Sztuka
Metropolitanka

Metropolitanka

  • 2023-03-23, , godzina 18:00, do 2023-04-07
  • Duża Aula Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Targ Węglowy 16, wejście od ul. Tkackiej , Gdańsk

Opis

wernisaż: 23.03.2023 godz. 18.00
▪️ wystawa czynna: 24.03. – 07.04.2023
▪️ miejsce: Duża Aula Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Targ Węglowy 16, wejście od ul. Tkackiej
 
𝟐𝟑.𝟎𝟑 𝐌𝐞𝐭𝐫𝐨𝐩𝐨𝐥𝐢𝐭𝐚𝐧𝐤𝐚 godz. 18.00 wernisaż wystawy prac osób artystycznych z ASP w Gdańsku z okazji 10 lat wizualnego projektu herstorycznego
Wystawie towarzyszą:
 
𝟐𝟒.𝟎𝟑 𝐌𝐞𝐭𝐫𝐨𝐩𝐨𝐥𝐢𝐭𝐚𝐧𝐤𝐚 - 𝐀𝐟𝐭𝐞𝐫𝐩𝐚𝐫𝐭𝐲
DJ/VJ sety i pokaz performance piątki osób studiujących gdańskie Intermedia. Działania jednoczące publiczność z osobą performującą, nawiązujące do troski o drugą osobę. Olga Stachowiak – organizacja sprzętu / DJ set, Mac Lewandowski – osoba kuratorująca performance / DJ set, Maria Bukowska – kierowca / DJ set, Paulina Litaniuk – organizacja miejsca / VJ set. Start godz. 19.00, pokazy performance 19.00-21.00, osoby performujące: Anna Chabowska, Marta Kubiś, Michał Kowalczys, Mac Lewandowski, Józefina Radtke. DJ sety: 21.00-22.00 ALLG, 22.00-23.00 DiV4ᵀᴺ, 23.00-24.00 LARI$$A, 00.00-1:00 B2B2B, VJ: SVP.
 
𝟑𝟎.𝟎𝟑 𝐏𝐨𝐤𝐚𝐳𝐲 𝐩𝐫𝐚𝐜 𝐰𝐢𝐝𝐞𝐨 𝐢 𝐩𝐚𝐧𝐞𝐥 𝐝𝐲𝐬𝐤𝐮𝐬𝐲𝐣𝐧𝐲
Pokaz filmów obejmie prace z projektu Metropolitanka, selekcję video-artów z HER Docs Film Festival oraz z Gdańskiej Kolekcji Sztuki Współczesnej. Pokazom będzie towarzyszył panel dyskusyjny, w którym udział wezmą artystki prowadzące pracownie w ramach Metropolitanki: Bogna Burska, Martyna Jastrzębska, Honorata Martin i Anka Leśniak oraz kuratorka Aleksandra Grzonkowska i artystka Weronika Zalewska. Wydarzenie odbędzie się w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku.
 
𝐎𝐬𝐨𝐛𝐲 𝐚𝐫𝐭𝐲𝐬𝐭𝐲𝐜𝐳𝐧𝐞:
Marta Adamska, Oliwia Bebłocińska, Marcel Bielecki, Ewa Bolt, Marta Braun, Maria Bukowska, Bogna Burska, Anna Chabowska, Michalina Chwalisz, Maria Domżalska, ECHO (Paulina Litaniuk i Olga Stachowiak), Marta Firyn, Veronika Havlatowa, Martyna Jastrzębska, Marcela Kolasa, Oliwia Karnacewicz, Paweł Kasprzak, Kinga Kossobucka, Agata Kościołowska, Michał Kowalczys, Kacper Krajewski, Kajetan Krawczyk, Piotr Krauze, Marta Kubiś, Aleksandra Kucewicz, Anka Leśniak, Mac Lewandowski, Paulina Litaniuk, Karolina Łosińska, Honorata Martin, Zosia Martin, Dominika Michałowska, Edyta Mielewczyk, Emilia Muśko, Anna Olejniczak, Sara Pankowska, Kinga Pałczyńska, Katarzyna Pieciukonis, Józefina Radtke, Emilia Rodziewicz, Kacper Ropelski, Dominik Sadowski, Maciek Salamon, Monika Sikorska, Weronika Sikorska, Marta Smerecka, Karolina Sokólska, Gabriela Sołtysiak, Kacper Sowiński, Olga Stachowiak, Marta Stankiewicz, Julia Stefańska, Urszula Stępień, Alicja Sukiennik, Marianna Sykutera, Anna Szejbut, Milla Tomasik, Alicja Wiktoruk, Aleksandra Żuk
 
𝐌𝐞𝐭𝐫𝐨𝐩𝐨𝐥𝐢𝐭𝐚𝐧𝐤𝐚 wystawa prac osób artystycznych z ASP w Gdańsku z okazji 10 lat wizualnego projektu herstorycznego
Opowiadanie herstorii, jej-opowieści, opowiadanie i pokazywane świata z perspektywy kobiet, mówienie o kobietach i pokazywanie kobiet. Współcześnie też coraz częściej przywoływanie perspektywy nie mieszczącej się w binarnym i heteronormatywnym opisie rzeczywistości. Rzeczywistość jest taka, jaką ją pokażemy i zapamiętamy. Herstoria to nie tylko przepisywanie dominującej męskocentrycznej historii, to przede wszystkim przewartościowywanie i docenianie. Docenianie kobiet i osób pominiętych przez oficjalną historię, docenianie pracy opiekuńczej, której zawdzięczamy trwanie świata bardziej niż bohaterom wojen, docenianie tego co społecznie niewidoczne i dotychczas nieeksponowane na pomnikach. Docenianie różnorodności, równości, cielesności, seksualności, praw reprodukcyjnych. Negocjowanie ról społecznych. A także wyrażanie bólu i niezgody wobec praktyk dyskryminacyjnych i wykluczających. W ramach Metropolitanki osoby studiujące wybierały własne tematy i tworzyły strategie przedstawiania ich w wybranych mediach. Pracowały na styku sztuk wizualnych i projektu społecznego wybierając najważniejsze ich zdaniem tematy z tego obszaru.
 
Minęło dużo czasu. W ostatnich latach polityczna rzeczywistość zmusiła ogromną część społeczeństwa, szczególnie kobiety oraz osoby nieheteronormatywne, a także naszych sojuszników i sojuszniczki, do masowych protestów. Protesty te zmieniły społeczną świadomość, rozbudowały język, a także upowszechniły narzędzia do mówienia i pokazywania świata, w którym płeć ma znaczenie. Taka sytuacja dała osobom studiującym większą łatwość i rozmach w pokazywaniu świata kobiet. Przez dekadę zmieniło się wiele.
 
Metropolitanka to projekt realizowany od 2012 r. przez pracownie kierunku Intermedia Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Grupę Społeczną Metropolitanka przy Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku. Projekt w lata 2012-2019 był częścią programu Wstępu do Intermediów prowadzonego przez Bognę Burską, która do dziś odpowiada za całość. Od 2020 r. jest realizowany we współpracy między pracowniami prowadzonymi przez prof. Bognę Burską i drę Martynę Jastrzębską, drę Ankę Leśniak, drę Honoratę Martin, za plakaty odpowiedzialny jest dr Maciek Salamon, w 2021 r. współpracowały z nami Patrycja Orzechowska i Joanna Rzepka. Wykładami i warsztatami wspierały nas członkinie grupy społecznej: Barbara Borowiak, Anna Miler i Anna Urbańczyk, za współorganizację ze strony IKM odpowiada Barbara Swadzyniak. Selekcji filmów studenckich oraz z kolekcji Gdańskiej Kolekcji Sztuki Współczesnej do projekcji dokonała Aleksandra Grzonkowska, prace wideo do części HER Docs wybrała Weronika Zalewska, wybór konsultowała Weronika Adamowska. Na obecną wystawę składają się prace osób studenckich biorących udział w projekcie w latach 2021 i 2022, prace archiwalne oraz prace osób prowadzących projekt.
 
Wizualno-artystyczna część projektu realizowana jest w ramach zajęć z osobami studiującymi, inspiracją było zaproszenie do współpracy przez grupę społeczną Metropolitanka działającą przy Instytucie Kultury Miejskiej.
prof. Bogna Burska
archiwum projektu: https://metropolitanka.pl/
strona grupy społecznej: http://metropolitanka.ikm.gda.pl/
Autorka grafiki/plakatu - Oliwia Bebłocińska
Ostatnio dodane
Nowy mural Banksy'ego zdemontowany przez robotników

Artysta potwierdził autentyczność dzieła na swoim Instagramie.

Ranny anioł, Hugo Simberg
"Ranny anioł" Hugo Simberga - zagadkowa symbolika obrazu fińskiego artysty

Przyjrzyjmy się obrazowi o niezwykle tajemniczej wymowie.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.