Teatry

Teatr Wybrzeże Malarnia Kontakt, telefon, dojazd, rezerwacja, godziny otwarcia, bilety

  • ul. Świętego Ducha 2, Gdańsk
  • +48583017021
  • 0 58 3012046
  • sekretariat@teatrwybrzeze.pl
  • http://www.teatrwybrzeze.pl

Premiery i zapowiedzi. Wybrane spektakle z repertuaru

Premiery i zapowiedzi. Spektakle grane w Teatr Wybrzeże Malarnia w Gdańsku. Sprawdź szczegóły w pełnym repertuarze.

Spektakle, przedstawienia

Przedstawienia, spektakle, grane w teatrze Teatr Wybrzeże Malarnia.

Bilety na spektakle, przedstawienia

Aktualnie nie posiadamy informacji o biletach na spektakle w Teatr Wybrzeże Malarnia.

Opis teatru

Teatr Wybrzeże to jedno z najbardziej znanych i cenionych miejsc teatralnych w Polsce. Wystawiane pod jego szyldem spektakle można oglądać na trzech działających przez cały rok scenach: Scenie Dużej przy Targu Węglowym w Gdańsku, usytuowanej w tym samym budynku, przy ulicy Teatralnej 2, Malarni oraz na deskach sopockiej Sceny Kameralnej przy ulicy Bohaterów Monte Cassino.

Historia teatru sięga 1801 roku. Wtedy rozpoczął swoją działalność gdański Teatr Miejski. Mimo skomplikowanej sytuacji politycznej oraz trudności finansowych,z jaką borykała się gdańska scena na przestrzeni wieków, na deskach Teatru Wybrzeże można było oglądać utwory najznakomitszych europejskich autorów, a także wysłuchać kompozycji wielkich twórców operowych, których dzieła z powodzeniem wystawiano na gdańskiej scenie.

Nazywany "młynkiem do kawy", a potem "akwarium" Teatr Wybrzeże doczekał się w dwustuletnim okresie swojego istnienia trzech generalnych remontów gmachu głównego - w 1935, 1967 oraz 2002 roku. Zanim na stałe osiadł pod dzisiejszym adresem zdarzało się, że jego spektakle można było oglądać w kilku miejscach Trójmiasta - W gdyńskiej "stodole" (stojącej w miejscu obecnego Teatru Muzycznego), w sopockim Teatrze Kameralnym, na gdańskiej scenie przy Targu Węglowym oraz w Teatrze Wielkim we Wrzeszczu (dzisiejsza Opera Bałtycka).

Pierwszym dyrektorem w powojennej historii teatru był Iwo Gall - reżyser i scenograf, który prowadził gdańską scenę od 1946 do 1949 roku. Jego spektaklem zainaugurował swoją ponowną działalność zniszczony podczas drugiej wojny światowej teatr.

W 1955 roku dyrektorem teatru został Antoni Biliczak. Uznanemu za doskonałego administratora Biliczakowi przez piętnaście lat dyrekcji towarzyszyli nie mniej utalentowani kierownicy artystyczni, min.: Lidia Zamkow, Zygmunt Hϋbner, Tadeusz Minc, Marek Okopiński oraz Stanisław Hebanowski.

Wśród zatrudnionych przez Biliczaka aktorów znalazły się późniejsze sławy polskiej sceny teatralnej, aktorzy: Kalina Jędrusik, Zbigniew Cybulski, Bogumił Kobiela, Krzysztof Gordon, Halina Winiarska oraz Halina Słojewska, a także reżyserzy: Konrad Swinarski, Bohdan Korzeniewski, Andrzej Wajda, Maciej Prus, Ryszard Major i Krzysztof Babicki.

Począwszy od lat 80. dyrektorami Teatru Wybrzeże byli kolejno: Andrzej Kudlik, Stanisław Michalski, Ewa Bonk-Woźniakiewicz, Krzysztof Nazar i Maciej Nowak. W lipcu 2006 roku dyrektorem gdańskiej sceny został Adam Orzechowski.

 

Aktualny repertuar >>


 

Wydarzenia

Nie posiadamy obecnie informacji o najbliższych wydarzeniach w teatrze Teatr Wybrzeże Malarnia.
Polecamy
Repertuar teatrów
Ostatnio czytane
Katarzyna Pilichowska
Katarzyna Pilichowska wygrywa konkurs Modjeska Calling 2022

Za nami kolejna edycja konkursu aktorskiego na interpretację monologów szekspirowskich Heleny Modrzejewskiej.

Szewcy - recenzja spektaklu [Teatr Polski we Wrocławiu]
Szewcy - recenzja spektaklu

Jak prezentuje się spektakl "Szewcy" w Teatrze Polskim we Wrocławiu?

O nich się mówi
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.