Wykłady - Z życia Uczelni

Farma(e)kologia, czyli druga twarz leków - wykład prof. Piotra Stepnowskiego na Uniwersytecie Gdańskim

2019-11-20 12:48:41 | Gdańsk

Nadbałtyckie Centrum Kultury Gdańsk i Gdańskie Towarzystwo Naukowe zapraszają na wykład "Farma(e)kologia, czyli druga twarz leków" na temat wykrywania, trwałości, dróg przemieszczania i efektów toksykologicznych substancji farmaceutycznych trafiających do środowiska naturalnego. Wykład wygłosi prof. Piotr Stepnowski, laureat Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza za rok 2018 w kategorii nauk ścisłych i przyrodniczych.

Jubileuszowe logo Uniwersytetu GdańskiegoO czym będzie wykład?

Wykład pt. "Farma(e)kologia, czyli druga twarz leków" odbędzie się w ramach cyklu spotkań z laureatami Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza. Prof. dr hab. Piotr Stepnowski, prorektor ds. nauki na Uniwersytecie Gdańskim, jest światowym pionierem badań w zakresie wykrywania i oceny narażenia środowiskowego nietypowych zanieczyszczeń chemicznych, takich jak pozostałości leków czy tzw. cieczy jonowych – nowoczesnych rozpuszczalników przemysłowych.

Jest laureatem Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza za rok 2018 w kategorii nauk ścisłych i przyrodniczych. To najważniejsze na Pomorzu naukowe wyróżnienie otrzymał za "wybitne osiągnięcia naukowe dotyczące analizy chemicznej i oceny negatywnych skutków pozostałości substancji farmaceutycznych oraz cieczy jonowych w środowisku".

Spotkanie poprowadzi dr hab. Anna Białk-Bielińska. Podczas części artystycznej wystąpi kwartet smyczkowy Golden Gate Quartet.

Prof. dr hab. Piotr Stepnowski - informacje

Prof. dr hab. Piotr Stepnowski od początku związał swoją karierę naukową z Uniwersytetem Gdańskim. Był m.in. Dziekanem Wydziału Chemii UG, a obecnie pełni funkcje Prorektora ds. Nauki. Profesor jest światowym pionierem badań w zakresie wykrywania i oceny narażenia środowiskowego nietypowych zanieczyszczeń chemicznych, takich jak pozostałości leków czy tzw. cieczy jonowych – nowoczesnych rozpuszczalników przemysłowych. Szczególnym uznaniem cieszy się jego wkład w poznanie skutków, jakie wywołują tego typu substancje na organizmy żywe zamieszkujące ekosystemy wodne oraz badania nad ich oddziaływaniem z glebami i osadami dennymi. Wyniki jego badań stały się m.in. podstawą zupełnie nowego podejścia do projektowania rozpuszczalników z grupy cieczy jonowych w celu uzyskania ich niższej toksyczności i zwiększonej podatności na degradację. Badania substancji leczniczych w glebach z kolei, dowiodły realnego zagrożenia skażenia wód gruntowych tymi substancjami .

Jako pierwszy na świecie opracował i wdrożył kilkanaście oryginalnych metod analizy składników cieczy jonowych, które są dziś światowym kanonem analityki tych nowoczesnych rozpuszczalników. To właśnie metody Profesora Stepnowskiego są obecnie powszechnie wykorzystywane przez laboratoria naukowe i przemysłowe na całym świecie do analizy cieczy jonowych oraz produktów ich przemian i rozpadu.

Nie do przecenienia są także jego pionierskie osiągnięcia w zakresie poszukiwania nowych metod pomiarów śladowych ilości farmaceutyków w próbkach środowiskowych (leki weterynaryjne, leki hormonalne, niesteroidowe leki przeciwzapalne i in.) i ich zastosowania do pomiarów w  środowisku. Jego badania w tym zakresie dowiodły obecności tych substancji nie tylko w ściekach komunalnych, ale także w wodach strefy przybrzeżnej Morza Bałtyckiego, czy w wybranych glebach i w wodach głębinowych. Badania prowadzone w zespole Profesora Stepnowskiego wprowadziły także do kanonu literatury światowej wiele nowych informacji na temat efektów biologicznych oraz toksyczności i ekotoksyczności substancji leczniczych obecnych w środowisku.

Współpracuje z szerokim gronem naukowców, także z ośrodków zagranicznych, m.in. z Niemiec, Francji czy Portugalii. Jest autorem i współautorem ponad dwustu naukowych artykułów, opublikowanych w uznanych międzynarodowych czasopismach naukowych, trzech podręczników akademickich, a także redaktorem naukowych monografii. Prace prof. Stepnowskiego były cytowane ponad sześć tysięcy razy, a wartość tzw. Indeksu Hirscha, który służy ustaleniu znaczenia całego dorobku danego autora, wynosi 44, co stawia prof. Piotra Stepnowskiego w ścisłej czołówce polskich naukowców. Był opiekunem ponad pięćdziesięciu prac magisterskich oraz promotorem 14 doktoratów.

Pełnił i pełni wiele ważnych funkcji w organizacjach  społecznych i samorządowych związanych z ochroną środowiska. Był m.in. przedstawicielem RP w zespole Programowania Wspólnych Badań Unii Europejskiej w zakresie zmian klimatu. Pełnił funkcję Prezesa Polskiego Klubu Ekologicznego w Gdańsku, był także inicjatorem powstania i pierwszym dyrektorem Instytutu Ochrony Środowiska i Zdrowia Człowieka UG. Od 15 lat jest reprezentantem Miasta Gdańsk w Zarządzie Agencji Regionalnego Monitoringu Atmosfery Aglomeracji Gdańskiej, którym kieruje od 2008 roku.

Gdzie i kiedy?

  • Data: 21 listopada 2019 r. (czwartek)
  • Miejsce: Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku (ul. Korzenna 33/35)
  • Godzina: 18:00
  • Wstęp: wolny

Zapraszamy!

ip

fot. materiały Uniwersytetu Gdańskiego

Słowa kluczowe: UG, Informacje, Data, Miejsce, Udział, Tematyka
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
wykład Andrzeja Dragana
Wykład "Sztuczna inteligencja w prowadzeniu badań naukowych" w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie i Szkoła Doktorska zapraszają na wykład Profesora Andrzeja Dragana.

Polecamy
"Inżynier Przyszłości: Influencer i Lider" - webinar Forum Inżynierów Przyszłości

Mimo przeciwności, czasy pandemii stwarzają szansę na rozwój przedsiębiorczości.

cmd
Capital Market Days - program wydarzenia

Co wydarzy się podczas Capital Market Days?

Ostatnio dodane
wykład Andrzeja Dragana
Wykład "Sztuczna inteligencja w prowadzeniu badań naukowych" w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie i Szkoła Doktorska zapraszają na wykład Profesora Andrzeja Dragana.

Popularne