Wiadomości - Z życia Uczelni

Uniwersytet Gdański jedyną uczelnią z Polski w prestiżowym, światowym rankingu

2019-07-01 13:10:23 | Gdańsk

W światowym zestawieniu Times Higher Education (THE) Young University Rankings 2019 Uniwersytet Gdański sklasyfikowano na 301+ pozycji wśród młodych uczelni wyższych z całego świata. UG jest jedyną uczelnią z Polski w tym rankingu. To bardzo interesująca informacja, zwłaszcza w kontekście obchodów jubileuszu 50-lecia uczelni.

Jubileuszowe logo Uniwersytetu Gdańskiego

Ranking młodych uniwersytetów

The Times Higher Education Young University Ranking to światowe zestawienie najlepszych uczelni wyższych o różnym profilu, które działają nie więcej niż 50 lat. Jednym z 13 kryteriów oceny w rankingu, obok min. środowiska nauczania,  badań naukowych, liczby i jakości publikacji oraz innowacyjności i wpływu społecznego, jest prestiż uczelni.

Wagi wskaźników w zestawieniu młodych uniwersytetów zostały skorygowane tak, aby zmniejszyć wagę reputacji, którą niedawno utworzone uczelnie dopiero budują.

Sukces Uniwersytetu Gdańskiego

Miejsce w czwartej setce Times Higher Education (THE) Young University Rankings 2019 jest dla Uniwersytetu Gdańskiego dużym wyróżnieniem i świadczy o dynamicznym rozwoju uczelni oraz uznaniu dla umacniania swej pozycji na arenie światowej.

- Widoczność Uniwersytetu Gdańskiego na arenie światowej jest coraz większa. Dzieje się tak przede wszystkim w związku z międzynarodowymi sukcesami naszej uczelni w dziedzinie badań naukowych. Obszary takie jak badania morskie, nauki biomedyczne i biomolekularne, badania międzykulturowe, fizyka kwantowa czy badania i technologie środowiska uprawiane są przez wybitnych uczonych i ich zespoły naukowe, które konkurują dziś z najlepszymi ośrodkami na świecie. To u nas działają dwie (spośród siedmiu w Polsce) Międzynarodowe Agendy Badawcze i to publikacje autorstwa naszych pracowników charakteryzują się jednymi z najwyższych cytowań mierzonymi tzw. instytucjonalnym Indeksem Hirscha. W ostatnich latach zrobiliśmy też olbrzymi skok w zakresie rozwoju infrastrukturalnego: nowoczesny kampus oferujący przestrzeń dydaktyczną dla niemal każdej dziedziny wiedzy, specjalistyczna aparatura badawcza, jeden z najnowocześniejszych statków badawczych w Europie i wiele innych udogodnień czynią nas uczelnią w pełni konkurencyjną w stosunku do otoczenia europejskiego. Potwierdza to także ostatnio uzyskany status Uniwersytetu Europejskiego przez jedno z 17 międzynarodowych konsorcjów akademickich, w skład którego wchodzi UG, czy obecność w rankingach międzynarodowych takich jak THE czy QS, obiektywnie mierzących faktyczną jakość uczelni  – podkreśla prof. dr hab. Piotr Stepnowski Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą Uniwersytetu Gdańskiego.

Pełne zestawienie wyników oraz więcej informacji o rankingu na oficjalnej stronie The Times Higher Education.

ip

fot. materiały Uniwersytetu Gdańskiego

Słowa kluczowe: Zestawienie, Times Higher Education, Młode uniwersytetu, Young University Rankings 2019
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Adapciak ELSA 2019 - poznajcie szczegóły wyjazdu!

Początek studiów może być ciężki... dobrze jest więc pójść na nie z pewną wiedzą i paczką sprawdzonych kompanów.

Jak przetrwać upały? Porad udziela ekspert Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku Gdańsk

Wysokie temperatury mogą dawać się we znaki... sprawdźmy, jak sobie z nimi poradzić wg ekspertki!

Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu w Gdyni z nagrodą za studia prawnicze Gdynia

Uczelnia im. Eugeniusza Kwiatkowskiego oferuje wysoki poziom studiów, co zostało docenione w prestiżowym rankingu.

Polecamy
Studentki: dziewczyny nie bójcie się politechnik
Studentki: dziewczyny nie bójcie się politechnik

Studia na politechnikach są wymagające, ale nie należy się ich obawiać. Dla chcącego nie ma nic trudnego – przekonują studentki w Dniu Otwartym Tylko Dla Dziewczyn.

Znamy laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Medi@stery!
Znamy laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Medi@stery! Gdańsk

Wręczenie nagród i rozpoczęcie obchodów jubileuszu 10-lecia powołania kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Gdańskim.

Ostatnio dodane
Adapciak ELSA 2019 - poznajcie szczegóły wyjazdu!

Początek studiów może być ciężki... dobrze jest więc pójść na nie z pewną wiedzą i paczką sprawdzonych kompanów.

Jak przetrwać upały? Porad udziela ekspert Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku Gdańsk

Wysokie temperatury mogą dawać się we znaki... sprawdźmy, jak sobie z nimi poradzić wg ekspertki!

Ostatnio komentowane
Łowcy talentów w akcji
Łowcy talentów w akcji

Masz pasję i chcesz ją rozwijać? Chcesz zobaczyć jak robią to inni? Pomożemy Ci rozwinąć Twój talent i wypracować twórczy warsztat. A na najlepszych czeka Scena Artystyczna ROE.