Dzieje się - Teatr

W Teatrze Wybrzeże trwają próby do Arabeli [FOTO]

2012-04-18 11:21:32 | Gdańsk

Czy pamiętacie kultowy serial, który w zabawny sposób łączył świat baśniowych fantazji z realiami socjalistycznej Czechosłowacji? W gdańskim Teatrze Wybrzeże trwają próby do ARABELI - pierwszej na świecie inscenizacji kultowego serialu. Nad spektaklem pracują reżyser Paweł Aigner oraz dramatopisarka Malina Prześluga. Prapremiera planowana jest na 1 czerwca  w Dzień Dziecka.

Zobacz zdjęcia z prób>>

Przeniesienia na scenę jednej z najpopularniejszych produkcji telewizyjnych dla dzieci z przełomu lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, która zdobyła rzesze widzów na całym świecie, podjął się zespół Teatru Wybrzeże. Na gdańskiej scenie przy Targu Węglowym trwają właśnie próby do inscenizacji ARABELI.

„ARABELA" to przenikające się światy: ludzki i baśniowy, które targane są niezwykle silnymi emocjami i namiętnościami. Sprawiają one, że opowieść atrakcyjna dla dzieci, może być również interesująca dla dorosłych. Bowiem ARABELA to historia pożądania, władzy, zazdrości, zemsty ale również miłości, która w każdym ze światów jest taka sama.” – opowiada reżyser, Paweł Aigner.

Telewizyjny scenariusz opowieści o Władcy, który stara się przywrócić ład w baśniowej krainie, przekształciła w utwór sceniczny Malina Prześluga. Scenograficzne tło tej pełnej zaskakujących zwrotów historii księżniczki Arabeli, jej przyjaciół i wrogów, stworzyła Magdalena Gajewska.

HISTORIA ARABELI

Pewnego dnia Pan Majer, aktor, opowiadający w telewizji bajki dla dzieci, spotyka na swej drodze czarodzieja drugiej kategorii – Rumburaka. Wraz z nim przenosi się do Świata Baśni, gdzie za sprawą nieszczęśliwego zbiegu okoliczności, zabija Gadającego Wilka…. Karę za to ponosi Rumburak, który pałając chęcią zemsty, w szokujący sposób zmienia treść bajek, co więcej, podszywa się pod opowiadającego je Pana Majera. Zaniepokojony władca Baśni – Król Hiacynt wysyła swoje dwie córki Arabelę i Ksenię w towarzystwie maga Vigo do krainy ludzi. Mają oni nakłonić Majera do przywrócenia ładu w bajkach. Arabela i syn Majera, Petr, zakochują się w sobie. Rumburak, który sam miał chętkę na Arabelę i pół królestwa baśni, podstępnie, z pomocą czarodziejskiego pierścienia, porywa księżniczkę i więzi ją w swoim zamku. Jednak Arabeli udaje się uciec do ukochanego Petra. Ich szczęście nie trwa długo. Petr przypadkowo okrywa się czarodziejskim płaszczem i znika. W tym czasie w Świecie Baśni dzieją się rzeczy straszne i niepojęte… a to dopiero początek wydarzeń, które na zawsze miały odmienić Świat Baśni. Wszystko jednak, jak to w bajkach, kończy się dobrze. ARABELA jest pierwszą w Polsce i na świecie adaptacją teatralną kultowego czechosłowackiego serialu, oglądanego z równym zainteresowaniem przez dzieci jak i dorosłych.

Premiera: 1 czerwca 2012 r. Duża Scena, Targ Węglowy
Reżyseria: Paweł Aigner
Adaptacja: Malina Prześluga
Scenografia: Magdalena Gajewska
Muzyka: Piotr Klimek
Inspicjent, sufler: Joanna Januszewska
Występują: Małgorzata Brajner, Monika Chomicka-Szymaniak, Katarzyna Dałek, Katarzyna Kaźmierczak, Maria Mielnikow-Krawczyk, Małgorzata Oracz, Jerzy Gorzko, Michał Jaros, Maciej Konopiński, Mirosław Krawczyk, Piotr Łukawski, Zbigniew Olszewski, Maciej Szemiel, Piotr Witkowski.

ip


 

Słowa kluczowe: arabela teatr wybrzeże gdańsk spektakl premiera paweł aigner

Arabela w Teatrze Wybrzeże (zdjęcia z prób) (10)

Arabela w Teatrze Wybrzeże (zdjęcia z prób)  - Zdjęcie nr 1
Arabela w Teatrze Wybrzeże (zdjęcia z prób)  - Zdjęcie nr 2
Arabela w Teatrze Wybrzeże (zdjęcia z prób)  - Zdjęcie nr 3
Arabela w Teatrze Wybrzeże (zdjęcia z prób)  - Zdjęcie nr 4
Arabela w Teatrze Wybrzeże (zdjęcia z prób)  - Zdjęcie nr 5

Arabela (4)

Arabela - plakat
Arabela  - Zdjęcie nr 2
Arabela  - Zdjęcie nr 3
Arabela  - Zdjęcie nr 4
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Mirosław Kocur
Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dialog - Wrocław powróci w 2025 roku

Organizatorzy zdradzili planowaną datę imprezy oraz jej główne założenia. Poruszono także kwestie finansowe!

Paweł Małaszyński
Paweł Małaszyński odszedł z Teatru Kwadrat i został freelancerem [WIDEO]

Teraz od początku wytaczam sobie ścieżkę kariery - mówi aktor.

Polecamy
A miłości bym nie miał
"A miłości bym nie miał" - powstaje spektakl o subkulturze inceli

Będzie to efekt współpracy wrocławskiego Teatru Układ Formalny z Teatrem Modrzejewskiej w Legnicy.

The Royal Moscow Ballet
The Royal Moscow Ballet - rosyjscy mistrzowie baletu w Polsce [Trasa]

Korona rosyjskiego baletu zawita do siedmiu miast w naszym kraju ze spektaklem "Jezioro Łabędzie".

Polecamy
Ostatnio dodane
Mirosław Kocur
Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dialog - Wrocław powróci w 2025 roku

Organizatorzy zdradzili planowaną datę imprezy oraz jej główne założenia. Poruszono także kwestie finansowe!

Paweł Małaszyński
Paweł Małaszyński odszedł z Teatru Kwadrat i został freelancerem [WIDEO]

Teraz od początku wytaczam sobie ścieżkę kariery - mówi aktor.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.