Spektakle, przedstawienia

Opis spektaklu

Trudno spośród wielu oper mówiących o miłości (a opowiadają o niej niemal wszystkie) wskazać bardziej melodramatyczną historię. Nagromadzenie dramatycznych motywów i tragicznych spięć może wydawałoby się śmieszne, gdyby nie wyczucie smaku samego Pucciniego.

Jego muzyka jest jak kojący balsam: melodyjna, płynna, poetycka, prowadzona szeroką frazą, ale gdy trzeba – ostra jak brzytwa, przeszywająca jak cios sztyletu, którym w finale bohaterka odbiera sobie życie.

Puccini potrafi nie tylko subtelnie oddać egzotykę Japonii, ale też niuanse w portretach psychologicznych swych bohaterów. Nade wszystko stworzył wspaniałą postać głównej bohaterki – rolę wyczerpującą dla wykonawczyni (która niemal nie schodzi ze sceny przez cały wieczór), ale też silnie oddziałującą na widza mnogością stanów emocjonalnych heroiny.

Madama Butterfly od 100 lat wystawiana jest z powodzeniem na scenach całego świata. Wydawać by się mogło, że niczego nowego nie można już w niej odkryć. Jednak inscenizacja Weissa-Grzesińskiego jest niezwykle świeżym ujęciem tej ogranej historii. Reżyser nie uczynił z głównej bohaterki posłusznej mężczyznom laleczki, zaprogramowanej na dawanie rozkoszy gejszy. Ona też ma pragnienia i ich realizacji poświęca życie. W momencie, gdy okazuje się, że jej marzenia przerastają pełną podłości rzeczywistość, postanawia zachować godność i popełnia harakiri. Doskonała jest koncepcja plastyczna – daleka od japońskiej cepeliady, bliższa orientalnemu minimalizmowi. 

treść
Znudzony długim postojem w Nagasaki amerykański marynarz Pinkerton dla żartu żeni się z japońską gejszą, zwaną Madame Butterfly (Pani Motyl). Odpływa, a traktująca poważnie małżeństwo dziewczyna, czeka na swego Amerykanina, czeka, i czeka... Po latach lekkoduch powraca do Japonii, ale tylko po to, by odebrać gejszy ich dziecko. Ta, zhańbiona, popełnia samobójstwo. 

opera wykonywana jest w oryginalnej wersji językowej
tłumaczenie libretta wyświetlane nad sceną: Jerzy Snakowski 


 

Bilety na spektakl

Aktualnie nie posiadamy informacji o biletach na Madama Butterfly.

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w teatrach sepektakl Madama Butterfly (Opera Bałtycka w Gdańsku, Gdańsk).

Zdjęcia ze spektaklu

Aktualnie nie posiadamy zdjęć ze spektaklu Madama Butterfly (Opera Bałtycka w Gdańsku, Gdańsk).

Obsada i twórcy spektaklu

Aktualnie nie posiadamy informacji o twórcach i obsadzie spektaklu Madama Butterfly (Opera Bałtycka w Gdańsku, Gdańsk).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych ze spektaklem Madama Butterfly (Opera Bałtycka w Gdańsku, Gdańsk).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do spektaklu Madama Butterfly (Opera Bałtycka w Gdańsku, Gdańsk).
Ostatnio czytane
Las - Psychoteatr
Las - recenzja pscychomonodramatu

Oceniamy muzyczny monodram Angeliki Pytel z "Psychoteatru".

Miejsce - spektakl Psychoteatru
Miejsce - recenzja spektaklu Psychoteatru

Kontynuację "Lasu" pokazano w ramach nurtu Świebodzki OFF.

O nich się mówi
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.