Sztuka
"Sąsiedzi"- niemiecko-polsko

"Sąsiedzi"- niemiecko-polsko

  • 2010-04-23, do 2010-05-15
  • Centrum Sztuki Współczesnej, Gdańsk
  • Zobacz profil >>

Opis

Jak widzą nas, Polaków, obywatele Niemiec? A jak my widzimy naszych zachodnich sąsiadów? O wzajemnych osądach można się przekonać, odwiedzając Gdańską Galerię Miejską i CSW Łaźnia. 23 kwietnia ruszyły wystawy Sąsiedzi/Nachbarn. Wątki niemieckie w polskiej sztuce współczesnej, a także „Sąsiedzi. Wątki niemieckie w polskiej sztuce współczesnej".

Współcześni twórcy obu narodowości przedstawiają prace, których przewodnim tematem jest subiektywne, ale wnikliwe spojrzenie na wzajemne relacje. Problem ten poruszony został od strony społecznej i politycznej. Niemieckich artystów bliżej zainteresowała historia i kultura Polski, jej obyczajowość i sami mieszkańcy. Twórcy znad Wisły udowodnili natomiast, że zachodni sąsiedzi to wciąż kraj dla nas obcy i nieznany, oceniany intuicyjnie i bardzo powierzchownie.

Grono dziesięciu niemieckich twórców, w tym znany wszystkim Günter Grass, to autorzy wystawionych instalacji, prac malarskich, grafik, fotografii, i filmowych aranżacji. Dotykają w nich delikatne i głośne polskie problemy i  kompleksy, trudy stosunków obu krajów na tle wspólnej historii, polskiego obywatela poszukującego szczęścia w sąsiednim kraju i tęsknotę rodziny za emigrantem. Inne prace podziwiają uroki, a także  przywary naszej architektury i miejskiej przestrzeni bądź obserwują polskie tradycje świąteczne, jak Wielkanocny Lany  Poniedziałek. Z kolei dzieła Güntera Grassa inspirowane są polskim krajobrazem i jego własną powieścią Blaszany bębenek.

Drugą stroną medalu jest wystawa licznego grona polskich artystów, którzy różnymi sposobami próbowali dotknąć drażliwego, w naszej świadomości, tematu. Krytyczne stereotypy, ból historii i obecne napięcia polityczne to wyzwania, z jakimi zmierzyli się twórcy. Nutka dowcipu, weryfikacja naszego stosunku do zachodniego sąsiada stały się sposobem na wyrażenie autorskiej wizji problemu. Oprócz tego przywołane zostały przykłady z literatury, niemieckiej sztuki czy te bezpośrednio wyjęte z języka mówionego.

 

Wystawa:    Sąsiedzi. Wątki polskie w niemieckiej sztuce współczesnej
Data
:           23 kwietnia 2010 - 28 maja 2010
Artyści:
        Anke Beims, Günter Grass, Constantin Hartenstein, Inken Hilgenfeld, TomKorn, Michael Kurzwelly, Jan Poppenhagen, Dietmar Schmale, Tom Schön, Clemens Wilhelm
Miejsce
:    Gdańska Galeria Güntera Grassa, róg ul. Szerokiej i Grobli I

Wstęp wolny

Godziny otwarcia galerii: wt-niedz. 11-17

 

Wystawa:    Sąsiedzi/Nachbarn. Wątki niemieckie w polskiej sztuce współczesnej
Data:           23 kwietnia - 15 maja 2010
Artyści:        Tomasz Bajer, Marcin Berdyszak, Hubert Czerepok, Arti Grabowski, Rafał Jakubowicz, Paweł Jarodzki, Leszek Knaflewski, Jerzy Kosałka, Monika Kowalska, Grzegorz Kowalski, Kamil Kuskowski, Leszek Lewandowski, Zbigniew Libera, Łódź Kaliska, Robert Maciejuk, Laura Pawela, Anna Polisiewicz, Józef Robakowski, Zbigniew Sejwa, Przemysław Truściński, Twożywo, Wunderteam
Miejsce
:      Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, ul. Jaskółcza 1

Joanna Adrian
joanna.adrian@dlastudenta.pl

Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.