Konkursy - Edukacja

Nagroda Specjalna w konkursie na scenariusz filmowy – SCRIPT PRO dla doktoranki UG

Elżbieta Benkowska i "Orunia 4ever"

2019-05-21 12:58:50 | Gdańsk

Elżbieta Benkowska, doktorantka Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego otrzymała Nagrodę Specjalną w prestiżowym konkursie scenariuszowym SCRIPT PRO 2019. Nagroda w wysokości 10 000 zł została jej przyznana za scenariusz pełnometrażowego filmu fabularnego „Orunia 4ever”. Do konkursu zgłoszonych zostało ponad 100 scenariuszy. Wybrano 10 finalistów, przyznano 2 nagrody i 2 wyróżnienia honorowe.

Elżbieta Benkowska - nagroda

Konkurs SCRIPT PRO

SCRIPT PRO jest najważniejszym polskim konkursem dla scenarzystów będących na początku kariery. Zgłaszający się twórca może mieć na koncie najwyżej dwa pełnometrażowe filmy fabularne zrealizowane według swoich tekstów. Integralnym elementem SCRIPT PRO jest rozwój finałowych tekstów i dalsza praca nad nimi w Szkole Wajdy pod okiem czołowych polskich filmowców, scenarzystów i konsultantów. Dla scenarzystów zatem konkurs jest szansą na zrealizowanie filmu, a dla producentów gwarancją, że wybrane spośród kilkuset zgłoszeń finałowe scenariusze zasługują na uwagę.

W tym roku w jury zasiedli: Michał Komar, Jerzy Kapuściński, Anna Waśniewska-Gill, Bartosz Konopka i Grzegorz Łoszewski.

Dotychczas wyróżnione scenariusze, które zostały przeniesione na ekran to m.in. „Córki Dancingu” Agnieszki Smoczyńskiej (wg scenariusza Roberta Bolesty), „Bogowie” Łukasza Palkowskiego wg scenariusza Krzysztofa Raka, „Zabawa, zabawa” Kingi Dębskiej (współautorką scenariusza jest Mika Dunin), „Plac zabaw” Bartosza Kowalskiego (współautorem scenariusza jest Stanisław Warwas), „Ostatnia rodzina” Jana P. Matuszyńskiego wg scenariusza Roberta Bolesty, „Atak paniki” Pawła Maślony wg. scenariusza reżysera oraz Barłomieja Kotschedoffa i Aleksandry Pisuli czy „Jesteś Bogiem” Leszka Dawida (scenariusz Macieja Pisuka).

Nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich Filmowców Polskich w wysokości 15 000 zł otrzymali Szymon Augustyniak i Jacek Lusiński autorzy scenariusza „Śubuk”.

Nagrodę Specjalną Stowarzyszenia Autorów Zaiks w wysokości 10 000 zł otrzymała Elżbieta Benkowska za scenariusz „Orunia 4ever”.

Jury postanowiło przyznać Honorowe Wyróżnienie dwóm scenariuszom ex aequo - „Prime Time” autorstwa Łukasza Czapskiego i Jakuba Piątka oraz „Detektyw Bruno” autorstwa Ewy Rozenbajgier i Marcina Ciastonia.

Laureaci odebrali nagrody 1 maja 2019 podczas uroczystej gali na festiwalu Mastercard Off Camera w Krakowie.

Logline filmu laureatki

"Orunia 4ever" opowiada historię dwóch młodych i biednych chłopaków, którzy w chylącej się ku upadkowi komunistycznej Polsce zakładają piracką telewizję, żeby spełnić swe marzenia o sławie, pieniądzach i pięknych kobietach. Niepaństwowa i nielegalna telewizja okazuje się złotym biznesem, jednakże osiągnięty przez Sebastiana oraz Bogusia sukces wystawia ich przyjaźń na próbę, zmuszając do odpowiedzi na pytanie czy sława i pieniądze to rzeczywiście synonimy szczęścia.

Krótki biogram laureatki

Elżbieta Benkowska – urodzona w roku smoka dumna Orunianka. Córka stoczniowca i księgowej, siostra matematyczki, wnuczka trzech Kaszubów i obywatela Wolnego Miasta Gdańska, która postanowiła zostać reżyserem. Absolwentka slawistyki na Uniwersytecie Gdańskim, a także reżyserii w Gdyńskiej Szkole Filmowej i Szkole Wajdy. Dzięki swojemu filmowi dyplomowemu „Olena” otrzymała szereg nagród, w tym nominacje do Złotej Palmy w konkursie filmów krótkometrażowych podczas 66. MFF w Cannes. Następnie wyreżyserowała pierwszą część filmowego tryptyku „Nowy świat” wyprodukowanego przez Akson Studio. Obecnie pracuje nad swoim pełnometrażowym debiutem "Orunia 4ever", a także rozwija rozprawę doktorską o folklorze polskich i serbskich kibiców piłkarskich na Uniwersytecie Gdańskim. Jest również wykładowczynią na kierunku Wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej.

Wywiad z Elżbietą Benkowską w ramach cyklu UG "Wybitni i utalentowani": https://ug.edu.pl/uniwersytet/o_nas/wybitni_i_utalentowani/57603/elzbieta_benkowska_-_robie_swoje

ip

fot. archiwum prywatne

Słowa kluczowe: Nagroda, Orunia 4ever, film, scenariusz, nagrody, Elżbieta Benkowska
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Konkurs Zalando Lounge "My Symbol of Joy" - poznajcie szczegóły!

Zaprojektujcie wzór na torbę materiałową i zgarnijcie nagrody pieniężne oraz bony!

Nagroda Specjalna w konkursie na scenariusz filmowy – SCRIPT PRO dla doktoranki UG Gdańsk

Elżbieta Benkowska, doktorantka Uniwersytetu Gdańskiego została wyróżniona w prestiżowym konkursie. Poznaj autorkę i jej dzieło!

DIMAQ UNI - konkurs na najlepszą pracę dyplomową dotyczącą e-marketingu

Pasjonuje cię wykorzystanie nowych mediów w marketingu? Pokaż swoją pracę dyplomową i wygraj w konkursie organizowanym przez IAB Polska i SGH!

Polecamy
Konkurs "Młody wynalazca"
Konkurs "Młody wynalazca"

Firma Eurobusiness-Haller, ogłasza szóstą edycję rokrocznego konkursu na rozwiązanie innowacyjne opracowane przez młodych wynalazców.

ZGGadnij, jak będzie wyglądać świat za 50 lat?
ZGGadnij, jak będzie wyglądać świat za 50 lat?

12 listopada br. rozpoczyna się ekologiczny konkurs „zGGadnij, jak będzie wyglądać świat za 50 lat?". Każdy z uczestników tej zabawy będzie mógł sprawdzić swoją wiedzę na temat negatywnych skutków efektu cieplarnianego i zwiększyć swoją świadomość ekologiczną.

Ostatnio dodane
Konkurs Zalando Lounge "My Symbol of Joy" - poznajcie szczegóły!

Zaprojektujcie wzór na torbę materiałową i zgarnijcie nagrody pieniężne oraz bony!

Nagroda Specjalna w konkursie na scenariusz filmowy – SCRIPT PRO dla doktoranki UG Gdańsk

Elżbieta Benkowska, doktorantka Uniwersytetu Gdańskiego została wyróżniona w prestiżowym konkursie. Poznaj autorkę i jej dzieło!

Konkurs Ziaja