Dzieje się - Sztuka

147 archiwalnych zdjęć darem dla Muzeum Gdańska

2017-11-21 13:19:09 | Gdańsk

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska otrzymało album fotograficzny dokumentujący odbudowę powojennego Gdańska. Zdjęcia zostaną umieszczone w sieci na dedykowanym portalu na początku 2018 roku. Część z nich może znaleźć się na wystawie stałej w planowanym Muzeum Gdańska.

Przekazanie albumuZobacz wybrane zdjęcia z albumu>>

147 zdjęć poświęconych odbudowie Gdańska, Pomorza oraz Warmii i Mazur na 59 stronach dokumentujących lata 1945-1966 wykonane przez gdański oddział Polskich Pracowni Konserwacji Zabytków. Tak w skrócie można scharakteryzować przekazany przez Rolanda Józefowicza album zawierający unikatowe zdjęcia odbudowy Gdańska oraz dokumentujący życie codzienne pracowników PPKZ i ich pracę. Wśród zdjęć znajdują się także etapy konserwacji obrazów z Olsztyna, domów podcieniowych na Żuławach. Najcenniejsze są jednakże przedstawienia gdańskich zabytków: Ratusza Głównego Miasta, Wielkiego Młyna oraz Kościoła św. Katarzyny i wielu innych, a także Twierdzy Wisłoujście.

- Album powstał w gdańskim PPKZ w związku z obchodami tysiąclecia Polski i najpewniej był przewidziany jako dar dla dygnitarza partyjnego. Zgromadzone w nim zdjęcia pokazują rozmach i skalę odbudowy powojennego Gdańska oraz Pomorza. Niektóre z tych zdjęć to unikaty. Darowizna ma charakter celowy - mówi Roland Józefowicz.

Zgodnie z intencją Darczyńcy muzealnicy z MHMG wykonają kopie cyfrowe zdjęć i umieszczą je, wraz z 2500 kopiami cyfrowymi własnych zbiorów, na nowej odsłonie dedykowanego portalu Dziedzictwo Pomorza, który niebawem zostanie połączony z nową witryną internetową Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Obie witryny zostaną zaprezentowane po 5 stycznia 2018 r.  

- Jesteśmy niezmiernie zobowiązani Panu Rolandowi za ten dar. Niektóre z tych zdjęć chcemy pokazywać w przyszłości w Muzeum Gdańska. Gorąco zachęcamy gdańszczan, albo osoby kolekcjonujące zdjęcia i gedaniki, aby przekazywały nam te przedmioty w celu bezpłatnego wykonania ich kopii cyfrowych. Nie trzeba dokonywać darowizny, by stać się mecenasem gdańskiego dziedzictwa - mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

To nie pierwszy przypadek przekazania cennych obiektów do MHMG. W zeszłym roku Muzeum otrzymało od Jerzego Główczewskiego zdjęcie lotnicze z 1947 r. przedstawiające zniszczony Gdańsk. Kilka lat wcześniej Roland Józefowicz przekazał XIX-wieczną mapę Gdańska.

Każdy gdańszczanin dysponujący archiwalnymi zdjęciami Gdańska, dokumentującymi architekturę i życie codzienne może je przekazać do Muzeum Historycznego Miasta Gdańska w celu ich digitalizacji. Dedykowany digitalizacji „gedaników” projekt, który będzie skierowany do mieszkańców Trójmiasta i kolekcjonerów przedmiotów związanych z historią miasta rozpocznie się w III kwartale 2018 r. Najcenniejsze dary, albo obiekty przekazane do digitalizacji znajdą się na wystawie stałej w Muzeum Gdańska.

ip

fot. Przekazanie albumu, po lewej Waldemar Ossowski - dyrektor MHMG, po prawej Roland Józefowicz, autor. M. Pietrzak

Słowa kluczowe: album, archiwym, Muzeum Historyczne Miasta Gdańska

147 zdjęć poświęconych odbudowie Gdańska (11)

147 zdjęć poświęconych odbudowie Gdańska  - Zdjęcie nr 1
147 zdjęć poświęconych odbudowie Gdańska  - Zdjęcie nr 2
147 zdjęć poświęconych odbudowie Gdańska  - Zdjęcie nr 3
147 zdjęć poświęconych odbudowie Gdańska  - Zdjęcie nr 4
147 zdjęć poświęconych odbudowie Gdańska  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Festiwalu Światła
3. Festiwal Światła ogłasza Open Call

Impreza odbędzie się w dniach 10–11 maja 2024 w Hevelianum.

Polecamy
Droga krzyÅźowa
"Droga krzyżowa" Pietera Bruegla Starszego - obraz, który zainspirował filmowców

Dzieło było impulsem do realizacji filmu "Młyn i krzyż" Lecha Majewskiego.

Wassily Kandinsky ŻÃłłty czerwony niebieski
Wassily Kandinsky i obraz "Żółty - czerwony - niebieski" od muzycznej strony

Czy obraz można usłyszeć? Czy można namalować dźwięk?

Ostatnio dodane