Wybierz miasto
Studia Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

Badanie wynagrodzeń absolwentów uczelni wyższych

2016-04-13

W najnowszym, opublikowanym  przez firmę Sedlak&Sedlak, raporcie dotyczącym wynagrodzeń absolwentów uczelni  wyższych, Uniwersytet Gdański znalazł się na drugim miejscu w kategorii „Uniwersytety” z medianą na poziomie 4500 zł. Na początku zestawienia jest Uniwersytet Warszawski.

Jak poinformowali autorzy raportu w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń w 2015 roku wzięło udział 23 002 absolwentów studiów magisterskich tych uczelni. Całkowite przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto połowy z nich było nie mniejsze niż 4 120 PLN.

Badana była tzw. mediana. Uczelnie podzielono na kilka kategorii, zgodnie z podziałem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, co ułatwia porównywanie wyników.

Najwyższą medianę wynagrodzeń wśród absolwentów studiów magisterskich państwowych uniwersytetów w 2015 roku mieli studenci Uniwersytetu Warszawskiego (5 500 PLN). Mediana na Uniwersytecie Gdańskim, który znalazł się na drugim miejscu zestawienia wyniosła 4 500 PLN. Nie mniej niż 4 000 PLN zarabiali przeciętnie magistrowie po: Uniwersytecie Łódzkim, Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytecie Wrocławskim, Uniwersytecie Jagiellońskim, UKSW, Uniwersytecie Zielonogórskim, Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i Uniwersytecie Szczecińskim.

Już w przeszłości Uniwersytet Gdański notowany był wysoko w innym rankingu firmy Sedlak i Sedlak, dotyczącym  absolwentów zajmujących kierownicze stanowiska w zarządach dużych spółek na polskim rynku. Świadczy to o tym, że wynikiem dobrego wykształcenia naszych absolwentów są nie tylko wysokie przeciętne zarobki, ale także kariery zawodowe odpowiadające aspiracjom naszych byłych studentów.

Raport znajduje się na stronie: http://wynagrodzenia.pl/artykul.php/n.1366/email.297441/wpis.3403

Prof. dr hab. Mirosław Szreder, prorektor Uniwersytetu Gdańskiego ds. rozwoju i finansów:

„Wysoka pozycja Uniwersytetu Gdańskiego w tym rankingu jest potwierdzeniem słuszności naszej strategii, której istotę stanowi dbałość o właściwe kierunki i wysoki poziom kształcenia.  Koncentrujemy się na tych obszarach współczesnej gospodarki, w których najwyżej ceni się kompetencje, zdolność sprostania nowym wyzwaniom, elastyczność w codziennym działaniu. Szeroka współpraca naszej uczelni z reprezentantami życia gospodarczego pozwala nam na bieżąco reagować na dokonujące się zmiany w otoczeniu społecznym i ekonomicznym, a nawet przewidywać kształtujące się nowe,  długookresowe trendy. Staramy się nie tylko reagować na zainteresowania absolwentów szkół średnich, ale także zainteresowania te w pewnym stopniu kształtować. Służą temu różne inicjatywy skierowane do młodzieży licealnej, począwszy od gier i konkursów w ramach ubiegłorocznego Roku Matematyki na Pomorzu, a skończywszy na setkach wydarzeń odbywających się w ramach festiwali nauki. Usiłujemy przekonać młodzież do zainteresowania, a także pewnego wysiłku w celu poznania tych dziedzin nauki, które w przyszłości dadzą jej dobrze płatne miejsca pracy i zapewnią ciekawe ścieżki rozwoju zawodowego.
Jednym ze źródeł dobrych zarobków naszych absolwentów jest także intensywny w ostatnich latach rozwój gospodarki Pomorza, a w szczególności Trójmiasta. Nowi inwestorzy, z kraju i z zagranicy, którzy rozpoczęli tu swoją działalność stworzyli tysiące nowych miejsc pracy, skierowanych głównie do dobrze wykształconych młodych ludzi. Płace na większości stanowisk przewyższają średnią krajową, co jest  szczególnie dobrze widoczne w centrach eksperckich wielu firm (np. audytorskich) lun na stanowiskach menadżerskich”.

 

ip

Ciekawe artykuły
Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

Studia

w Trójmieście w innych miastach
Niezbędnik studenta
FB dlaMaturzysty.pl reklama