Dzieje się - Sztuka

Artyści znad Dunaju zawładną Gdańskiem

2017-11-29 13:24:22 | Gdańsk

Od 30 listopada do 7 grudnia potrwa prawdziwa węgierska, kulturalna uczta w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Uczestników czeka ogromne spektrum atrakcji. Będą mogli poznać madziarski teatr, literaturę, taniec i kuchnię. Czekają ich również projekcje filmowe, koncerty i spotkania turystyczne. Tydzień Węgierski odbywa się w ramach Roku Kultury Węgierskiej w Polsce.

Rok kultury węgierskiej

30 lipca odbędzie się inauguracja festiwalu „Tydzień Węgierski” w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Wielkie spotkanie z madziarską kulturą potrwa aż do 7 grudnia. Jest on częścią cyklu „Teatry Europy”, który pozwala poznać najciekawsze elementy współczesnej twórczości z różnych zakątków Starego Kontynentu.

Podczas Tygodnia Węgierskiego przede wszystkim będzie można obejrzeć kilka spektakli węgierskich reżyserów. Miłośnicy teatru obejrzą m.in. sztukę pt. „Ryszard III” w wykonaniu Teatru Narodowego z Budapesztu. Inscenizacja tego dramatu to dzieło jednego z najzdolniejszych węgierskich reżyserów młodego pokolenia – Attili Vidnyánszkyego juniora. Klasyczny dramat Szekspira został nie tylko ponownie przetłumaczony, ale również poddany przeróbkom przez młodego dramaturga Miklósa Vecsei.

W trakcie trwania festiwalu także i kinomani znajdą coś interesującego dla siebie. Pośród pozostałych  interesujących propozycji, znalazło się miejsce również dla projekcji filmu „To nie są najlepsze dni mojego życia” (reż. Szabolcs Hajdu). Ten minimalistyczny obraz pozwala zajrzeć w życie współczesnej rodziny węgierskiej. Obiecuje maksymalną szczerość i obnażenie prawdy, jest bolesnym odbiciem obecnej rzeczywistości na Węgrzech (i w Europie Środkowej). Film zostanie pokazany w Instytucie Kultury Miejskiej.

Dla entuzjastów muzyki zagra Félix Lajkó wraz z zespołem Vołosi. Lajkó to artysta wszechstronny, a jednocześnie bezkompromisowy. Ten węgierski wirtuoz skrzypiec i cytry, a także kompozytor i aktor, porusza się w rozmaitych konwencjach - od muzyki tradycyjnej i filmowej po jazz - zachowując przy tym swój styl i świeżość wyrazu. W skład zespołu Vołosi wchodzą muzycy klasyczni, zaś muzyka jaką tworzą zdecydowanie wykracza poza granice folku.

Pierwszego dnia festiwalu na seniorów czekają warsztaty, które przybliżą tematykę dramatu Williama Szekspira „Ryszard III” i jego realizacji scenicznej autorstwa Attili Vidnyánszkyego jr. Nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych. 3 i 4 grudnia odbędą się warsztaty muzyczne dla dzieci według metody Zoltána Kodálya. Poza tym przewidziane są również inne, róznorodne atrakcje.

Harmonogram wydarzeń Tygodnia Węgierkiego znajdziecie tutaj: http://magyarevad.hu/pl/esemeny/tydzien-wegierski-w-gdanskim-teatrze-szekspirowskim/

ip/JK

fot. materiały prasowe 

Słowa kluczowe: rok kultury węgierkiej, folk, artyści, tydzień węgierski
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Festiwalu Światła
3. Festiwal Światła ogłasza Open Call

Impreza odbędzie się w dniach 10–11 maja 2024 w Hevelianum.

Polecamy
Port Miejski we Wrocławiu
Survival 2020: rusza nabór prac pod hasłem "Wasteland"

18. edycja jednego z najważniejszych przeglądów sztuki w Polsce odbędzie się w przepompowni ścieków Port Miejski we Wrocławiu.

Murale we Wrocławiu, których mogliście nie widzieć [lipiec 2020]

Street art jest tworzony dla każdego przechodnia, a Wrocław słynie z kreatywności. Przeczytaj o muralach!

Ostatnio dodane