Dzieje się - Teatr

Festiwal Akcept- sztuka poza barierami

2011-05-24 23:42:23 | Gdańsk

Druga edycja Festiwalu Akcept odbędzie się w dniach 26-28 maja 2011. Tak jak w zeszłym roku organizatorzy chcą  by scena Teatru Poza Tym była miejscem integracji różnych środowisk twórczych. Dlatego obok doświadczonych teatrów będą prezentować się teatry integracyjne i młodzieżowe.

Festiwal ma za zadanie udowodnić, że sztuka jest na wyciągnięcie ręki i każdy może być jej twórcą i uczestnikiem oraz  stworzyć możliwości kontaktu z drugim człowiekiem bez podziału i barier. Jego główną ideą jest wymiana doświadczeń i współuczestnictwo w szeroko pojętej kulturze.

Festiwal będzie jedną z części imprez organizowanych w ramach Spotkania z Twórczym Życiem  Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „Świat  Mało Znany”, którego podobnie jak organizatorzy „Akceptu” celem jest promocja działalności artystycznej osób niepełnosprawnych, jako pełnowartościowej sztuki,  spotkanie  i integracja artystów pełno i niepełnosprawnych w procesie tworzenia  i przedstawienia szerokiej publiczności wspólnego dzieła, będącego efektem tego procesu.

Podczas trzech dni festiwalu wystąpi wiele teatrów, w bardzo zróżnicowanym repertuarze.

Jest wśród nich Teatr Mimo To Pan Tego Nima ze spektaklem  „Futuro”. Sztuka zadaje pytanie o to czy iloraz inteligencji człowieka jest ściśle związany z jakością i autentycznością życia. Czy bycie prawdziwym jest określone przez to, w jaki sposób jesteśmy odbierani przez innych i czy jesteśmy przez nich doceniani i akceptowani.  W siedmiu krótkich scenach oglądamy PROFESORA SCHÄFERA – wynalazcę z przyszłości, który realizuje plan ulepszenia bytów o zaniżonym poziomie inteligencji

Kolejna grupa TEATRAZEM pokaże najnowszą premierę: „Przedstawienie czas zacząć”. Będzie to w historii teatru jeden z większych eksperymentów. Sztuka opowiada  historię miejsc dzieciństwa i młodości za pomocą rytmów i rymów oraz dźwięków uwalnianych z przedmiotów codziennego użytku., instrumentarium stanowią szklanki, garnki, otuliny do rur, sztućce, miski, tłuczki i wiele innych codziennych przedmiotów.

Fizyczny Teatr Tanca Iwony Gilarskiej pokaże spektakl pt "Z nieba do ziemi..." W przedstawieniu tym, kobieta-motyl dąży do granic poznania samej siebie. Rozważa nieskończoność życia i śmierci, gdy po upadku podnosi się i ponownie odradza do życia.

Nejmano & Lud Hauza  pokażą Wielką Improwizacja jako miks monumentalnej elektroniki, symfonicznego noisu i sakralnego minimalizmu
Tekst wielkiej improwizacji z „Dziadów” Adama Mickiewicza został przetłumaczony na alfabet Morse'a a następnie przekonwertowany na język muzyczny komputera czyli midi, to wszystko stanowi bazę rytmiczną do monumentu elektronicznego, noisowej improwizowanej elektroniki i minimalizmu sakralnego.

Środowiskowe Domy Samopomocy MOPS Tczew zaprezentuje spektakl „Ku pamięci” Inscenizacja powstała na podstawie opowiadania pt. „Zapalenie znicza” z wykorzystaniem wiersza pt. „Oni wciąż idą” Romana Landowskiego.

TEATR KASABLANKA pokaże etiudę filmowa "Dom albo Mieszkanie"o raz spektakl „Don Kichot” -  wolną interpretacją najbardziej znanej powieści Cervantesa. Został w niej uwypuklony problem INNEGO, nieostrej granicy między realnością  a indywidualnym postrzeganiem świata  przez pryzmat wyobraźni. Spektakl rozgrywany jest na czarnej, kameralnej scenie, przy użyciu skromnych ale znaczących, symbolicznych rekwizytów. Aktorzy opowiadają historię bazując na symbolice i skojarzeniach, rezygnując ze słowa mówionego.

Teatr Pokój Zdarzeń zaprezentuje  spektakl „cip cip kurka” inspirowany prozą Witolda Gombrowicza. formalnie sztuka lawiruje pomiędzy teatrem symbolu, absurdu i komedii. Cip cip kurka to zanęta grupy, by niezależnie od wieku, dać się porwać do twórczego, mądrego i ambitnego buntu przeciw zastanym “prawdom”, “gębom”, “pupom”.

W Sopockiej Sceny Off de BICZ zaprezentowany zostanie  spektakl „Tulla” według "Psich lat" Güntera Grassa.  Jest to  przejmująca opowieść o człowieku, który niejako samotnie staje się dorosłym. Pozostawia w widzach uczucie zrozumienia i współczucia, ale też nieodparte pragnienie „wzięcia spraw własnego życia w swoje ręce”.

Teatr Stajnia Pegaza wystąpi w spektaklu ,,Była Żydówka, nie ma Żydówki”
na podstawie powieści Mariana Pankowskiego. Sztuka jest parabolą polsko-żydowskiego losu. Tytułowa ostatnia Żydówka z miasta N. zostaje zaproszona już po wojnie przez swoich rodaków z odległej "amerykańskiej krainy" na spektakl, którym mają być jej własne tragiczne losy. Opowiadając swoją historię, wraca do zapomnianej przeszłości i po raz kolejny zostaje przez nią uwięziona.


Szczegółowy program festiwalu znajduje się na stronie: www.festiwal-akcept.eu.

Festiwal Akcept odbywa się w dniach  od 26 do 28 maja w  Teatrze Poza Tym, którego siedzibą jest historyczny Dworek Artura w Gdańsku Oruni (ul. Dworcowa 9)

Wejście na każdy dzień festiwalu to tylko 5 złotych.

ip. MM

Słowa kluczowe: Festiwal Akcept, Gdańsk, 26-28 05 2011
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt
Zbliża się 28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt w Toruniu

Wybitni światowi reżyserzy oraz najciekawsze polskie spektakle w programie wydarzenia!

Pilot i Mały KsiąÅźę
Trwają castingi do musicalu "Pilot i Mały Książę"! Szansa dla aktorów i tancerzy

Twórcy z Broadwayu na zgłoszenia czekają do 10 kwietnia!

Polecamy
Katarzyna Pilichowska
Katarzyna Pilichowska wygrywa konkurs Modjeska Calling 2022

Za nami kolejna edycja konkursu aktorskiego na interpretację monologów szekspirowskich Heleny Modrzejewskiej.

Piekło-Niebo WTL online
Wrocławski Teatr Lalek udostępnia spektakl na Dzień dziecka

Przedstawienie "Piekło-Niebo" będzie można zobaczyć za darmo online.

Ostatnio dodane
28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt
Zbliża się 28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt w Toruniu

Wybitni światowi reżyserzy oraz najciekawsze polskie spektakle w programie wydarzenia!

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.