Sztuka
Zapisy przemian. Sztuka polska...

Zapisy przemian. Sztuka polska...

  • 2008-10-28, do 2009-03-01
  • Muzeum Narodowe Sztuki Współczesnej Pałac Opatów, Gdańsk
  • Zobacz profil >>

Opis

Najnowsza wystawa przygotowana przez Muzeum Narodowe w Gdańsku powstała w wyniku współpracy z Krzystofem Musiałem, znanym biznesmanem i mecenasem sztuki. Udostępnił on na tę okoliczność znaczną część swojej imponującej, liczącej około 700 dzieł kolekcji.

Na wystawie „Zapisy przemian. Sztuka polska z kolekcji Krzysztofa Musiała” pokazano 213 dzieł autorstwa 94 najwybitniejszych polskich artystów. Prace dobrano tak, aby widz mógł prześledzić najistotniejsze procesy zachodzące w nowoczesnej sztuce polskiej. Najstarszy prezentowany obraz, „Autoportret” Wojciecha Gersona, pochodzi z 1868 roku, obrazy najmłodsze namalowano zaś już w XXI wieku. Wśród dzieł malarskich znalazły się zarówno obrazy realistyczne, jak i modernistyczne prace nawiązujące do popularnych w Europie nurtów – impresjonizmu, ekspresjonizmu, kubizmu, fowizmu oraz abstrakcji.

Większość artystów zaprezentowano na wystawie jedną bądź dwiema pracami. Większą liczbą dzieł przedstawiona jest twórczość między innymi Olgi Boznańskiej, Meli Muter, Wojciecha Weissa, Tadeusza Makowskiego, Wojciecha Fangora. Królujące na wystawie malarstwo dopełniono rzeźbą tak wybitnych twórców jak Biegas, Dunikowski, Kobro, Szapocznikow.

Godziny otwarcia:
wtorek – piątek  od 9.00 do 16.00
sobota – niedziela od 10.00 do 17.00

Ceny biletów:

normalny – 10 zł, ulgowy – 6 zł
grupowy – 3 zł od jednej osoby (grupa powyżej 10 osób)


 

Polecamy
Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.