Kino
Bunt Janion w reżyserii Agnieszki Arnold

Bunt Janion w reżyserii Agnieszki Arnold

  • 2010-03-03, , godzina 18:00
  • Wstęp wolny
  • Nowa Synagoga przy ul. Partyzantów 7 (była Szkoła Muzyczna) we Wrzeszczu, Gdańsk

Opis

Kultura Miejska oraz Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku i Portal Wrzeszcz.info.pl zapraszają na pokaz filmu dokumentalnego Bunt Janion w reżyserii Agnieszki Arnold oraz dyskusję o ruchu intelektualnym w Polsce według Profesor Marii Janion.

W dyskusji po filmie wezmą udział:

- Agnieszka Arnold, reżyserka filmu
- prof. Ewa Graczyk, dyrektorka Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego
- Katarzyna Czeczot, historyczka literatury, doktorantka prof. Marii Janion w Instytucie Badań Literackich PAN w Warszawie
- Monika Popow, historyczka literatury, doktorantka na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego

Film Agnieszki Arnold Bunt Janion powstał w 2005 roku w koprodukcji Telewizji Polskiej, miał być prezentem dla widzów na 80-te urodziny Marii Janion. Trzy lata półkownikował, telewizja publiczna wyemitowała go po raz pierwszy nocą, w styczniu 2010 r.  Choć wątek Kolokwiów Pani Profesor na Uniwersytecie Gdańskim jest istotną częścią filmu, nie doczekał się publicznego pokazu w naszym mieście. 

W filmie Maria Janion mówi:

Jeśli ruch emocjonalny nie przekształcił się dotąd w ruch intelektualny tak, jak to miało miejsce w Wielkim Romantyzmie, to stwierdzić można, że to, co dzieje się w kulturze, zatrzymało się na poziomie małego romantyzmu krajowego, romantyzmu popularnych stereotypów i wzruszeń. Podobna diagnoza wymaga działania. Przede wszystkim przetworzenia niebywałego rozmachu emocjonalnego i ekspresyjnego w wielki ruch intelektualny.

Film jest pretekstem do rozmowy na temat kondycji współczesnego ruchu intelektualnego w Polsce. Maria Janion upomina się o tych i o te, których historia została i jest zapominana. Czyj głos jest dzisiaj reprezentowany w sferze publicznej? Czyja historia staje się historią powszechną, mainstreamową, zakorzenioną w powszechnej świadomości, a czyja powoli ulega zatarciu? Jak możemy przywrócić wyparte głosy?

Będzie można o tym rozmawiać w Gdańsku, w mieście, w którym Maria Janion pracowała przez ponad dekadę, wychowała całe pokolenie uczniów. W mieście-palimpseście, na którym kolejne warstwy historii układają się zgodnie z dominującym układem sił; zatarła się jego herstoria, historia mniejszości. W mieście, w którym obywatelski Solidarnościowy zryw milionów Polek i Polaków sprowadzony został do Romantycznej Legendy.

Rozmawiać będziemy w Nowej Synagodze we Wrzeszczu, pamiętając, że w Gdańsku zaginęła symboliczna pamięć o jego żydowskich mieszkańcach - nawet miejsce po getcie przy Mysiej do tej pory nie zostało upamiętnione choćby tablicą.

Ważnym wątkiem rozmowy będzie zestawienie dwóch legend Marii Janion. Tej gdańskiej, spopularyzowanej przez jej uczennice i uczniów, występujących w filmie Agnieszki Arnold: prof. Małgorzatę Czermińską, prof. Ewę Nawrocką, prof. Stanisława Rośka, prof. Zbigniewa Majchrowskiego, pisarza Pawła Huelle. Skonfrontujemy ją z recepcją Marii Janion w Warszawie: interpretatorką romantyzmu, komentatorką poszukującą nowego języka do opisu rzeczywistości, Patronką ruchu feministycznego. To przecież Pani Profesor przypomina nam, że rewolucja jest kobietą.

ip 


Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Lee film 2024
Kate Winslet jako fotoreporterka wojenna "Lee" Miller [WIDEO]

Biograficzny film z laureatką Oscara ma już pierwszy teaser!

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!