Dzieje się - Sztuka

Znamy wyniki otwartego naboru projektów Festiwalu NARRACJE

2015-10-13 13:12:59 | Gdańsk

Spośród 58 nadesłanych z całej Polski prac, kuratorka Festiwalu NARRACJE Anna Smolak, wybrała 9 najciekawszych projektów. Festiwal odbędzie się w dniach 20-21 lisopada w Gdańsku.

Do grona artystów organizowanego przez Instytut Kultury Miejskiej wraz z Gdańską Galerią Miejską festiwalu dołączają: Katarzyna Blajchert, Aleksandra Ciapka, Olga Kowalska i Xawery Wolski, Adrian "Lipskee" Lipiński, Patrycja Orzechowska, Pomme de Terre, Małgorzata Wesołowska i Gabriela Warzycka - Tutak, Anna Wesołowska - Owczarska, Maja Zaleska, Zosia Martin i Michał Szymończyk.

- Otrzymaliśmy ogromną liczbę zgłoszeń, spośród których wybraliśmy 9 propozycji, operujących różnymi formatami i mediami, od instalacji dźwiękowych, poprzez kreowanie nowych przestrzeni spotkania i działania performatywne. Ucieszył nas odzew twórców związanych z Nowym Portem, których spojrzenie wychodziło od własnego doświadczenia dzielnicy i miało bardziej osobisty charakter - mówi Anna Smolak, kuratorka Festiwalu NARRACJE 7 pod hasłem "Przemytnicy".

Otwarty nabór projektów do odbywającego się 20 i 21 listopada w Gdańsku Festiwalu NARRACJE był zaproszeniem do przedefiniowania mieszkalnych kwartałów Nowego Portu w kategoriach "nie-miejsc", które kuratorka festiwalu określa jako: - Przestrzenie pomiędzy, tranzytowe, naznaczone tymczasowością, które szczególnego znaczenia nabierają w odniesieniu do głównej koncepcji tegorocznej edycji festiwalu związanej z ze zjawiskiem przemytu.

Anna Smolak sugerowała by przez różnorodne formy artystycznych interwencji w przestrzeń publiczną dzielnicy zwrócić uwagę na  tajemnicze podwórka, pasaże, bramy i zaułki. Wybrane prace, w różnorodny sposób, opowiedzą na nowo historie Nowego Portu i jego mieszkańców.

- Ocenialiśmy, w jaki sposób artyści, wykorzystując pojęcie "nie-miejsca" odniosą się do konkretnych przestrzeni w obrębie dzielnicy Nowy Port. Sięgnęli m.in. po materiały dokumentalne - nagrania dźwiękowe, archiwa fotograficzne - proponując prace, które pozwolą spojrzeć wstecz i skonfrontować się z legendą Nowego Portu. Wśród wybranych koncepcji są też takie, które stanowią bardziej przewrotny komentarz, zapraszają do miejsc, w których fantazja splata się z rzeczywistością, a odbiorca sam decyduje, którym tropem chce podążyć - dodaje Anna Smolak.

Prace wybrane w otwartym naborze projektów Festiwalu NARRACJE 2015:

- „Bez tytułu” - Katarzyna Blajchert,
- „Kryjówka” - Aleksandra Ciapka,
- „Jednodobowe wróżby” - Olga Kowalska i Xawery Wolski,
- „Bez tytułu” - Adrian „Lipskee” Lipiński,
- „Księżycówka” - Patrycja Orzechowska,
 - „#diwa_przewodniczka”- Pomme de Terre,
- „Agencja Mieszkaniowa Newport” - Małgorzata Wesołowska i Gabriela
Warzycka-Tutak,
- „Bez tytułu” - Anna Wesołowska – Owczarska,
- „Międzymorze” - Maja Zaleska, Zosia Martin, Michał Szymończyk.

Wśród artystów NARRACJI zaproszonych przez kuratorkę festiwalu - Annę Smolak - są m.in.: Klara Hobza, Olga Jitlina i Alejandro Ramirez, Lisa Torell, Anu Vahtra, Flo Kasearu, Jon Irigoyen, Hans Rosenström, Łukasz Jastrubczak, Andris Eglitis, Daniel Knorr, Jakub de Barbaro i Janek Simon.

NARRACJE 7 "Przemytnicy"
20 – 21 listopada, Gdańsk Nowy Port
Organizator: Instytut Kultury Miejskiej, współorganizator: Gdańska Galeria Miejska

ip

Słowa kluczowe: festiwal narracje, narracje gdańsk, narracje 2015, narracje 5 edycja
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Festiwalu Światła
3. Festiwal Światła ogłasza Open Call

Impreza odbędzie się w dniach 10–11 maja 2024 w Hevelianum.

Polecamy
Nowy mural Banksy'ego zdemontowany przez robotników

Artysta potwierdził autentyczność dzieła na swoim Instagramie.

Śmierć i Åźycie, Gustav Klimt
"Śmierć i życie" - fundamentalne tematy w obrazie Gustava Klimta

Dzieło musiało mieć dla niego wyjątkowe znaczenie, skoro po kilku latach zdecydował się na przemalowanie go pod wpływem aktualnych przeżyć.

Ostatnio dodane