Wyniki XVI Energa Maratonu Solidarności

2010-08-16

Edwin Kiprono Kipchumba wygrał XVI Energa Maraton "Solidarności". Kenijczyk okazał się najlepszy w stawce 511 zawodniczek i zawodników z 15 państw.

W nagrodę otrzymał 10 tysięcy złotych. To dopiero czwarty zagraniczny biegacz, który triumfował w zawodach, które tradycyjnie rozgrywane są 15 sierpnia. Poprzednio cudzoziemcy wygrywali w latach 1998-2000 (kolejno Wiktor Kotow i Siergiej Sokow z Białorusi oraz Benjamin Matolo z Kenii).

Do historii maratonu przeszła Aneta Meloch. Zawodniczka Olimpii Grudziądz jako pierwsza wygrała ten bieg po raz czwarty z rzędu! Co więcej 31-latka w klasyfikacji generalnej uwzględniających również mężczyzn uplasowała się na bardzo wysokim, jedenastym miejscu. Jej premia finansowa to 5 tysięcy złotych.

Wczoraj uczestnicy zmagali się nie tylko z rywalami czy własnymi słabościami, ale również upałem. Już na starcie, o godzinie 10.00 temperatura wynosiła 27 stopni Celsjusza, a na trasie grubo przekraczała 30 stopni.