Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Co może Samorząd?

2009-12-28 15:03:57 | Gdańsk

 Przeprowadzone na przełomie listopada i grudnia badanie na pięciu wydziałach Uniwersytetu Gdańskiego pokazało, jak słaba jest wiedza studentów na temat działalności samorządu studenckiego.  Szkoda, gdyż jego kompetencje wcale nie są małe. Czym dokładnie zajmują się przedstawiciele studentów naszej uczelni?

Wśród organów Samorządu Studentów UG najważniejszą rolę odgrywają wydziałowe rady samorządu studenckiego oraz Parlament Studentów. Innymi organami stanowiącymi są:  Rada Samorządu Domów Studenckich oraz ogólne zebrania studentów (całego uniwersytetu, wydziału, kierunku, roku, grupy oraz mieszkańców domu studenckiego). Ich działania realizują z kolei, określone w Regulaminie Samorządu Studentów UG, organy wykonawcze.

Do podstawowych zadań Parlamentu Studentów UG należy przede wszystkim reprezentacja studentów względem władz uczelni. Poważną kompetencją jest faktyczny wpływ na obsadzanie stanowisk akademickich. Parlament wybiera, spośród członków wydziałowych rad samorządu, przedstawicieli studentów, którzy następnie zasiadają w Kolegium Elektorów oraz Senacie UG. W skład 140-osobowego Kolegium wchodzi 28 studentów. Do właściwości tego organu należy natomiast wybór rektora i prorektorów uniwersytetu.

Parlament Studentów bierze także udział w rozdziale środków finansowych przeznaczonych na cele studenckie. Są to m.in. stypendia  oraz pieniądze przeznaczane na działalność organizacji studenckich i kół naukowych. Zadania te realizowane są w dużej mierze przez Komisję ds. Kół Naukowych oraz Odwoławczą Komisję Stypendialną. W ich skład, mimo braku takiego przymusu, wchodzą głównie członkowie Parlamentu oraz wydziałowych rad samorządu. Uchwalenie Statutu i regulaminu studiów UG oraz wszystkie wprowadzane w nim zmiany są zatwierdzane przez Parlament.

W skład Parlamentu Studentów UG wchodzą osoby wybrane przez wydziałowe rady samorządu, spośród studentów danego wydziału. Liczba reprezentantów każdego z nich uzależniona jest od jego wielkości. Co ciekawe, również w tym przypadku, przyjęto niepisaną regułę wyboru samego siebie. Osoby zasiadające w Parlamencie są jednocześnie członkami wydziałowych rad samorządu, choć „parlamentarzystą" mógłby zostać każdy inny student danego wydziału.

Wydziałowe rady samorządu studenckiego wybiera się w bezpośrednich, tajnych i równych wyborach. Ich kadencja trwa 2 lata. Co roku połowa składu rady jest wymieniana. Decyduje ona we wszystkich sprawach, mieszczących się w zakresie działania samorządu na szczeblu wydziału, chyba że są one zastrzeżone dla innych organów.

Samorząd Studentów UG, wg Regulaminu Samorządu Studentów Uniwersytetu Gdańskiego, reprezentuje oraz broni praw i interesów studentów. Pod tym ogólnym sformułowaniem mieści się szereg istotnych kompetencji, o których wielu z Nas nie wie. Warto dokładniej przyjrzeć się działalności instytucji, która wybierana jest przez nielicznych, a może tak wiele.

Juliusz Jakubowski
(juliusz.jakubowski@dlastudenta.pl)

Słowa kluczowe: samorząd studentów Parlament Uniwersytet Gdański UG regulamin samorządu
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Jakie są formy egzaminÃłw i zaliczeń na studiach?
Jakie są formy egzaminów i zaliczeń na studiach?

Zobacz, czego możesz się spodziewać na zajęciach.

nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Polecamy
Niezdana sesja na studiach - co robić dalej?
Niezdana sesja na studiach - co robić dalej?

Czy to oznacza koniec bycia studentem?

Kim jest dziekan?
Kim jest dziekan i jakie są jego obowiązki?

Sprawdź, czym zajmuje się głowa wydziału na uczelni wyższej.

Ostatnio dodane
Jakie są formy egzaminÃłw i zaliczeń na studiach?
Jakie są formy egzaminów i zaliczeń na studiach?

Zobacz, czego możesz się spodziewać na zajęciach.

nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.