Wiadomości - Z życia Uczelni

Fonoholizm, czyli uzależnienie od telefonów - poznaj raport naukowców UG

2016-12-19 12:52:05 | Gdańsk

Uniwersytet Gdański oraz Fundacja DBAM O MÓJ Z@SIĘG, przy wsparciu Urzędu Miasta Gdyni przez ostatnie dwa lata realizowali cykl badań naukowych poświęconych zjawisku fonoholizmu – uzależnieniu od telefonów komórkowych pod kierownictwem dr Macieja Dębskiego z Instytutu Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa UG. Efektem tych prac jest raport, który został upubliczniony podczas grudniowej międzynarodowej konferencji pt. „Mobilność w sieci. Relacje. Bezpieczeństwo. Rozwój” współorganizowanej przez Uniwersytet Gdański.

Raport pt. „Nałogowe korzystanie z telefonów komórkowych. Szczegółowa charakterystyka zjawiska fonoholizmu w Polsce” powstał na podstawie wyników ogólnopolskich badań przeprowadzonych wśród 22 086 młodych osób między 12 a 18 rokiem życia i 3 471 nauczycieli oraz eksperymentu społecznego pt. „Poz@ Siecią” polegającym na dobrowolnym odłączeniu 100 młodych osób na 3 pełne doby od telefonu komórkowego, internetu, tabletów/komputerów, telewizji, gier on-line i typu playstation.

– Pomysł realizacji projektu zrodził się w środowisku naukowym Instytutu Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego i dotyczył pilnej potrzeby dokonania profesjonalnej diagnozy w zakresie korzystania z telefonu komórkowego przez młodych Polaków. Głównym celem projektu jest zwiększenie wiedzy społeczeństwa polskiego w zakresie odpowiedzialnego korzystania z nowych narzędzi komunikacyjnych. Cel ten można osiągnąć poprzez dokonanie diagnozy naukowej, upowszechnienie wyników badań, jak również zaplanowanie profesjonalnego wsparcia dla różnych grup odbiorców, borykających się z niekontrolowanym używaniem urządzeń cyfrowych, ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży szkolnej –
tłumaczy koordynator projektu badawczego dr Maciej Dębski z Instytutu Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa UG, prezes Fundacji DBAM O MÓJ Z@SIĘG.

Publikacja zawiera m.in. najważniejsze uniwersalne wnioski dotyczące wszystkich prowadzonych badań, jak również opis zjawiska fonoholizmu i rekomendacje w zakresie profilaktyki, leczenia oraz integracji w celu rozwiązywania problemów osób e-uzależnionych. Opisany jest również eksperyment społeczny „Poz@ Siecią” oparty o dzienniki uczestników, indywidualne wywiady pogłębione z uczestnikami eksperymentu oraz ich rodzicami. Młodzież szkolną i ich nauczycieli zapytano m.in.  o wzory korzystania z telefonów komórkowych, cele w jakich ich używają oraz ewentualny związek  z problemem cyberprzemocy. Uczniów poproszono również o opisanie czy i jak często przejawiają określone symptomy nałogowego korzystania ze swoich smartfonów, jakie treści w nich posiadają  i co sądzą o problemie uzależnienia od telefonów komórkowych.

Fragmenty raportu
„Uczniowie uczęszczający do szkoły podstawowej przyznali, że rozpoczęli regularne korzystanie z telefonów w wieku 9 lat, gimnazjaliści – w wieku 10,5 lat, zaś wiek inicjacji u uczniów aktualnie uczących się w szkołach ponadgimnazjalnych kształtuje się na poziomie 11,5 lat. Oznacza  to, że wiek inicjacji, związany z korzystaniem z własnych telefonów/smartfonów, obniża się i najprawdopodobniej wciąż będzie się obniżać.”

„Na podstawie wyników można powiedzieć, że dzisiejsza polska młodzież jest młodzieżą pokolenia selfie. (…) okazuje się, że co czwarty uczeń (25,1%) przynajmniej raz dziennie robi sobie selfie. (…) Warto zwrócić uwagę, że dziewczęta o wiele częściej robią sobie selfie (70,9%), niż chłopcy (37,7%).”

Współpraca Uniwersytetu Gdańskiego i Fundacji DBAM O MÓJ Z@SIĘG
Początkowo badania, w części pilotażowej, realizowane był w ramach zajęć pt. „Projekty Badawcze”, prowadzonych wśród studentów socjologii w Instytucie Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. Studenci socjologii zaangażowali się również w proces gromadzenia danych jakościowych, realizując wywiady z uczestnikami eksperymentu społecznego „Poz@ Siecią”. oraz z ich rodzicami.

Aktualnie prowadzone są również ogólnopolskie badania naukowe wśród kierowców w zakresie podejmowania przez nich zachowań ryzykownych związanych z używaniem telefonów komórkowych w ruchu drogowym realizowane przez Fundację DBAM O MÓJ Z@SIĘG, Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, Centrum Edukacji, Rozwoju i Szkoleń CERS oraz Fundację ZenDriving.

Z kolei w zbliżającym się roku uczelnia oraz fundacja planują zająć się badaniami ukierunkowanymi na diagnozę cyfrowych kompetencji rodziców.

Raport jest dostępny do pobrania na stronie fundacji: http://dbamomojzasieg.com/publikacje-raporty/.

 

ip

Słowa kluczowe: uniwersytet gdański, dbam o mój z@sięg, fonoholizm definicja
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Dokumenty rekrutacyjne na studia w WSB w Warszawie złożysz przez paczkomat InPost

Wyższa Szkoła Bankowa w Warszawie pierwszą uczelnią w Polsce współpracującą z InPostem, by zapewnić bezpieczeństwo kandydatom na studia.

Akademia Leona Koźmińskiego członkiem Oracle Data Science Early Adopter Program

Warszawska ALK dołączyła do programu Oracle, zrzeszającego 5 europejskich uczelni.

E-konferencja NAWNE 2020 - informacje o wydarzeniu

Po raz 9. studenci zaprezentują swoje projekty badawcze związane z analizą danych.

Polecamy
Wystawa zdjęć „Azja w obiektywie”
Wystawa zdjęć „Azja w obiektywie”

Głównym celem, przyświecającym prezentowanej wystawie jest ukazanie wielowymiarowości Azji.

Dni Otwarte Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie
Dni Otwarte Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie

Zapraszamy na jesienne wydanie Dni Otwartych i Międzynarodowych Dni Otwartych jednej z najlepszych uczelni ekonomicznych w Polsce.

Ostatnio dodane
Dokumenty rekrutacyjne na studia w WSB w Warszawie złożysz przez paczkomat InPost

Wyższa Szkoła Bankowa w Warszawie pierwszą uczelnią w Polsce współpracującą z InPostem, by zapewnić bezpieczeństwo kandydatom na studia.

Akademia Leona Koźmińskiego członkiem Oracle Data Science Early Adopter Program

Warszawska ALK dołączyła do programu Oracle, zrzeszającego 5 europejskich uczelni.

Ostatnio komentowane
Łowcy talentów w akcji
Łowcy talentów w akcji

Masz pasję i chcesz ją rozwijać? Chcesz zobaczyć jak robią to inni? Pomożemy Ci rozwinąć Twój talent i wypracować twórczy warsztat. A na najlepszych czeka Scena Artystyczna ROE.