Wybierz miasto
Studia Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

Jak dobrze wybrać studia podyplomowe?

2017-08-14

Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na dokształcanie. Konkurencja na rynku pracy, pojawianie się nowych zawodów oraz gwałtowny rozwój przedsiębiorczości spowodowały, że każdy kto myśli o potencjalnym awansie zawodowym powinien regularnie uczestniczyć w kursach i szkoleniach. Jednym z najpopularniejszych sposobów na podniesienie swoich kompetencji zawodowych i zwiększenie atrakcyjności w oczach szefa są studia podyplomowe. Myślisz o zapisaniu się na nie? Poniżej krótki poradnik podpowiadający jak dobrze je wybrać.

studia podyplomowe

Zdecyduj się na konkretną dziedzinę

O tak dużym zainteresowaniu studiami podyplomowymi zdecydowało kilka czynników. Po pierwsze, ich profil. „Podyplomówki” dotyczą ściśle określonych zagadnień z danej dziedziny. Przykładowo, absolwenci pedagogiki, którzy na co dzień pracują w placówkach przedszkolnych mogą pogłębić swoją wiedzę na temat pracy z maluchami o różnym stopniu niepełnosprawności poprzez uczestniczenie w wykładach i ćwiczeniach na kierunkach takich jak oligofrenopedagogika czy praca z dzieckiem autystycznym i ze spektrum autyzmu (realizowanych, m.in. w http://www.zpsb.pl/studia-podyplomowe). Po drugie, studia podyplomowe w krótkim czasie (przeważnie rok, rzadziej trzy semestry lub dwa lata) pozwalają zdobyć cenną wiedzę i umiejętności, które mogą przyczynić się do zmiany pozycji zawodowej.

Dokładnie sprawdź uczelnię i wykładowców

Zdecydowany na studia podyplomowe? Przed podjęciem decyzji o zapisaniu się na konkretną uczelnię warto dokładnie ją sprawdzić. Co wziąć pod uwagę? Głównie doświadczenie w prowadzeniu „podyplomówek” – im bogatsza oferta, tym jest ono większe. Istotne znaczenie ma kadra dydaktyczna. Zdecydowanie cenniejsze będą studia na których wykładają praktycy, czyli osoby które oprócz posady w szkołach wyższych mogą pochwalić się też pracą w miejscach ściśle związanych z dziedziną którą wykładają. Dla osób aktywnych zawodowo taki wykładowca jest w cenie – nie dość, że przekaże praktyczne umiejętności to jeszcze jest dodatkowym kontaktem na polu zawodowym.

Potraktuj studia podyplomowe jako szansę na zmianę

Jednym z najczęstszych powodów, dla których osoby pracujące decydują się na powrót na uczelnie jest nie tylko chęć uzupełnienia wiedzy, ale też szansa na zdobycie uprawień do wykonywania innego zawodu. A studia podyplomowe przy niewielkim nakładzie czasu pozwalają na to. Każdy posiadacz dyplomu uczelni wyższej – czy to na poziomie licencjatu, czy też magisterki – może zapisać się na „podyplomówkę”, a tym samym wyposażyć się w kwalifikacje do pracy na innym stanowisku.

Artykuł Partnera

Ciekawe artykuły
Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

Studia

w Trójmieście w innych miastach
Niezbędnik studenta
FB dlaMaturzysty.pl reklama