Wykłady otwarte
Ku początkowi wszechświata

Ku początkowi wszechświata

  • 2010-10-28, , godzina 18:00
  • Kawiarnia Naukowa, Sopot

Opis

28 października 2010 roku (czwartek), godz. 18:00
prof. UG dr hab. Jerzy Sikorski (Uniwersytet Gdański)
Ku początkowi wszechświata

Kosmologia zajmuje się strukturą i ewolucją wszechświata jako całości. Jest to dziedzina interdyscyplinarna na pograniczu astronomii, fizyki, matematyki, a także filozofii. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat nasza wiedza na ten temat powiększyła się znacząco. Od lat trzydziestych (odkrycie E. Hubble'a) wiemy o istnieniu ekspansji kosmologicznej, która rozpoczęła się ok. 14 miliardów lat temu. Coraz dokładniej poznajemy tzw. „Standardowy Scenariusz Wielkiego Wybuchu" opisujący dzieje wszechświata od pierwszych ułamków sekundy po czasy dzisiejsze. Wciąż jednak pozostaje wiele otwartych pytań dotyczących najwcześniejszych etapów ewolucji wszechświata.

Otwarte i fascynujące jest też pytanie czy nasz obserwowany wszechświat i obowiązujące w nim prawa fizyki są jedyną dopuszczalną możliwością, czy też można sensownie rozważać ewentualność „innych wszechświatów". O tym co już wiemy i co chcielibyśmy wiedzieć o dziejach i strukturze wszechświata będzie mowa podczas spotkania.

Prof. UG dr hab. Jerzy Sikorski urodził się w 1946 roku w Toruniu. W latach 1965 - 1970 studiował na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu kierunek - astronomia. Od 1971 roku pracuje na Uniwersytecie Gdańskim. Doktorat obronił w 1975 r., a stopień doktora habilitowanego uzyskał w 1984 r. Tematyka badawcza dotyczyła zawsze astrofizyki - warunków fizycznych w plazmie gwiazdowej oraz (po habilitacji) poszukiwania molekuł organicznych w ośrodku międzygwiazdowym.

Jest autorem ponad trzydziestu oryginalnych prac naukowych, promotorem dwóch ukończonych przewodów doktorskich, członkiem Międzynarodowej Unii Astronomicznej oraz Polskiego Towarzystwa Astronomicznego. Od 2005 roku kieruje Zakładem Dydaktyki Fizyki w Instytucie Fizyki Doświadczalnej UG oraz pełni funkcję wicedyrektora tegoż instytutu.

W czasie wolnym chętnie słucha muzyki klasycznej, pasjonuje się fotografią cyfrową, a jak ma okazję to wędruje po górach.

Wstęp do Kawiarni Naukowej jest wolny.

Ostatnio dodane
Zobacz najnowsze teksty w Biuletynie Informacyjnym StudentÃłw AGH!
Czasopismo BIS AGH - zobacz e-wydanie numeru 03/2019!

Zobacz najnowsze teksty w Biuletynie Informacyjnym Studentów AGH!

Zobacz, na czym polega konkurs Akademia Analiz 2019!
Akademia Analiz 2019 - zarejestruj swój zespół do 24 marca!

Zobacz, na czym polega konkurs Akademia Analiz 2019!