Dzieje się - Literatura

Zbliża się Festiwal Literatury Europejski Poeta Wolności

2018-02-02 12:01:34 | Gdańsk

Od 23 do 25 marca w Gdańsku odbędzie się 5. edycja Nagrody Europejski Poeta Wolności. Nominowanych jest ośmioro poetek i poetów oraz ich tłumacze. W programie festiwalu znajdują się, obok spotkań autorskich, m.in.: debata o zakorzenieniu z udziałem Krzysztofa Czyżewskiego, Ilmy Rakusy i Jarosława Mikołajewskiego, krytyczne kwadranse z Agnieszką Wolny-Hamkało i Leszkiem Szarugą, konfrontacje poetów różnych pokoleń: Marcina Sendeckiego z Piotrem Matywieckim oraz Urszuli Kozioł z Krystyną Dąbrowską, rozmowa o muzyce w poezji z Pablopavo, otwarty slam poetycki z Jakobe Mansztajnem oraz debata o promocji poezji polskiej zagranicą z Michaelm Krugerem i Markiem Kazmierskim a także gala wręczenia Nagrody w reżyserii Wiktora Rubina.

Europejski Poeta Wolności

Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na niesamowity niesamowity festiwal, który rozpocznie wiosnę poetycko! Ukaże oblicza najwspanialszych autorów współczesnej poezji. Artyści z różnych krajów poruszyli scenę literacką. Gdański festiwal pozwala poznać bliżej poezję Armenii, Bułgarii, Finlandii, Azerbejdżanu, Holandii, Mołdawii, Wielkiej Brytanii oraz Islandii.

Dla zwycięzców Nagrody Europejski Poeta Wolności czekają wartości pieniężne. Laureat otrzyma 100 000 złotych, jego tłumacz 20 000 złotych. Gala wręczenia Nagrody w reżyserii Wiktora Rubina odbędzie się 25 marca w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.

Nominowanymi do Nagrody Europejski Poeta Wolności 2018 są: Tatev Chakhian (Armenia) za tom Dowód (nie)osobisty, tłum. Haik Howannisjan i Paweł Sakowski, Selim Babullaoglu (Azerbejdżan) za tom „Nie ma kto pisać do pułkownika”, tłum. Ilaha Karimova i Grażyna Zając, Płamen Dojnow (Bułgaria) za tom Sofia Berlin, tłum. Hanna Karpińska, Dymitr Dobrew i Dorota Dobrew, Wojciech Gałązka, Erkka Filander (Finlandia) za tom Biała burza przebudzenia, tłum. Katarzyna Szal, Menno Wigman (Holandia) za tom Na imię mi Legion, tłum. Barbara Kalla i Adam Wiedemann, Linda Vilhjálmsdóttir (Islandia) za tom Wolność, tłum. Jacek Godek, Dumitru Crudu (Mołdawia) za tom Fałszywy Dymitr, tłum. Jakub Kornhauser i Joanna Kornaś-Warwas, Alice Oswald (Wielka Brytania) za tom Zapadać w jawę, tłum. Magda Heydel.

- Poezja Dojnowa jest liryczna, niekiedy sentymentalna, z rzadka metafizyczna. Tak jakby sarkazm otwierał mu drogę do doświadczenia niezapośredniczonego, do prawdy prostej jak odbicie nieba w studni. Więcej o autorze, którego tom ukaże się w przekładzie Hanny Karpińskiej, Dymitra Dobrewa, Doroty Dobrew i Wojciecha Gałązki - mówił Tadeusz Dąbrowski, dyrektor artystycznego festiwalu nominowanych.

ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: poezja, festiwal, poeta
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Mateusz Borek i Cezary Kowalsk
Mateusz Borek i Cezary Kowalski promują książkę "Krótka piłka" [FOTO]

Dzięki tej książce poznamy kulisy polskiego futbolu okiem reporterów, którzy od lat znajdują się blisko wydarzeń.

Nagroda Bookera 2018 dla Olgi Tokarczuk

Pisarka została uhonorowana za książkę "Bieguni".

Srebrny Kruk
Rusza przedsprzedaż książki "Srebrny Kruk"

Powieść Michała J. Sobocińskiego to pięć pozornie niezwiązanych ze sobą wydarzeń prowadzących do jednego celu.

Polecamy
Pohandluj kulturą w sieci
Pohandluj kulturą w sieci

"Bookandmore" jest wyspecjalizowaną giełdą obejmującą handel w czterech branżach: księgarskiej, muzycznej, filmowej i komputerowej.

Poznaliśmy najlepsze książki historyczne drugiej połowy 2015 roku
Poznaliśmy najlepsze książki historyczne drugiej połowy 2015 roku

Jaką historyczną książkę wybrać na świąteczny prezent dla miłośników historii? Po jaką warto sięgnąć w długie zimowe wieczory? W odpowiedzi na te pytania może pomóc czytelnikom plebiscyt "Historia Zebrana".

Ostatnio dodane
Mateusz Borek i Cezary Kowalsk
Mateusz Borek i Cezary Kowalski promują książkę "Krótka piłka" [FOTO]

Dzięki tej książce poznamy kulisy polskiego futbolu okiem reporterów, którzy od lat znajdują się blisko wydarzeń.

Nagroda Bookera 2018 dla Olgi Tokarczuk

Pisarka została uhonorowana za książkę "Bieguni".

Kupony i kody rabatowe