Teatr
"Trup" Barbary Świąder - próba czytana

"Trup" Barbary Świąder - próba czytana

  • 2010-11-29, , godzina 19:00
  • wstęp wolny
  • Klub ŻAK, Gdańsk

Opis

Trzy kobiety i jeden nieboszczyk... I to mężczyzna… Żeński Teatr Złe Siostry zaprasza na próbę czytaną "Trupa" Barbary Świąder! Rozmowę z reżyser i aktorkami podczas wieczoru poprowadzi prof. dr hab. Wojciech Owczarski.

Trup to debiut dramaturgiczny Barbary Świąder. Akcja sztuki rozgrywa się w ciągu dwóch dni poprzedzających pogrzeb tytułowego truposza. Trzy kobiety i jeden nieboszczyk... I to mężczyzna. On nie mówi już ani słowa, one wręcz przeciwnie – gadają bez przerwy. Jedna mało, druga więcej, a trzecia najwięcej. Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że te trzy niewiasty są siostrami. Kochają się i nienawidzą. Nie mogą bez siebie żyć, ale też nie mogą na siebie patrzeć. Śmierć, miłość, nienawiść, drobne złośliwości, krzątanie się przy garach, zrzędzenie, mydło i ogórki kiszone – czegóż tu nie ma! Trup pokazuje życie ludzkie w pełni – od narodzin aż po zgon i z powrotem. Pogrzeb staje się pretekstem do swoistego sabatu rodzinnego i rozrachunku z życiem. Trzy kobiety wyciągają z zakurzonych zakamarków rodzinne traumy, ale i śmiesznostki – kłócą się o drobiazgi i próbują przemilczeć to, co najważniejsze. Jest i straszno, i śmieszno. Samo życie!

Teatr Złe Siostry - to żeńska grupa, która powstała w Tczewie w 2009 roku pod nazwą Barba Luna. Tworzą ją połączone koneksjami rodzinno-towarzyskimi kobiety pod przewodnictwem teatrologa Barbary Świąder, która sztukę napisała, a jej próbę czytaną wyreżyserowała. Każda z aktorek grupy zawodowo zajmuje się inną dziedziną: Wiesława Dolina-Niżyńska (Adela) jest graficzką, Sławomira Dąbrowska-Kopecka (Irmina) – nauczycielką, a Joanna Świąder (Pola) – iberystką i tłumaczką. Premiera próby Trupa, która odbyła się 8 listopada 2009 roku jest pierwszą realizacją teatru.

Prof. dr hab. Wojciech Owczarski – prof. UG, adiunkt w Instytucie Filologii Polskiej (Zakład Dramatu, Teatru i Filmu). W 1994 roku ukończył studia polonistyczne na Uniwersytecie Gdańskim i został zatrudniony jako asystent w Instytucie Filologii Polskiej. Rozprawę doktorską o wyobraźni poetyckiej Adama Mickiewicza obronił w roku 2001 (promotorem był prof. Zbigniew Majchrowski). Wydał trzy książki autorskie: Diabeł w dramacie polskim. (Z dziejów motywu), Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk 1996; O bohaterach II części „Dziadów”, Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk 1998; Mickiewiczowskie figury wyobraźni, wydawnictwo słowo/obraz terytoria, Gdańsk 2002. Współredagował (wraz ze Zbigniewem Majchrowskim) pracę zbiorową Mickiewicz. Sen i widzenie, słowo/obraz terytoria, Gdańsk 2000. Opublikował liczne artykuły w tomach zbiorowych, a także szkice historycznoliterackie, eseje i recenzje teatralne, m.in. na łamach „Twórczości”, „Odry”, „Dialogu” i „Teatru”. Zajmuje się historią literatury (wieku XIX i XX) oraz teatrologią i krytyką teatralną. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Barbara Świąder - teatrolog, organizator życia kulturalnego, dziennikarka, wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego, autorka sesji zdjęciowych i klipu dla zespołu Von Zeit. Była redaktorem i szefem działu kultury  Gazety Wyborczej „Trójmiasto” oraz kierownikiem Sceny Teatralnej Klubu Żak w Gdańsku, gdzie zrealizowała kilkadziesiąt autorskich projektów teatralnych. Jest współtwórcą Alternatywnej Szkoły Teatralnej Żak. Autorka książki W metafizycznej dziurze. Teatr Witkacego w Zakopanem. Laureatka Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury za rok 2003 oraz nagrody Yach za debiutancki filmik Halucynacje Hrabiego von Zeit na XVI Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film 2007.

Ostatnio dodane
Mirosław Kocur
Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dialog - Wrocław powróci w 2025 roku

Organizatorzy zdradzili planowaną datę imprezy oraz jej główne założenia. Poruszono także kwestie finansowe!

Paweł Małaszyński
Paweł Małaszyński odszedł z Teatru Kwadrat i został freelancerem [WIDEO]

Teraz od początku wytaczam sobie ścieżkę kariery - mówi aktor.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.