Wiadomości - Z życia Uczelni

Współpraca Uniwersytetu Gdańskiego z Uniwersytetu Islandzkiego w Reykjavik

2020-03-06 09:36:31 | Gdańsk

Wymiana pracowników naukowych i studentów oraz współpraca w zakresie wspólnych przedsięwzięć badawczych i organizacyjnych to główne założenia porozumienia pomiędzy Uniwersytetem Gdańskim a Uniwersytetem Islandzkim. Porozumienie o współpracy (Memorandum of Understanding) zostało podpisane w ramach wizyty Prezydenta Islandii w Gdańsku, na pokładzie jednego z najnowocześniejszych statków naukowo-badawczych, r/v Oceanograf, należącego do Uniwersytetu Gdańskiego.

Podpisanie porozumienia pomiędzy Uniwersytetem Gdańskim i Uniwersytetem Islandzkim

Popisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Uniwersytetem Gdańskim i Uniwersytetem w Islandii na pokładzie statku r/v Oceanograf. Na zdjęciu od lewej: prof. Aneta Oniszczuk-Jastrząbek, Prorektor ds. Informatyzacji i Umiędzynarodowienia UG, a Dr Jón Atli Benediktsson, Rektor Uniwersytetu Gdańskiego, drugi plan: Lilja Dögg Alfreðsdóttir, Minister Edukacji, Nauki I Kultury Islandii oraz prof. Piotr Stepnowski, Prorektor ds. Nauki UG

Uniwersytet Gdański i Uczelnie z Islandii- historia współpracy

Współpraca Uniwersytetu Gdańskiego z Islandią rozpoczęła się w 2018 roku, gdy została podpisana umowa dwustronna uczelni z Uniwersytetem w Akureyri oraz umowa pomiędzy Wydziałem Oceanografii i Geografii UG a School of Business in Science w Islandii. Równocześnie Północnoatlantycka Organizacja Producentów wraz z Wydziałem Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego i Uniwersytetem w Akureyri oraz School of Business in Science w Islandii podjęły się organizacji konkursu stypendialnego PISCES (Polish Icelandic Scholarship – Exchange Studies), który wspiera polskich studentów zamierzających studiować na Uniwersytecie w Akureyri w ramach Programu Stypendialnego Erasmus Plus.

Uniwersytet Islandzki w Reykjaviku i Uniwersytet Gdański - porozumienie 2020

Podpisanie porozumienia pomiędzy Uniwersytetem Gdańskim a Uniwersytetem Islandzkim odbyło się 5 marca 2020 roku na pokładzie statku r/v Oceanograf, należącego do Uniwersytetu Gdańskiego. W imieniu Uniwersytetu Gdańskiego memorandum podpisała prof. Aneta Oniszczuk – Prorektor ds. Informatyzacji i Umiędzynarodowienia UG, a Uniwersytet Islandzki w Reykjaviku reprezentował Rektor – Dr Jón Atli Benediktsson. Porozumienie zakłada wymianę pracowników naukowych i studentów oraz współpracę w zakresie wspólnych przedsięwzięć badawczych i organizacyjnych.

- Z delegacją Islandii, z Panem Prezydentem i Panią Minister Edukacji, Nauki i Kultury na czele,  którą gościliśmy na pokładzie naszego statku, rozmawialiśmy o wyzwaniach, jakie stoją przed Islandią, głównie w zakresie wspierania Polonii islandzkiej, borykającej się z licznymi problemami. Podjęliśmy szereg zobowiązań o zaangażowaniu Uniwersytetu Gdańskiego w proces edukacji naszych rodaków w Islandii, ale również wzajemnej wymiany akademickiej w zakresie badań naukowych i kształcenia pomiędzy Uniwersytetem Islandzkim a Uniwersytetem Gdańskim – powiedział prof. Piotr Stepnowski, Prorektor ds. Nauki UG

- Podczas tej wizyty otrzymałam bardzo dobry wgląd w system edukacji w Polsce – od opieki przedszkolnej po studia na Uniwersytecie Gdańskim. Jestem pewna, współpraca z uczelnią przyniesie korzyści obu stronom – podsumowała Lilja Dögg Alfreðsdóttir, Minister Edukacji, Nauki I Kultury

Przebieg uroczystości podpisania Memorandum of Understanding

Spotkanie poprzedził rejs, w czasie którego zaprezentowano dotychczasowe kontakty Uniwersytetu Gdańskiego z Islandią oraz współpracę w obszarze edukacji pomiędzy Urzędem Miejskim w Gdańsku a krajami skandynawskimi.

Prof. Piotr Stepnowski, Prorektor ds. Nauki UG przedstawił Uniwersytet Gdański, dotychczasową współpracę uczelni z Islandią oraz potencjalną współpracę w zakresie studiów polonistycznych. Dziekani i prodziekani wydziałów Oceanografii i Geografii, Zarządzania oraz Ekonomicznego – prof. Waldemar Surosz, prof. Angelika Kędzierska-Szczepaniak oraz prof. Monika Bąk, omówili współpracę swoich jednostek z Islandią. Agnieszka Tomasik, Dyrektor ZSO nr 8 w Gdańsku opowiedziała o projekcie "Kreatywna pedagogika", a Grzegorz Kryger, zastępca dyrektora ds. Edukacji Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku zaprezentował aspekty współpracy w obszarze edukacji pomiędzy Urzędem a krajami skandynawskimi.

Statek r/v Oceanograf to jedna z najnowocześniejszych jednostek badawczych pływających pod polską banderą. Statek, wyposażony w specjalistyczne urządzenia do interdyscyplinarnych badań środowiska Morza Bałtyckiego, jest wykorzystywany do prowadzenia badań naukowych oraz kształcenia studentów. Na pokładzie znajdują się m.in. specjalistyczne laboratoria, multimedialna sala seminaryjna dla studentów oraz miejsce do obserwacji ssaków i ptaków morskich.

ip

Fot. Archiwum UG

Słowa kluczowe: Memorandum of Understanding Współpraca Polsko-Islandzka Podpisanie porozumienia Statek Oceanograf
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Akademia Inwestowania Alternatywnego
Akademia Inwestowania Alternatywnego już w dniach 5-7 kwietnia

To unikalne wydarzenie skierowane do wyselekcjonowanej grupy studentów.

Start w IT
"Start w IT" już się 27 marca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie

Wydarzenie zostanie podzielone na dwie części: targi i prelekcję.

Jerzy Gamdzyk, Jan Kossacki, Andrzej Tyc
Studenci z Wydziału Fizyki UW ze złotym medalem w konkursie University Physics Competition 2023

To zawody drużynowe, w których uczestniczą studenci studiów I stopnia z całego świata.

Polecamy
W gdańskim "Medyku" realizowany jest program edukacyjny "Kultura bezpieczeństwa" Gdańsk

Informacje o współpracy Wojewódzkiego Zespołu Szkół Policealnych nr 2 w Gdańsku z Państwową Inspekcją Pracy.

Rekrutacja trwa do 4 października 2018 roku.
Studia podyplomowe niderlandzkie ruszają na UG od semestru zimowego 2018/2019 Gdańsk

Rekrutacja trwa do 4 października 2018 roku.

Polecamy
Ostatnio dodane
Akademia Inwestowania Alternatywnego
Akademia Inwestowania Alternatywnego już w dniach 5-7 kwietnia

To unikalne wydarzenie skierowane do wyselekcjonowanej grupy studentów.

Start w IT
"Start w IT" już się 27 marca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie

Wydarzenie zostanie podzielone na dwie części: targi i prelekcję.

Ostatnio komentowane
Łowcy talentów w akcji
Łowcy talentów w akcji

Masz pasję i chcesz ją rozwijać? Chcesz zobaczyć jak robią to inni? Pomożemy Ci rozwinąć Twój talent i wypracować twórczy warsztat. A na najlepszych czeka Scena Artystyczna ROE.

Popularne