Spektakle, przedstawienia

Opis spektaklu

Zgodnie z zapowiedziami proponujemy trzecią część tryptyku mozartowskich arcydzieł. Po Don Giovannim  i Weselu Figara kolej na najbardziej tajemnicze dzieło. Pozornie jest lekkim singspielem o przygodach poszukiwaczy uprowadzonej księżniczki. W rzeczywistości jest wspaniałą poetycką wariacją o świecie bez Boga, w którym ludzie sami ustanowili system wartości i próbują  wśród codziennych radości i trosk bronić tego systemu i nadać mu sens, a jednocześnie nadać sens własnemu kruchemu życiu. Pozornie jest to ironiczna opowieść o masonerii – jej pięknie i śmiesznostkach, ale pod nią znajdziemy wyznanie, że prawdziwa mądrość człowieka nie kryje się w tajemnych księgach i obrzędach, tylko w miłości i prostych chwilach ulotnego szczęścia. Nasz hołd wobec genialnego kompozytora będzie i tym razem polegał na najwyższej, na jaką stać nasz zespół, staranności w zrealizowaniu jego partytury.
 
Czarodziejski flet to arcydzieło Mozarta, które powstało na marginesie ostatniego jego dzieła, czyli Requiem. Wydawać by się mogło, że jest to bajka o księciu szukającym ukochanej i jego kompanie, ale to tylko pozory. Przyglądając się bliżej tej operze dostrzeżemy  w niej przesłania filozoficzne dotyczące wierności, poświęceniu, którego wymaga prawdziwa miłość. Zauważymy rozczarowanie kompozytora wolnomularstwem (Mozart wraz z Schikanederem byli masonami, zasiadali w loży). I wreszcie spostrzeżemy, że Mozart odkrywa przed nami przyczyny napięć pomiędzy światem męskim i kobiecym. Odkryjemy za kompozytorem, iż największym skarbem człowieka jest jego wolność, na którą trzeba sobie zasłużyć, którą nie jest łatwo osiągnąć.

Opera powstała z inicjatywy Schikanedera, aktora, śpiewaka, impresaria, wierszoklety, pierwszego odtwórcy partii Papagena  w 1791 roku. Pomyślana było jako kolorowe widowisko dla mało wyrobionej publiczności, lubiącej opowiastki z gatunku fantasy. Nie mogło w niej zabraknąć walki dobrych mocy ze złymi, wątku miłosnego, rubasznych żartów i magicznych gadżetów. Nic nie zapowiadało, że powstanie genialne dzieło, bogate w treści i znaczenia. Prapremiera odbyła się 30 września 1791 roku w Theater auf dem Wien w Wiedniu. Polska premiera odbyła się w Warszawie, w 1793 roku. Partytura zawiera m.in. słynną arię Królowej Nocy z popisową koloraturą, która dla wielu jest synonimem operowego śpiewu.

libretto Emanuel Schikaneder
Prapremiera Wiedeń, 30 września 1791
Premiera w Operze Bałtyckiej 27 marca 2010

kierownictwo muzyczne Jose Maria Florencio
inscenizacja i reżyseria Marek Weiss
scenografia i kostiumy Hanna Szymczak
choreografia Izadora Weiss
przygotowanie Chóru Dariusz Tabisz
projekcje multimedialne Marek Zygmunt
niemiecka wersja językowa / tłumaczenie wyświetlane nad sceną
 
obsada:
 
Tamino:    Aleksander Kunach
Papageno: Robert Gierlach
Pamina:    Anna Mikołajczyk
Królowa: Edyta Piasecka, Aleksandra Buczek
Sarastro: Daniel Borowski
Dama I: Anna Fabrello
Dama II: Monika Fedyk
Dama III: Joanna Cortes
Monostatos: Łukasz Wroński
Chłopiec I: Jaryna Kuzmych
Chłopiec II: Karo
Chłopiec III: Tomasz Raczkiewicz
Mówca:    Piotr Nowacki
Papagena: Julia Iwaszkiewicz
Zbrojny I: Vitaly Vydra
Zbrojny II: Taras Kuzmych
 
Sarastro: Daniel Borowski
 Dama I: Anna Fabrello
Dama II: Monika Fedyk- Klimaszewska
Dama III: Joanna Cortes
Monostatos: Łukasz Wroński
Chłopiec I: Jaryna Kuzmych
Chłopiec II: Karol Bartosiński
Chłopiec III: Jan Monowid
Mówca: Piotr Nowacki
Papagena: Julia Iwaszkiewicz
Zbrojny I: Vitaly Vydra
Zbrojny II: Taras Kuzmych
 

Bilety na spektakl

Aktualnie nie posiadamy informacji o biletach na Czarodziejski flet.

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w teatrach sepektakl Czarodziejski flet (Opera Bałtycka w Gdańsku, Gdańsk).

Zdjęcia ze spektaklu

Aktualnie nie posiadamy zdjęć ze spektaklu Czarodziejski flet (Opera Bałtycka w Gdańsku, Gdańsk).

Obsada i twórcy spektaklu

Aktualnie nie posiadamy informacji o twórcach i obsadzie spektaklu Czarodziejski flet (Opera Bałtycka w Gdańsku, Gdańsk).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych ze spektaklem Czarodziejski flet (Opera Bałtycka w Gdańsku, Gdańsk).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do spektaklu Czarodziejski flet (Opera Bałtycka w Gdańsku, Gdańsk).
Polecamy
Ostatnio czytane
Lot nad kukułczym gniazdem
Lot nad kukułczym gniazdem - recenzja spektaklu

Teatr Polski we Wrocławiu przenosi na scenę słynną powieść Kena Keseya. Czy warto zobaczyć to przedstawienie?

Piotr Soroka
Piotr Soroka: Ta opowieść ma zaistnieć w ciele. Wywiad przed premierą "Ballad i romansów"

Zobaczcie, co reżyser "Romantyczności" mówi o pracy we Wrocławskim Teatrze Pantomimy.

O nich się mówi
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.