Polska - Świat nauki

Międzynarodowa wystawa astrofotografii w Centrum Nauki Experyment

2022-10-12 14:48:45 | Gdańsk

Planety, galaktyki, mgławice – dzięki rozwojowi dziedziny fotografii, jaką jest astrofotografia, możemy odkrywać je bez konieczności używania teleskopów i innych skomplikowanych narzędzi. Na wystawie AstroCamera. Niebo w obiektywie zobaczymy najciekawsze prace wykonane przez laureatów dziesięciu edycji konkursu AstroCamera. Otwarcie wystawy nastąpi 14 października o godzinie 15:00.

AstroCamera. Niebo w obiektywie

2023 Rokiem Mikołaja Kopernika

W 2023 roku w całej Polsce świętować będziemy Rok Mikołaja Kopernika (1473-1543) – wybitnego polskiego astronoma, matematyka, prawnika, lekarza i ekonomisty, twórcy teorii heliocentrycznej i autora poświęconego jej dzieła „O obrotach sfer niebieskich”. Datę obchodów powiązano z rocznicą 550 urodzin i 480. rocznicą śmierci Mikołaja Kopernika.

- W Centrum Nauki Experyment, akcentowanie Roku Kopernikańskiego rozpoczniemy już jesienią 2022 roku. Zaprezentujemy wyjątkową wystawę, stworzoną ze zdjęć nagrodzonych w poprzednich odsłonach oraz w tegorocznej, jubileuszowej – 10. edycji konkursu AstroCamera, organizowanego przez centrum nauki Hevelianum – mówi Małgorzata Werchowicz, Zastępca Kierownika Działu Rozwoju i Współpracy w Centrum Nauki Experyment.

Co będzie się działo w Centrum Nauki Experyment?

W nawiązaniu do prezentowanej wystawy czasowej prowadzone będą liczne warsztaty tematyczne oraz pokazy naukowe, prelekcje i spotkania z popularyzatorami nauki. Rozpoczęcie kosmicznych aktywności w Centrum Nauki Experyment już 14 października.

- Wystawa AstroCamera. Niebo w obiektywie dostępna będzie dla naszych gości, w ramach standardowego cennika biletów do Centrum. Już w najbliższy weekend, 15 i 16 października, zapraszamy też na pierwszą odsłonę warsztatów rodzinnych. Kosmiczna misja ratunkowa, które organizujemy w ramach aktywności towarzyszących otwarciu wystawy astrofotografii. Nie zabraknie kosmicznych zadań – nasi goście zbudują między innymi własne moduły zasilania, wykonując zadania z użyciem płytek stykowych oraz przekonają się na własne oczy jak działa próżnia. Bilety są już w sprzedaży  – informuje Jakub Łasek, Specjalista ds. PR i marketingu Centrum Nauki Experyment.

Wystawa będzie dostępna w Centrum Nauki Experyment do 30 grudnia 2022 roku.

AstroCamera to projekt z wyjątkową historią. Pierwsza edycja konkursu została ogłoszona 28 stycznia 2011 roku – w rocznicę urodzin Jana Heweliusza, patrona gdańskiego centrum nauki. Tradycyjnie już, tego dnia ogłaszane są kolejne. W tym czasie inicjatywa ewoluowała do rangi międzynarodowego wydarzenia, dzięki czemu konkursowe prace nadsyłane są przez uczestników z niemal całego świata, wspólnie tworząc zachwycające portfolio zdjęć nieba! W ciągu trwania wszystkich, dotychczasowych edycji konkursu wpłynęły 2832 zdjęcia, z czego 103 zostały nagrodzone, a 150 wyróżniono.

Wystawę dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki.

ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: AstroCamera. Niebo w obiektywie, międzynarodowa wystawa, Centrum Nauki Experyment
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
festiwal naukowy
Już 18 listpada rusza festiwal naukowy ScienceCom 2022

Poznaj plan dwudniowego wydarzenia naukowego?

AstroCamera. Niebo w obiektywie
Międzynarodowa wystawa astrofotografii w Centrum Nauki Experyment Gdańsk

Na czym będzie polegała wystawa AstroCamera. Niebo w obiektywie?

Bydgoskie Dni Projektowe
Już za miesiąc dizajn zawita do Bydgoszczy

Zobacz, co się będzie działo podczas wydarzenia.

Polecamy
"Studiolo. Kosmiczne ogrody" - naukowa wystawa w Gdańsku Gdańsk

Poznajcie szczegóły wystawy gdzie pokazane zostaną przestrzenie do badań i hodowli roślin w nietypowych warunkach.

Zobacz jak wyglądała edukacja w czasach II Wojny Światowej.
Szkolnictwo w czasach II Wojny Światowej

Zobacz, jak wyglądała edukacja w czasach II Wojny Światowej!

Polecamy
Ostatnio dodane
festiwal naukowy
Już 18 listpada rusza festiwal naukowy ScienceCom 2022

Poznaj plan dwudniowego wydarzenia naukowego?

AstroCamera. Niebo w obiektywie
Międzynarodowa wystawa astrofotografii w Centrum Nauki Experyment Gdańsk

Na czym będzie polegała wystawa AstroCamera. Niebo w obiektywie?

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.