarta.

Gdy zaraz na początku czwartej kwarty po świetnej akcji Katarzyny Wydry trafiła Justyna Wróbel wydawało się, że wszystko idzie zgodnie z planem. Kolejne cztery minuty upłynęły jednak głównie na walce w obronie, a żaden z zespołów nie odnalazł w tym czasie drogi do kosza. W końcu dwa punkty zdobyły rywalki, odzyskując tym samym 7-punktowe prowadzenie. W 37. minucie zza linii 6,25 m trafiła kapitan AZS-u Natalia Rościszewska. W tym momencie strata do Siemaszki zmalała do czterech punktów. Po chwili podobnym rzutem popisała się Agata Szołtysek. Była to jedyna celna „trójka" Siemaszki na 21 prób w całym spotkaniu, lepszego jednak momentu na przełamanie niemocy w rzutach z dystansu kapitan Siemaszki nie mogła wybrać. Od tej chwili gospodynie kontrolowały już wynik spotkania. Gdańszczanki rzuciły się do ataku, jednakże ponownie agresywna i skuteczna obrona defensywa rywalek nie pozwoliła im zdziałać zbyt wiele. Na domiar złego akademiczkom brakowało już sił na powrót do obrony. Mimo, iż w ostatniej kwarcie AZS był bliski wyrównania, ostatecznie zatriumfował zespół gospodyń.

Teraz przed podopiecznymi trenerów Włodzimierza Augustynowicza i Andrzeja Cieplika trudny tydzień. W sobotę czeka je arcyważne starcie z Drometem AJD Częstochowa. Już dziś można powiedzieć, iż w kontekście walki o utrzymanie będzie to mecz nie o dwa, ale o cztery punkty.

Domeny.pl Siemaszka Piekary - AZS UG 56:43 (17:11, 18:7, 7:17, 14:8)

AZS UG: Wdowczyk 9, Wróbel 9, Golemska 7 (1x3), Strzelecka 6, Rościszewska 5 (1), Lampart 4, Wydra 3, Cieślicka, Stachura.
Domeny.pl: Szołtysek 20 (1x3), Wilk 14, Wnęk 8, Ząbczyk 8, Czopor 6, Janiszewska, Woldan-Ziętko, Ziętara.

Pozostałe wyniki 9. kolejki:
AZS II PWSZ Gorzów Wlkp. - AZS UMCS Lublin 79:67, AZS UW - Wisła II McArthur Kraków 60:64, Dromet AJD Częstochowa - Korona Marmorin Wschowa 95:58.