Konferencje - Z życia Uczelni

The NECS 2019 Conference w Gdańsku - znamy szczegoły!

Filmoznawcza i medioznawcza konferencja na UG

2019-06-04 11:46:26 | Gdańsk

Ponad 400 badaczy z 5 kontynentów, 99 paneli, ponad 400 uczestników, 400 wystąpień, warsztaty grup roboczych – zbliża się jedna z największych europejskich konferencji naukowych, poświęcona zagadnieniom filmoznawstwa i medioznawstwa.

Jubileuszowe logo Uniwersytetu Gdańskiego

To prestiżowe wydarzenie organizuje Stowarzyszenie NECS (European Network for Cinema and Media Studies) – międzynarodowa organizacja pozarządowa zaangażowana w promowanie szeroko rozumianej kultury audiowizualnej. Najważniejszym z działań stowarzyszenia jest coroczna konferencja NECS, której trzynasta edycja odbędzie się w Gdańsku. Wszystkie wydarzenia konferencji odbędą się w języku angielskim.

Lokalnym organizatorem przedsięwzięcia jest Uniwersytet Gdański (reprezentowanym przez Katedrę Wiedzy o Filmie i Kulturze Audiowizualnej na Wydziale Filologicznym oraz Instytut Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa na Wydziale Nauk Społecznych) we współpracy z Pomorską Fundacją Filmową w Gdyni oraz Polską Akademią Nauk. Konferencja jest wspierana również przez Urząd Miejski w Gdańsku oraz Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów jubileuszu 50 lat Uniwersytetu Gdańskiego.

Gdzie i kiedy?

Data: 13-15 czerwca 2019 / 12 czerwca – wydarzenia towarzyszące otwierające konferencję

Miejsce: Wydział Nauk Społecznych UG, Gdańsk, ul. Bażyńskiego 4

Informacje od organizatorów i szczegóły

W dniach 13-15 czerwca 2019 roku na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego odbędzie się jedna z największych europejskich konferencji naukowych, poświęcona zagadnieniom filmoznawstwa i medioznawstwa. Spotkanie ponad czterystu badaczy z pięciu kontynentów aranżuje istniejące od 2006 roku Stowarzyszenie NECS (European Network for Cinema and Media Studies) – międzynarodowa organizacja pozarządowa zaangażowana w promowanie szeroko rozumianej kultury audiowizualnej. Najważniejszym z organizowanych przez Stowarzyszenie wydarzeń jest coroczna konferencja  NECS, której trzynasta edycja odbędzie się w Gdańsku.

Imponująco przedstawiają się liczby dotyczące międzynarodowego spotkania filmoznawców i medioznawców. W ciągu trzech dni obrad swe referaty przedstawi ponad 400 badaczy z Europy, Azji, Australii i obu Ameryk w ramach 99 paneli tematycznych. Gościnne wykłady główne wygłoszą wybitni akademicy, którzy są jednocześnie aktywnymi twórcami kultury audiowizualnej: Mieke Bal (Królewska Holenderska Akademia Sztuk i Nauk), Catherine Grant (Uniwersytet Londyński) oraz Kuba Mikurda (Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna w Łodzi).

Konferencja NECSu jest największym wydarzeniem tego typu w Europie oraz jednym z największych na świecie. Przyznanie jej organizacji Uniwersytetowi Gdańskiemu jest świadectwem prestiżu, jakim cieszy się gdańskie środowisko filmo- i medioznawcze. Tematyka zgłoszonych wystąpień jest bardzo różnorodna i ciekawa, daje dobre wyobrażenie o tym, jakie trendy dominują we współczesnym filmo- i medioznawstwie. Mamy też nadzieję, że nasi goście będą mieli okazję zapoznać się z naszą uczelnią i naszym regionem, i że wywiozą stąd jak najlepsze wrażenia – mówi prof. dr hab. Mirosław Przylipiak, dyrektor Instytutu Badań nad Kulturą UG, jeden z organizatorów.

Niezwykle interesująco przedstawiają się również wydarzenia towarzyszące gdańskiej edycji konferencji NECS. Przede wszystkim, w dzień poprzedzający początek uniwersyteckich obrad, w Bibliotece Głównej UG odbędzie się uroczyste otwarcie instalacji artystycznej Story-Telling in Bits & Pieces autorstwa Mieke Bal, światowej sławy akademiczki i artystki multimedialnej. Także w środę 12. czerwca w Gdyńskiej Szkole Filmowej zostanie zaprezentowany interaktywny pokaz możliwości, jakie niesie za sobą wirtualna rzeczywistość (VR), natomiast w Muzeum Miasta Gdyni będzie można posłuchać wykładu na temat pomysłów na organizację przestrzeni w funkcjonujących muzeach filmu i kinematografii.

Ostatnia edycja konferencji odbyła się w czerwcu 2018 roku w Amsterdamie. Gospodarzami wydarzenia byli Universiteit van Amsterdam oraz Vrije Universiteit Amsterdam.

O stowarzyszeniu

NECS – European Network for Cinema and Media Studies to organizacja non-profit skupiająca naukowców, archiwistów, programistów i praktyków. Misją NECS jest wspieranie innowacyjnych badań na wysokim poziomie w dziedzinie teorii filmu i mediów, historii oraz praktyki, w celu stworzenia forum komunikacji, wymiany poglądów i debaty naukowej, wspierającej młodych i początkujących naukowców oraz uczynienia ze studiów filmowych i medialnych dynamicznej oraz ważnej gałęzi badań artystycznych i humanistycznych w Europie. NECS ma obecnie ponad 2700 członków z całego świata.

Wstęp na konferencję wolny pod warunkiem członkostwa w Stowarzyszeniu NECS.

ip

fot. materiały Uniwersytetu Gdańskiego

Słowa kluczowe: Gdańsk, nauka, wykłady, Uniwersytet Gdański, Filmozawstwo, Medioznawstwo
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
The NECS 2019 Conference w Gdańsku - znamy szczegoły! Gdańsk

Na Uniwersytecie Gdańskim odbędzie się międzynarodowa konferencja dot. filmoznawstwa i medioznawstwa, na którą przyjedzie pond 400 badaczy.

Włącz się na PR 2019 - relacja z wydarzenia

Po raz drugi Włączyliśmy się na PR! Dowiedz się, jak przebiegło to wyjątkowe wydarzenia.

Międzynarodowa Konferencja Chirurgii i Ortopedii Nieoperacyjnej - informacje o wydarzeniu

Lekarze, prawnicy i psycholodzy zapraszają studentów na Międzynarodową Konferencję Chirurgii i Ortopedii Nieoperacyjnej.

Polecamy
Dyskusja nad innowacyjnymi metodami kształcenia
Dyskusja nad innowacyjnymi metodami kształcenia Gdańsk

Upowszechnienie rezultatów badań nad innowacyjnymi metodami kształcenia kompetencji kluczowych, w szczególności narzędzi do pomiaru ich skuteczności w edukacji to cel konferencji zatytułowanej „Nowe klucze do kompetencji kluczowych”.

Silniejszy studencki ruch naukowy - konferencja
Silniejszy studencki ruch naukowy - konferencja

Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej oraz Samorząd Studencki UŚ zapraszają na międzynarodową konferencję szkoleniową "Improving student scientific movement - silniejszy studencki ruch naukowy" oraz Zjazd przedstawicieli krajów Grupy Wyszehradzkiej - V4 Meeting.

Ostatnio dodane
The NECS 2019 Conference w Gdańsku - znamy szczegoły! Gdańsk

Na Uniwersytecie Gdańskim odbędzie się międzynarodowa konferencja dot. filmoznawstwa i medioznawstwa, na którą przyjedzie pond 400 badaczy.

Włącz się na PR 2019 - relacja z wydarzenia

Po raz drugi Włączyliśmy się na PR! Dowiedz się, jak przebiegło to wyjątkowe wydarzenia.

Konkurs Ziaja