Teatr
WYSTAWA UPAMIĘTNIAJĄCA LUCYNĘ LEGUT I STANISŁAWA M

WYSTAWA UPAMIĘTNIAJĄCA LUCYNĘ LEGUT I STANISŁAWA M

  • 2011-03-27, , godzina 18:00
  • wstęp wolny
  • Teatr Wybrzeże Duża Scena, Gdańsk

Opis

 

Dla uczczenia święta ludzi sceny Teatr Wybrzeże zaprasza do foyer głównego  na wernisaż wystawy "LUCHA z Beskidu. STASZEK z Wilna. TWARZE WYBRZEŻA" dokumentującej sceniczny dorobekLucyny Legut i Stanisława Michalskiego, zmarłych niedawno wybitnych aktorów związanych z naszym teatrem przez ostatnich kilkadziesiąt lat.

Lucyna Legut (ur. 1926 roku zm. 2011 roku) - aktorka, malarka, pisarka, autorka popularnych książek dla dzieci. W 1956 roku została aktorką Teatru Wybrzeże i pracowała tutaj do 1991 roku. Zagrała w kilkudziesięciu spektaklach, m.in. Księżniczkę Irinę w zdjętych przez cenzurę SZEWCACH Witkacego w reżyserii Zygmunta Hübnera, Mary w ZABAWIE JAK NIGDY w reżyserii Jerzego Golińskiego, Piekarzową w HISTORII O MIŁOSIERNEJ w reżyserii Konrada Swinarskiego oraz Dorotę w MATCE Witkacego w reżyserii Tadeusza Minca i Marthę w KTO SIĘ BOIVIRGINII WOOLF Edwarda Albee'ego w reżyserii Jerzego Golińskiego. Z grą aktorską łączyła twórczość literacką. Debiutowała w 1960 roku książką dladzieci pt. ŚWIERSZCZE MAJĄ SKLEP Z INSTRUMENTAMI. Rok później debiutowałajako autorka dramatyczna, na sopockiej Scenie Kameralnej, sztuką ZŁODZIEJ SERC.

Stanisław Michalski (ur. 1932 roku zm. 2011 roku) - aktor. roku 1955 ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie i od początku sezonu 1955/56 był nieprzerwanie związany z Teatrem Wybrzeże, również jako jego dyrektor artystyczny i naczelny (1988-1993). Role które zyskały mu uznanie to m.in. Agent w JONASZU I BŁAŹNIE w reżyserii Zbigniewa Cybulskiego i Bogumiła Kobieli, James w LADACZNICY Z ZASADAMI w reżyserii Zygmunta Hübnera, Severino w HISTORII O MIŁOSIERNEJ w reżyserii Konrada Swinarskiego, Edek, a potem Stomil w TANGACH w reżyserii Piotra Paradowskiego i Marcela Kochańczyka, Ojciec w PUŁAPCE i tytułowy Wallenstein w reżyserii Krzysztofa Babickiego, Sorin w MEWIE w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego i dwie jego ostatnie Wybrzeżowe role: Starikow w OŻENKU w reżyserii Adama Orzechowskiego i Majordomus w BALU MANEKINÓW w reżyserii Ryszarda Majora.

Ostatnio dodane
Brave Kids 2018
Zbliża się 9. edycja projektu Brave Kids

Tegoroczna odsłona wydarzenia zgromadzi ponad 300 dzieci i młodzieży z 20 krajów świata.

Debiuty 2018
Zbliża się 16. Ogólnopolski Przegląd Młodych Wokalistów "Debiuty" 2018

Wrocławskie "Debiuty" od kilkunastu lat tworzą dobry klimat dla kształtowania talentów wokalnych.

Kupony i kody rabatowe