Sztuka
PRL oczami malarzy, muzyków i poetów - wystawa

PRL oczami malarzy, muzyków i poetów - wystawa

  • 2010-02-03, do 2010-03-28
  • Muzeum Miasta Gdyni, Gdynia

Opis

Do 28 marca odwiedzać można wystawę „Cudowne lata. Muzyka, poezja, malarstwo. Lata 70. i 80.", zorganizowaną w gmachu Muzeum Miasta Gdyni. Ekspozycja oddaje atmosferę PRL-u z perspektywy artystów wielu dziedzin sztuki.

Celem inicjatora wystawy, Muzeum Literatury w Warszawie, był wierny przekaz realiów ówczesnego państwa i zawikłanej sytuacji społeczeństwa, wobec skrajnych postaw otwartego protestu, obojętności i ugody. W tych warunkach rodziła się sztuka otwarta, bezpośrednia i odważna, wytwór niezapomnianych kreatorów i autorytetów. „Jest zainteresowanie wystawą, przychodzi zarówno młodzież, jak i osoby starsze. Niektórzy przypominają sobie stare czasy, inni dopiero je poznają. Reakcje są bardzo indywidualne, każdy inaczej odbiera ekspozycję" - powiedziała opiekunka sali wystawowej, Ewa Sorn.

 Szczególne miejsce w ekspozycyjnym gronie zajmują fotografie autorskie i anonimowe. Przedstawiają życie Polaków „od kuchni" - podwórkowe, dziecięce zabawy, studenckie schadzki, domowe gospodynie czy trudy wiejskiego życia. Uwiecznione na zdjęciach miasta, pełne szarych blokowisk, garbusów i „ogórków", dają wyobrażenie ogromnych przemian przestrzeni życia kraju w czasie ostatnich czterdziestu lat. W kadrach nie mogło zabraknąć symbolicznych faktów, herosów i antybohaterów ówczesnej Polski. Jan Paweł II, ksiądz Jerzy Popiełuszko, działacze „Solidarności" i Janek Wiśniewski, reprezentanci wiary i odwagi, kontrastują z Edwardem Gierkiem, Piotrem Jaroszewiczem i Leonidem Breżniewem.

Malarska część wystawy odznacza się na tle biało-czarnych fotografii. Tutaj emocje wyrażone zostały za pomocą koloru, abstrakcji i symbolicznego oddania treści. Karykatura i realizm, minimalizm i różnorodność, radość i smutek najpełniej oddają skrajne emocje środowiska artystycznego. Wśród autorów nie zabrakło m.in. Edwarda Dwurnika, Wiesława Szamborskiego, Macieja Bieniasza, Marka Sapetto. Dopełnieniem jest obecność form rzeźbiarskich, od zabawnych przedstawień zwierząt, do ponurych interpretacji tragicznego losu jednostki. Twórcami są Jan Kucz, Stanisław Marcisz czy Jerzy Jarnuszkiewicz.

Bez pierwiastków poetyckich i muzycznych nie sposób było by oddać ducha jedności, solidarności, determinacji i buntu ówczesnych artystów. Wybrane utwory Zbigniewa Herberta, Stanisława Grochowiaka, Ernesta Brylla czy Jana Twardowskiego to nie tylko osobista autorefleksja, ale i „vox populi" tamtejszego pokolenia. Pobrzmiewające w tle rockowe dźwięki lat 70. i 80. odświeżają pamięć o muzykach pokroju „Perfectu", Czesława Niemena czy fenomenalnego gitarzysty minionego stulecia - Jimmiego Hendrixa.

Estetyczna i przemyślana ekspozycja zachęca do podróży w czasie po „cudownych latach"  rozkwitu polskiej sztuki i myśli społecznej. Dla zainteresowanych dostępne są na miejscu katalogi z wystawy.   

J.A.

Muzeum Miasta Gdyni
Gdynia, ul. Zawiszy Czarnego 1
wtorek - niedziela: 10.00 - 17.00
cennik biletów:  normalny - 7 zł, ulgowy - 4 zł

w piątki wstęp wolny

 

Mapa

Polecamy
Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.