Wiadomości - Z życia Uczelni

"Bezdomność vs. COVID-19" - studenci Uniwersytetu Gdańskiego pomagają bezdomnym

2020-04-10 10:22:24 | Gdańsk

Studenci psychologii Uniwersytetu Gdańskiego, włączając się w akcję pomocy najbardziej potrzebującym w czasie zagrożenia epidemiologicznego, wspólnie z Towarzystwem Pomocy im. św. Brata Alberta wsparli osoby bezdomne. Udzielali im informacji, w jaki sposób chronić się przed zakażeniem koronawirusem i jak postępować, kiedy do takiego zakażenia dojdzie. Bezdomni to osoby często żyjące w izolacji i niemające dostępu do informacji, a jednocześnie grupa wysokiego ryzyka zakażenia koronawirusem. Taka pomoc jest zatem szczególnie istotna dla wspólnego bezpieczeństwa.

Studenci pysychologii UG niosą pomoc bezdomnym"Bezdomność vs. COVID-19" - informacje o akcji

Troje studentów psychologii Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego: Krzysztof Baranowski, Marta Faron i Alicja Partysza zainspirowani zajęciami z "Psychologii zdrowia" z prof. dr hab. Mariolą Bidzan, Kierownik Zakładu Psychologii Klinicznej i Neuropsychologii UG, które odbyły się jeszcze przed ogłoszeniem epidemii, podjęli decyzję o pomocy osobom bezdomnym w okresie zagrożenia epidemiologicznego. Skontaktowali się z Towarzystwem Pomocy im. św. Brata Alberta i okazało się, że Towarzystwo było właśnie w trakcie tworzenia bardzo podobnej kampanii. Połączono zatem siły w realizacji tego celu.

Jak informują studenci, wybrali pomoc osobom bezdomnym, ponieważ jest to grupa wykluczona społecznie. Osoby bezdomne żyją w informacyjnej izolacji, nie mając najczęściej dostępu do telefonu, telewizji i internetu. Jest to jednocześnie grupa wysokiego ryzyka zakażenia koronowirusem.

Pracownicy Towarzystwa przygotowali ulotki z aktualnymi informacjami dot. koronawirusa, a studenci psychologii, zaopatrzeni w niezbędne środki ochrony, udali się na ulice Trójmiasta i przekazali materiały osobom bezdomnym. Ulotki zawierają informacje o możliwościach zarażenia koronawirusem, objawach choroby COVID-19, ochronie przed zarażeniem oraz informacje o instytucjach, z którymi należy się kontaktować w razie podejrzenia zakażenia.
Studenci o kampanii zdrowotnej:

Krzysztof Baranowski: – Spojrzenie na dzisiejsze ulice ukazało prawdę, że nie wszyscy mają gdzie #zostaćwdomu. Są to ludzie którzy bardzo często budzili się w nowej rzeczywistości, w której już nie mogli spotkać tych, którzy im dotychczas pomagali. Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta wie co robi. I robi to każdego dnia, każdego tygodnia, każdego roku. Nie jest łatwo, ale potrafią działać w sposób profesjonalny, angażując grupę oddanych, otwartych na pomoc i drugiego człowieka ludzi. I dlatego każdy kto chciałby dołożyć swoją cegiełkę, powinien to zrobić, wspomagając ich w ich codziennej ciężkiej pracy. I to był nasz pomysł – pomóc tym którzy wiedzą jak to robić najlepiej.

Marta Faron: Z Towarzystwem Pomocy im. św. Brata Alberta jestem związana od 2017 roku, gdy zaczynałam moją pracę jako streetworkerka. Podczas tej pracy miałam okazję poznać wielu wspaniałych ludzi, którzy w wyniku różnych trudnych życiowych sytuacji znaleźli się na ulicy. Każde spotkanie, każda rozmowa uświadamiała mi jak ważne jest to, aby podchodzić do nich bez uprzedzeń i stereotypów. Wśród bezdomnych kryją się za nimi ludzkie tragedie, fatalne zbiegi okoliczności, niespełnione marzenia, błędy i pomyłki, ale także ogromny potencjał i potrzeba, aby ktoś w nich uwierzył.

Alicja Partysza: – Wzięłam udział w tej akcji z myślą o rozszerzeniu kampanii w moim rodzinnym mieście Tczewie, gdzie nie jeździ autobus z pomocą, jest tylko jedna ogrzewalnia i brakuje wsparcia dla osób bezdomnych. Czują się opuszczeni. Z moich doświadczeń wynika, że osoby bezdomne potrzebują nie tylko informacji, ale także zwykłej rozmowy. W trakcie tych spotkań doświadczyłam, jak bardzo potrzebują kontaktu z innymi ludźmi, który nawet w normalnych warunkach jest przecież ograniczony.

O Towarzystwie

Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta jest niezależną, katolicką organizacją, której celem nadrzędnym jest pomoc osobom bezdomnym i ubogim, w duchu patrona św. Brata Alberta. Jest to jedna z największych organizacji pozarządowych w Polsce. Zrzesza 2500 członków zorganizowanych w 67 kołach. Każde koło stara się zorganizować schronisko, kuchnię lub inną formę pomocy ludziom bezdomnym i ubogim.

Koło Gdańskie Towarzystwa Pomocy im św. Brata Alberta zostało założone w maju 1989 roku z inicjatywy mieszkańców Trójmiasta. Prowadzi 3 schroniska całodobowe (w tym jedno dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością), 2 noclegownie i 1 ogrzewalnię dla bezdomnych mężczyzn.

Więcej informacji o działaniach Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta: http://www.bezdomnosc.org.pl/

ip

fot. Archiwum UG

Słowa kluczowe: Pomoc dla bezdomnych, UG, Gdańsk, Koronawirus, 2020, kampania zdrowotna informacyjna
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Akademia Inwestowania Alternatywnego
Akademia Inwestowania Alternatywnego już w dniach 5-7 kwietnia

To unikalne wydarzenie skierowane do wyselekcjonowanej grupy studentów.

Start w IT
"Start w IT" już się 27 marca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie

Wydarzenie zostanie podzielone na dwie części: targi i prelekcję.

Jerzy Gamdzyk, Jan Kossacki, Andrzej Tyc
Studenci z Wydziału Fizyki UW ze złotym medalem w konkursie University Physics Competition 2023

To zawody drużynowe, w których uczestniczą studenci studiów I stopnia z całego świata.

Polecamy
Dwie badaczki Uniwerstyetu Gdańskiego w rankingu "50 śmiałych 2019 roku" Gdańsk

Prestiżowe zestawienie Wysokich Obcasów Gazety Wyborczej nie było obojętne na naukę.

Webankieta - wygodne narzędzie do tworzenia ankiet

Oto jak łatwo przeprowadzić ankietę online! Bezpłatny dostęp do programu zapewnia swoim studentom Akademii Leona Koźmińskiego.

Ostatnio dodane
Akademia Inwestowania Alternatywnego
Akademia Inwestowania Alternatywnego już w dniach 5-7 kwietnia

To unikalne wydarzenie skierowane do wyselekcjonowanej grupy studentów.

Start w IT
"Start w IT" już się 27 marca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie

Wydarzenie zostanie podzielone na dwie części: targi i prelekcję.

Ostatnio komentowane
Łowcy talentów w akcji
Łowcy talentów w akcji

Masz pasję i chcesz ją rozwijać? Chcesz zobaczyć jak robią to inni? Pomożemy Ci rozwinąć Twój talent i wypracować twórczy warsztat. A na najlepszych czeka Scena Artystyczna ROE.

Popularne