Samorządy studenckie - Z Organizacji

Historia pewnych wyborów

2010-02-14 23:00:20 | Gdańsk

 Jesienią zeszłego roku na wydziałach Uniwersytetu Gdańskiego odbyły się wybory do rad Samorządu Studentów. W różnych terminach, z różnym zainteresowaniem i jeszcze bardziej zmienną frekwencją żacy wybrali swoje reprezentacje. Nie inaczej było na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki, z jednym istotnym wyjątkiem...


... To, w jaki sposób doszło do ogłoszenia wyborów oraz zgłaszania kandydatur, stało się przedmiotem sporu pomiędzy studentami Wydziału MFI oraz władzami Samorządu Studentów UG. Cała sprawa jest odmiennie postrzegana przez każdą ze stron.


„1.
Komisja wyborcza ustala i podaje do wiadomości studentów w formie plakatów termin i sposób zgłaszania kandydatów oraz termin wyborów.
2.
Zgłaszanie kandydatów rozpoczyna się z momentem wywieszenia plakatów, o których mowa w ust. 1 i trwa minimum 7 dni." - §35 ust. 1 i 2 Regulaminu Samorządu Studentów Uniwersytetu Gdańskiego.


Wybory na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki odbyły się 15 i 16 listopada 2009 roku. Lista kandydatów do Wydziałowej Rady Samorządu została zamknięta 10 listopada o godz. 15:00.

 Oczami studentów MFI

Oczami członków Uczelnianej Komisji Wyborczej


Informacja o terminie i sposobie zgłaszania kandydatów dociera do studentów 9 listopada, na dzień przed zamknięciem listy.

Wobec braku jakichkolwiek plakatów, 10 listopada prof. Joanna Jędrzejowicz, Prodziekan ds. Kształcenia na MFI wywiesza na drzwiach wejściowych do budynku oraz jednej z gablot informacje o możliwości zgłaszania kandydatów oraz o wyborach do Wydziałowej Rady Samorządu Studentów MFI. Na jednym z wykładów informacje te podaje również dr Hanna Furmańczyk.

3 listopada. Wywieszenie plakatów w trzech miejscach (gablota Rady Samorządu Studentów Wydziału MFI UG oraz dwie tablice ogłoszeniowe na parterze budynku) przez wiceprzewodniczącego Wydziałowej Komisji Wyborczej Łukasza Bienia i przewodniczącego Uczelnianej Komisji Wyborczej Tomasza Neumanna. Fakt ten zostaje pisemnie potwierdzony przez pracującego tego dnia portiera. Zostają wykonane zdjęcia plakatów.

Przedstawiciele Uczelnianej Komisji Wyborczej zaangażowanie Pani Prodziekan i dr Furmańczyk tłumaczą chęcią lepszego rozpropagowania umieszczonych na plakatach informacji.

10 listopada. Kilka minut po godz. 15:00 w Biurze Parlamentu Studetnów UG pojawia się Artur Rybak, student informatyki na MFI, chcący zgłosić swoją kandydaturę do Wydziałowej Rady Samorządu Studentów. O terminie i miejscu zgłoszeń dowiaduje się z drugiej ręki godzinę wcześniej. Kilkuminutowe spóźnienie skutkuje odmową wpisania Artura Rybaka na listę kandydatów. Jest ona tłumaczona groźbą ewentualnych protestów wyborczych.

12 listopada. Prof. Władysław Adam Majewski, Dziekan Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki przesyła do Parlamentu Studentów UG pismo, w którym wyraża swoje niezadowolenie z powodu niepowiadomienia dziekanatu wydziału o terminach zgłaszania kandydatów do Rady Samorządu Studentów. Pan Dziekan ma „wrażenie, że informacja o terminach nie dotarła do zainteresowanych studentów".

  

Przedstawiciele Parlamentu Samorządu UG, Łukasz Bień i Tomasz Neumann,  podkreślają, że na mocy Regulaminu Samorządu Studentów Uniwersytetu Gdańskiego nie ma obowiązku informowania dziekanatu o terminach zgłaszania kandydatów do Rady Samorządu Studentów.

15 i 16 listopada - wybory do Wydziałowej Rady Samorządu MFI. Na całym wydziale głosuje 78 studentów.

13, 16 i 17 listopada - Dwóch studentów MFI, Adam Kwela i Paweł Barbarski, zaczyna zbierać podpisy pod oświadczeniem o nienależytym poinformowaniu o terminie i sposobie zgłaszania kandydatów do Wydziałowej Rady Samorządu Studentów oraz o terminie wyborów. 177 studentów podpisuje się pod zdaniem, że do dnia 10 listopada 2009 r. nie widziało na Wydziale żadnej ulotki dotyczącej wyborów.

Wiceprzewodniczący Wydziałowej Komisji Wyborczej Łukasz Bień oraz przewodniczący Uczelnianej Komisji Wyborczej Tomasz Neumann zwracają uwagę na fakt, że studenci nie czytają ogłoszeń wywieszanych w gablotach oraz podkreślają słabe zainteresowanie żaków Samorządem i jego sprawami.

18 listopada. Adam Kwela i Paweł Barbarski składają Uczelnianej Komisji Wyborczej protest wyborczy. Załączają do niego listę 177 studenckich podpisów oraz oświadczenia dwóch osób (w tym Artura Rybaka), które stwierdzają, że będąc zdecydowanym kandydować, nie były w stanie zgłosić swojej kandydatury ze względu na niewywieszenie w regulaminowym terminie ogłoszenia o sposobie i terminie zgłaszania kandydatur. Protestujący studenci zaznaczają, że fakt złamania przepisów Regulaminu Samorządu Studentów Uniwersytetu Gdańskiego miał wpływ na tak niską frekwencję oraz na sam wynik wyborów. Domagają się powtórzenia procedury wyborczej. Protest trafia do wiadomości JM Rektora UG, prof. Bernarda Lammka oraz prof. Józefa Włodarskiego, Prorektora ds. Studenckich.

25 listopada. Uczelniana Komisja Wyborcza rozpatruje studencki protest wyborczy, nie stwierdzając żadnych uchybień. Uznaje ważność wyborów. W odpowiedzi na protest zaznacza, że wywieszenie plakatów miało miejsce 3 listopada, a więc z zachowaniem regulaminowego terminu. Fakt ten miał być pisemnie potwierdzony przez dyżurującego wówczas portiera oraz wykonanie zdjęć.

Początek grudnia. Studenci Adam Kwela i Paweł Barbarski ustalają, który z portierów pełnił dyżur 3 listopada. Według autorów protestu, panowie Boniecki i Lipiński, pracujący tego dnia, zaprzeczyli, jakoby cokolwiek podpisywali. Stwierdzili, że nie należy to do ich kompetencji.

Artur Rybak twierdzi, że w dniu wyborów - 16 listopada był wraz z innymi studentami świadkiem fotografowania przez Tomasza Neumanna ogłoszeń umieszczonych w gablocie Rady Samorządu Studentów Wydziału MFI UG. Wyraża zdziwienie co do zasadności i powodów fotografowania gabloty w dniu wyborów.

Wiceprzewodniczący Wydziałowej Komisji Wyborczej Łukasz Bień oraz przewodniczący Uczelnianej Komisji Wyborczej Tomasz Neumann wyrażają zdziwienie z powodu zaprzeczenia przez pana Lipińskiego podpisania pisma, które miałoby potwierdzać fakt wywieszenia plakatów. Stwierdzają, że nie istnieje organ odpowiedzialny za zatwierdzanie wywieszanych na wydziałach ogłoszeń. Praktykę tą przyjęli na siebie portierzy.

Tomasz Neumann potwierdza fakt robienia zdjęcia 16 listopada. Zrobiona fotografia miała być dowodem na to, że ogłoszenie nie zostało zdjęte do dnia wyborów. 

Początek grudnia. Studenci Adam Kwela i Paweł Barbarski zwracają się do radcy prawnego UG z zapytaniem o dalsze możliwości działania w związku z nieuwzględnieniem protestu wyborczego.

Zostają przyjęci przez JM Rektora UG, prof. Bernarda Lammka i prof. Józefa Włodarskiego, Prorektora ds. Studenckich. Studenci składają na ręce Rektora wniosek o unieważnienie wyborów. Ten ma trafić do zaopiniowania do radcy prawnego UG*. Rektor z Prodziekanem podkreślają, że Samorząd Studentów jest organem niezależnym i nie mogą ingerować w jego działanie. Proponują udanie się do prof. Zdzisława Brodeckiego, przewodniczącego Uczelnianej Komisji Wyborczej UG.

  

 

Zamieszanie wokół wyborów na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki pokazuje, że coś jest nie tak. Nie ma w tym momencie znaczenia, która ze stron ma rację. Sam fakt tak odmiennych stanowisk jest dowodem na to, że popełnione zostały błędy. Aby uniknąć ich w przyszłości, należy jasno określić samorządowe procedury wyborcze. Należy się też poważnie zastanowić, czy nie byłoby warto ogłaszać tak ważnych informacji jak wybory do Wydziałowych Rad Samorządu na uniwersyteckich stronach internetowych. Wówczas nie byłoby sporów co do daty czy miejsca ich umieszczenia. Miejscem takich komunikatów powinien być internet, a nie uczelniane gabloty.

*do dnia opublikowania artykułu studenci Adam Kwela i Paweł Barbarski nie otrzymali opinii radcy prawnego UG


Juliusz Jakubowski
juliusz.jakubowski@dlastudetna.pl

Słowa kluczowe: wybory, Samorząd Studentów UG, MFI, Parlament Studentów, Uniwesytet Gdański
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • komentarz [0]
    szczerotka
    2010-03-19 19:42:19
    Informacja na tablicy ogłoszeń na filologicznym była. Owszem. Tylko czy białą kartkę A4 z układem graficznym przypominającym ogłoszenie o oddaniu pralki można nazwać plakatem? Wystarczy zajrzeć do SJP i już się wie, że plakat powinien być DUŻY. A co do Parlamentu: pamiętajcie,że o swoją kasę trzeba walczyć:)
  • Re: Gniot [0]
    Odpowiedź na: Gniot
    Serio?
    2010-02-25 11:00:16
    Hmm.. ciekawe.. plotkarska gazeta Fakty? Nie znam. Znam dziennik Fakt i tygodnik Fakty i Mity..., choc ten ostatni plotkarski z pewnoscia nie jest.
  • Gniot [1]
    ;o)
    2010-02-25 00:31:33
    Z tego portalu robi się taki sam gniot jaką jest plotkarska gazeta Fakty
  • Re: Plakaty i dobry rocznik 1982 [0]
    Odpowiedź na: Plakaty i dobry rocznik 1982

    2010-02-24 23:44:55
    Rok się kończy 31 grudnia z tego co wiem a nie na Neptunalia.
  • Pokrzyczeć zawsze wolno [0]
    Marcin Kowalski
    2010-02-24 23:11:13
    Każdy może sobie pokrzyczeć, ale jeśli ktoś ma jakieś zastrzeżenia powinien udać się do władz uczelni, to że kilka osób ciągle z tych samych ip wypisuje głupoty nie powinno wpływać na działania uczelni. Niestety jeśli nie podpisujesz się swoim nazwiskiem pod jakimkolwiek wnioskiem nie możesz mieć wpływu na żadne (pozytywne czy negatywne działania).Pozdrawiam
  • [0]
    student MFI
    2010-02-24 22:42:14
    Zastanawiam się czy to nie pracownicy wydziału (konkretnie jednego z instytutów) chcą wpłynąć na wybory używając do tego studentów (lub byłych studentów)?
  • Dzięki [0]
    Marina
    2010-02-24 20:40:55
    A jakie znaczenie ma wiek? Gdyby nie Parlament nie skończyłabym studiów. Niestety nie zdążyłam napisać do końca września mojej pracy magisterskiej. Najpierw mówiono mi że jeśli nie zdążę przechodzę na drugi rok licencjatu. Kiedy udałam się po zgodę na przedłużenie (chociaż sądziłam że mam jakiekolwiek szanse) powiedziano mi że tylko dzięki temu że samorząd się tym zajął mogę złożyć pracę później. Dziękuję
  • Do Winkler [0]
    Andrzej
    2010-02-24 20:11:09
    Z tego co wiem to stypendia są przyznawane odgórnie (kryteria przyznawania socjalnych są ustalane na całą uczelnię, naukowych na wydział) także nie wiem jak samorząd mógłby przyznawać je dla swoich członków. Co do akademików to wiem (bo ostatnio sam się starałem) że od listopada każdy dostaje miejsce w akademiku. Chociaż jeśli to co mówisz jest prawdą powinieneś niezwłocznie udać się do Rektora lub prokuratury. Pamiętaj że jeśli to co mówisz nie jest prawdą możesz być winien pomówienia. A według ostatnich informacji osobom pomówionym musi zostać udostępnione twoje ip o czym pod tym linkiem http://tech.hoga.pl/news/4978/Adres_IP_jest_dana_osobowa.html, pamiętaj że oskarżenie o korupcję jest bardzo poważne. A to że kiedyś chciałeś kandydować i 11 listopada nie było ogłoszeń, no cóż, ja kiedyś chciałem kandydować 31 lutego na jakimś wydziale i też ogłoszeń nie było :)
  • Plakaty i dobry rocznik 1982 [1]
    student
    2010-02-24 18:53:51
    Nagle więcej osób widziało jak wisiały plakaty na MFI albo jak ktoś je wieszał niż głosowało w wyborach, dziwne, ale takie prawo Internetu. A Łukasz to dobry rocznik 1982, o ile nie kiblował w podstawówce i liceum... Czyli w tym roku daje to 28 wiosen na Neptunalia!
  • PSUG [0]
    julek
    2010-02-24 18:32:05
    Z tego co wiem to Łukasz Bień ma 26 lat. A to że rozwiesza to ogłoszenia to chyba plus. Ja np. widziałem te ogłoszenia na MFI, a podpis od portiera tylko podkreślił że tam były.
  • Łukasz Bień - "nowy" przewodniczący Parlamentu Studentów UG [0]
    Dominik
    2010-02-24 17:31:28
    Ile jeszcze lat sam przewodniczący PS UG będzie organizować wybory na różnych wydziałach, wywieszać plakaty i zbierać podpisy portiera? Ktoś pisał, że ma już 30 lat, czy to prawda? Czy jest jakiś limit lat kariery jaką można prowadzić w samorządzie?
  • Samorząd UG= Korupcja i układy [0]
    Winkler
    2010-02-24 16:28:26
    Niestety tak na UG niestety jest. Samorząd załatwia sobie stypendia akademiki itp. no i sam siebie wybiera. Coś o tym wiem sam kiedyś chciałem kandydować, oczywiście termin był utajniony i na 3 dni przed czasem do zgłoszenia w piątek po 11 listopadzie wywieszono go na wydziale. ostateczny termin zgłoszenia był w poniedziałek...
  • Re: Re: Posiedzenie i budżet Parlamentu Studentów UG [0]
    Odpowiedź na: Re: Posiedzenie i budżet Parlamentu Studentów UG
    Michał
    2010-02-23 16:02:24
    Czy tak samo jest ze sprawozdaniem finansowym Parlamentu Studentów UG? Przypominam, że są to środki publiczne i dlatego tym bardziej nie może być tutaj tajemnicy. Każdy student powinien móc wiedzieć ile pieniędzy i na co te pieniądze są wydatkowane przez ich reprezentantów zasiadających w Parlamencie... A także ile środków dostają poszczególne koła naukowe i czy nie istnieją wśród nich jakieś koła 'krzaki'...
  • Re: Re: Posiedzenie i budżet Parlamentu Studentów UG [0]
    Odpowiedź na: Re: Posiedzenie i budżet Parlamentu Studentów UG
    AK
    2010-02-23 13:33:52
    Z tego co wiem budżet uczelni, a dokładniej sprawozdanie finansowe, jest przedstawiane Senatowi uczelni. Ponadto np. każdy dziennikarz ma prawo spytać o budżet i uczelnia ma obowiązek mu go przedstawić. Nie sądzę, aby z samorządem studenckim sprawa miała się inaczej.
  • Re: Finanse i Naptunalia [0]
    Odpowiedź na: Finanse i Naptunalia
    maliniak
    2010-02-23 12:14:50
    Nie tylko sprawy finansowe, ale także, a może nawet przede wszystkim, władza sprawia, że panowie po trzydziestce są nadal studenckimi samorządowcami. Czują się ważni zasiadając w Senacie i chyba bardziej reprezentują interesy władz uczelni niż studentów.
  • Re: Posiedzenie i budżet Parlamentu Studentów UG [2]
    Odpowiedź na: Posiedzenie i budżet Parlamentu Studentów UG
    Członek PSUG
    2010-02-22 23:50:15
    Co do budżetu to Uczelnia kontroluje wydatki PSUG. Budżety samorządów studenckich nie są publikowane na żadnych uczelniach chyba ze względu na ograniczenia prawne, tak jak nie są publikowane budżety samych uczelni. Można by się zgłosić do władz UG i im wypomnieć.Po raz kolejny zapraszam na posiedzenie
  • Re: Posiedzenie i budżet Parlamentu Studentów UG [0]
    Odpowiedź na: Posiedzenie i budżet Parlamentu Studentów UG
    łowca sensacji
    2010-02-22 23:48:21
    Podejrzewam, że ten budżet musi wynosić co najmniej miliard. Podobno ma być publikowany codziennie w odcinkach w portalu dla studenta:D
  • Posiedzenie i budżet Parlamentu Studentów UG [2]
    Michał
    2010-02-22 19:35:38
    Dobrze jakiś, że jakiś członek PS UG napisał o jutrzejszym spotkaniu Parlamentu UG o 18.00 w sali Senatu w budynku Rektoratu UG. Może również napisze coś o tym budżecie?? Ile wynosi i gdzie jest publikowany? Jeśli nie jest to dlaczego?
  • Finanse i Naptunalia [1]
    szarak
    2010-02-22 17:25:35
    Podejrzewam, że sprawy finansowe są główną przyczyną tak kurczowego trzymania się stołków przez niektórych panów. Nie ma się co łudzić, że Parlament opublikuje sprawozdanie finansowe, skoro ciężko jest nawet dowiedzieć się kiedy są posiedzenia Parlamentu lub skontaktować się z niektórymi członkami. A jeśli myślicie, że Parlament jest jedynie od organizacji Neptunaliów, to współczuję. Tym mogłaby się zajmować każda inna instytucja studencka, natomiast Parlament jest wyposażony w specjalne uprawnienia (jak delegowanie przedstawicieli do Senatu uczelni) po to, aby dbał o interesy studentów.
  • Re: Żałosne [0]
    Odpowiedź na: Żałosne
    Grzesiek
    2010-02-22 09:46:10
    Pozdrawiam anonimowa Asiu :)
  • Budżet Parlamentu Studentów - ile wynosi? [0]
    Michał
    2010-02-22 08:29:11
    To że robi neptunalia, bo ma na to odpowiednie środki. Ile parlament posiada rocznie pieniędzy do dyspozycji? Słyszałem, że kilkaset tysięcy złotych, a ktoś inny mówił, że około 1 miliona? Może jakiś członek parlamentu tutaj napisze jak to wygląda. Gdzie takie sprawozdania finansowe są publikowane skoro Parlament Studentów jest reprezentacją ogółu studentów i studenci powinni wiedzieć ile środków przypada na ich inicjatywy? Czy w ogóle nie są publikowane takie raporty?
  • Pozdrawiam [0]
    Maciek
    2010-02-21 15:31:03
    Nie wiem jak to było na matfizie ale ogólnie Parlament robi super robotę, wcześnie studiowałem na niepublicznej i kompletnie nic się nie działo.A takich Juwenalii nie ma na żadnej trójmiejskiej uczelni. Pozdrowionka
  • Re: Re: Do obserwator [0]
    Odpowiedź na: Re: Do obserwator
    AK
    2010-02-21 14:07:00
    Ale to już jest problem uczelni, że przyznaje środki NSZ-owi czy udostępnia nieodpłatnie sale (o ile rzeczywiście tak jest).
  • Żałosne [1]
    Asia
    2010-02-21 13:27:27
    Większość Państwa komentarzy to żałosne zawodzenie sfrustrowanych i małostkowych idiotów. Kiedy dwa lata temu jeden z wykładowców zmienił kryteria oceny i chciał oblać kilka osób z mojego roku udałam się wraz z koleżanką do biura Parlamentu. Osoby które tam spotkałam podeszły do mojej sprawy z zainteresowaniem i wyrozumiałością, pomogli mi napisać podanie do rektora Taraszkowicza i udali się do niego wraz ze mną, gdyby nie oni nawet nie wiedziałabym jak podejść do całej sprawy. Ogólna dostępność internetu pozwala anonimowo wypisywać te wszystkie głupoty, wiadomo jak jest z anonimami, zawsze pozwalały frustratom wyżyć się i zaniżyć poziom innych do swojej miernoty. Od roku pracuję w dużej międzynarodowej firmie i wiem że kierownictwo od razu wyrzuca anonimowe opinie o czyjejkolwiek osobie. Dlatego też apeluję do osób które mają coś do zarzucenia samorządowi ujawnijcie swoje nazwiska i mówcie o konkretach, w innym przypadku wszyscy będą was mieli właśnie za niepoważnych frustratów.Pozdrawiam
  • Re: Do obserwator [1]
    Odpowiedź na: Do obserwator
    Krysia
    2010-02-21 13:04:06
    Zgadzam się w zupełności tylko jako taka organizacja powinna działać na UG jak np inne organizacje polityczne czy podmioty komercyjne, czyli nie starać się o środki z uczelni nie korzystać z biura na uczelni płacić za pomieszczenia w których organizują konferencje. Poz tym NZS ma wpisane w statucie że jest apolityczny, co jest kompletną bzdurą. Moim zdaniem należy trzymać politykę z dala od uczelni.
  • Do szarak [0]
    Krysia
    2010-02-21 12:59:51
    Ja pamiętam kiedy wisiały plakaty bo tydzień po ich wywieszeniu kilka osób zrobiło awanturę że nie wisiały, jestem w stanie zapamiętać co widziałam w poprzednim tygodniu dlatego cała sprawa zdziwiła mnie i kilka koleżanek i kolegów z grupy i razem zastanawialiśmy się kto i kiedy je widział, wyszło na to że najwcześniej jedna z koleżanek widziała je czwartego.
  • Nie dziwi was to? [0]
    szarak
    2010-02-21 12:47:12
    Nie dziwi was, że nagle wszyscy pamiętają, że DOKŁADNIE 3 lub 4 widzieli ogłoszenie o wyborach? Co takiego wydarzyło się tego dnia? Ja np. pamiętam, że co jakiś czas przeglądałem gablotę samorządu i takiego ogłoszenia nie widziałem, ale nie potrafię powiedzieć konkretnej daty.
  • Re: Dziwne [0]
    Odpowiedź na: Dziwne
    szarak
    2010-02-21 12:44:15
    To może podzielisz się z nami swoją wiedzą o p. Kweli? Bo jak na razie nawet nie napisałeś poprawnie jego nazwiska.
  • Re: Do obserwator [0]
    Odpowiedź na: Do obserwator
    AK
    2010-02-21 12:39:02
    NZS jest organizacją całkowicie niezależną od władz UG. I jako taka ma pełne prawo popierać lub nie każdą opcję polityczną. Czym innym jest samorząd, który jest reprezentantem ogółu studentów.
  • Re: Pozdrawiam [0]
    Odpowiedź na: Pozdrawiam
    AK
    2010-02-21 12:36:09
    Nie wiem, czy Ty przypadkiem nie masz czytelników tej strony za kretynów. 4 maja? A co to ma do rzeczy? I tak się składa, że w gablocie samorządu nie ma informacji o stypendiach socjalnych. Gablota ich dotycząca jest w zupełnie innym miejscu i nawet samorząd nie twierdzi, że wywiesił tam ogłoszenia o wyborach.
  • Do obserwator [2]
    krystek
    2010-02-21 11:54:17
    Rzeczywiście, dziwię się że Pan Jakubowski do tej pory nie zainteresował się NZSem, organizowane przez nich spotkania o lustracji zdecydowanie popierają jedną z opcji politycznych. To że przewodniczący tejże organizacji jest zatrudniony w kancelarii prezydenta to tylko dodatkowy smaczek. A tu można poczytać o kolejnej roli przewodniczącego tej przybudówki partyjnej http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,44425,7427485,NZS_podzielony_zaproszeniami_do_prezydenta.html
  • do truth [0]
    false
    2010-02-21 11:36:47
    Cóż twoim zdaniem miałby ssać ten jakże szacowny portal?
  • Re: Impreza organizowana przez Parlament Studentów [0]
    Odpowiedź na: Impreza organizowana przez Parlament Studentów

    2010-02-21 11:33:03
    Albo siakieś inne Nzsowe trójmiejskie szaleństwo
  • Dziwne [1]
    Andrzej
    2010-02-21 11:26:09
    Coś tu rzeczywiście jest nie tak. Ogłoszenia widziałem piątego rano, także nie wiem jak mogły się pojawić dopiero dziewiątego. Co nieco słyszałem już o p. Kwelli dlatego nie dziwię się całemu zamieszaniu.
  • Impreza organizowana przez Parlament Studentów [1]
    Dominik
    2010-02-21 09:34:12
    Czy wczoraj była jakaś impreza organizowana przez PS UG za publiczne pieniądze np. walentynkowa czy powalentynkowa, skoro tak dużo nieskładnych i niespójnych wpisów pojawiło się w godzinach 4-5 w nocy?? Czy ktoś pisał je po pijaku? Nikt nie odpowiedział na moje wcześniejsze pytanie...
  • Re: Droga Aniu [0]
    Odpowiedź na: Droga Aniu
    Lucia
    2010-02-21 04:49:27
    A ogłoszenia były koło trzeciego droga Aniu
  • Droga Aniu [1]
    też Ania
    2010-02-21 04:38:05
    Cóż wspólnego ma pobieranie stypendium socjalnego z codziennym sprawdzaniem gabloty samorządu. Stypa jest przyznawana raz na semestr, i nie mogło być informacji o niej w listopadzie na tablicy samorządu gdyż dowiadujesz się o niej w dziekanacie. Być może Aniu masz drobne problemy z głową.Ja naprawdę mam problemy finansowe a nie głosuję na PIS Aniu;)
  • ,,, [0]
    truth
    2010-02-21 04:14:10
    ssijcie...
  • Pozdrawiam [1]
    Ania
    2010-02-21 03:57:56
    Macie chyba studentów za kretynów, czwartego maja o po 12 widziałam ogłoszenie na gablocie która sprawdzam co dzień ze względu na stypendium socjalne które pobieram. Pozdrawiam idiotów
  • Re: Re: Re: Łukasz Bień i Tomasz Neumann - wieczni studenci [0]
    Odpowiedź na: Re: Re: Łukasz Bień i Tomasz Neumann - wieczni studenci
    Julka
    2010-02-21 03:53:26
    "To jest zupełnie zrozumiałem"- gramatyka głupcze !!!
  • Re: Praktyki stosowane od lat na UG - aby nikt nie wiedział, że są wybory [0]
    Odpowiedź na: Praktyki stosowane od lat na UG - aby nikt nie wiedział, że są wybory
    ex samorządowiec Jakub Z.
    2010-02-21 00:09:14
    Widzę że nie do końca rzetelnie zostało to wszystko opisane skoro ja te plakaty widziałem także nie do końca ciekawe są twoje wypowiedzi.
  • Re: Re: Re: Łukasz Bień i Tomasz Neumann - wieczni studenci [0]
    Odpowiedź na: Re: Re: Łukasz Bień i Tomasz Neumann - wieczni studenci
    zainteresowana
    2010-02-21 00:03:14
    Z tego co wiem, a orientowałam się w rektoracie to za działalność w samorządzie nie ma żadnych stypendiów także pieniędzy przy tym żadnych nie robią. A to że wywieszają plakaty i robią im zdjęcia chyba świadczy tylko o ich rzetelności.
  • Re: Praktyki stosowane od lat na UG - aby nikt nie wiedział, że są wybory [0]
    Odpowiedź na: Praktyki stosowane od lat na UG - aby nikt nie wiedział, że są wybory
    ex-samorzadowiec
    2010-02-20 22:07:04
    Piszę ciekawe rzeczy, bo widzę, że ktoś w końcu te praktyki opisał i może dzięki temu coś się zmieni. Przecież mamy demokrację w Polsce, więc niech dowiedzą się o niej studenci UG :)
  • Jak rozwiązać problem braku informacji o wyborach i działalności? [0]
    Dominik
    2010-02-20 15:16:53
    Dlaczego przedstawiciele studentów (samorządy i parlament), nie postarają się aby każdy ze studentów wiedział kiedy są wybory i mógł zagłosować na kandydatów? Jeśli nie ma wymogu regulaminowego aby taką informację podać do dziekanatu lub administratora strony internetowej wydziału, czy można coś takiego wprowadzić?
  • Re: Koniec [0]
    Odpowiedź na: Koniec
    Hakier
    2010-02-20 14:38:06
    Wiesz jak łatwo było sprawdzić twoje IP, hehe zabawne, ale na razie ciiii
  • [0]
    Ala
    2010-02-20 14:33:53
    Buuuu biedny Kwela, Barbarski i Rybak, zostali oszukani przez swój własny wzrok:)mamusia zapomniała dać okularków i plakacików nie zauważyli buuuuu Ludzie to czysta paranoja, przecież ja te plakaty widziałam 4 albo 5, chyba że mi się śniło.
  • [0]
    Wacio
    2010-02-20 14:30:16
    Najbardziej rozsądnymi osobami w tym wszystkim są radcy prawni którym nawet się nie chce odpowiadać na zapytania tego typu jełopów:)
  • [0]
    była studentka
    2010-02-20 13:43:05
    Padło tu wiele krytycznych i niesprawiedliwych moim zdaniem komentarzy o Parlamencie. Dla mnie najważniejsze było to że kiedy miałam problem z pewną wykładowczynią i poszłam do Parlamentu to pomogli mi w załatwieniu mojej sprawy i dzięki temu udało mi się skończyć studia.
  • Studencka polityka [0]
    Obserwator
    2010-02-20 12:58:14
    Parlament to jeszcze nic, trzeba by się zająć organizacjami działającymi na UG, choćby taki NZS. Jest to organizacja typowo polityczna o zacięciu prawicowym, ostatnio przewodniczący tej szacownej organizacji dostał pracę w biurze prezydenta.Ciekawe czy pieniędzy nie dostają aby od polityków, dostać się można do nich tylko jeśli zgodzi się na to ichni zarząd(z całą pewnością nie jest to demokratyczne) więc jeśli ktoś nie popiera linii "partii" nie ma żadnych szans. Niegdyś politycy otwarcie im mówili żeby przejmowali samorządy studenckie, chyba na UG też się starali ale na szczęście tutaj studenci jeszcze myślą i chyba z manewru wyszły nici. Trzeba przyznać że robią kilka ciekawych rzeczy (np. Wampiriada) ale ja osobiście boję się że wszystko to ma służyć do zrobienia kapitału politycznego. Pozdrawiam i polecam lekturę artykułu NZS rządzi Polską który ukazał się kilka tygodni temu w "Przeglądzie"
  • Re: Praktyki stosowane od lat na UG - aby nikt nie wiedział, że są wybory [0]
    Odpowiedź na: Praktyki stosowane od lat na UG - aby nikt nie wiedział, że są wybory
    Krzysio
    2010-02-20 12:35:01
    Skoro jesteś ex samorządowcem to według twojej teorii też musiałeś być kolegą władz Parlamentu, nieładnie teraz kolegów oczerniać:)
  • Re: Praktyki stosowane od lat na UG - aby nikt nie wiedział, że są wybory [0]
    Odpowiedź na: Praktyki stosowane od lat na UG - aby nikt nie wiedział, że są wybory
    Jola
    2010-02-20 12:19:07
    Ciekawe rzeczy piszesz, ja studiuję na wydziale filologicznym i ogłoszenia o wyborach były widoczne i widział je cały mój rok, startowało więcej osób niż było miejsc. Być może chodzi że osobom kierującym Parlamentem pasują wszystkie osoby z wydziału filologicznego ale z innych już nie, a być może jesteś sfrustrowanym paranoikiem:)
  • Praktyki stosowane od lat na UG - aby nikt nie wiedział, że są wybory [4]
    ex-samorzadowiec
    2010-02-20 10:30:33
    Skład poszczególnych samorządów a następnie Parlamentu Studentów UG ma być jak najbardziej pasujący osobą które w danym czasie kierują parlamentem, dlatego całe zamieszanie aby jak najmniej osób dowiedziało się o wyborach i to na każdym z wydziałów, nie tylko na MFI. Wszystko dlatego, aby jak najmniej osób się zgłosiło do kandydowania. Jak powie się tylko 'swoim', że są wybory i tylko oni się zgłoszą to wiadomo kto wygra wybory... Jest to żenujące, ale na UG taka praktyka stosowana jest od lat...
  • Re: Re: Łukasz Bień i Tomasz Neumann - wieczni studenci [2]
    Odpowiedź na: Re: Łukasz Bień i Tomasz Neumann - wieczni studenci
    również student
    2010-02-20 10:29:21
    To jest zupełnie zrozumiałem, nie można nikogo dyskryminować, ze względu na wiek, otyłość, łysienie i inne przyczyny, tak jak mówi konstytucja. I jak widać, nikt nie jest dyskryminowany, skoro tak długo może trzymać się u władzy w strukturach studenckich mimo, że już dawno planowo powinien skończyć studia i wziąć się do pracy... Może źródłem dochodu stała się właśnie działalność w Parlamencie Studentów skoro w takim wieku nadal rozwieszanie plakatów i robinie im zdjęcia jest opłacalne, zamiast przekazać to młodym i ambitnym studentom z tych na którym są wybory. To już Łukasz Bień i Tomasz Neumann powinni odpowiedzieć czy da radę zarobić na działalności w samorządzie i parlamencie studentów?
  • Pierwsze posiedzenie Parlamentu Studentów UG - zapraszam [0]
    Członek PS UG
    2010-02-20 10:00:43
    We wtorek 23 lutego o godz. 18.00 w sali Senatu w budynku Rektoratu UG odbędzie się pierwsze posiedzenie Parlamentu Studentów UG. Posiedzenia są jawne, a jawność może być wyłączona w drodze uchwały wg §16. pkt. 4 Regulaminu Samorządu Studentów UG. Ale w związku, że Parlament Studentów UG jest reprezentacją ogółu studentów, dlatego nie ma nic do ukrycia przed studentami, więc zapraszam wszystkich studentów, a także dziennikarzy interesujących się tą tematyką. Będzie również Pan Prorektor ds. Studenckich UG, także do zobaczenia z zainteresowanymi!
  • Koniec [1]
    Dr No
    2010-02-20 04:35:48
    Krok po kroku patafiany. Czarne chmury sie zbieraja. Juz niedlugo juz niedlugo...
  • Dziwne [0]
    Ania
    2010-02-19 21:01:26
    Cała sprawa jest dziwna, ja już 4 przed godziną 8 widziałam plakaty o wyborach. Co do ulotek to rzeczywiście żadnej nie widziałam, ale szczerze mówiąc nie widziałam ich przed żadnymi wyborami a studiuję już czwarty rok.
  • [0]
    Anzelm
    2010-02-19 19:38:34
    Jak ja lubię frustratów którym nie udało się nic osiągnąć i z tego powodu opluwają wszystkich dookoła jadem
  • Re: To jest nielogiczne [0]
    Odpowiedź na: To jest nielogiczne
    student MFI
    2010-02-19 16:14:40
    Informację o zgłaszaniu kandydatur i wyborach otrzymała 9 lub 10 listopada od Jakuba Zająca, jednego z członków samorządu. Wobec braku jakichkolwiek plakatów, wzięła sprawę w swoje ręce. Swoja drogą Pan Jakub Zając tez kandydował w tegorocznych wyborach do WRS MFI, ale się nie dostał...
  • Re: Łukasz Bień i Tomasz Neumann - wieczni studenci [1]
    Odpowiedź na: Łukasz Bień i Tomasz Neumann - wieczni studenci
    Też student
    2010-02-19 09:35:58
    Słyszałeś kiedyś o ageizmie (dyskryminacja ze względu na wiek)? Art. 32 ust. 2 Konstytucji RP wyraźnie stanowi, że "nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny." Jako student powinieneś to chyba zrozumieć.
  • To jest nielogiczne [1]
    czytelnik
    2010-02-19 08:48:53
    W artykule jest napisane, że (oczami studentów MFI) "wobec braku jakichkolwiek plakatów, 10 listopada prof. Joanna Jędrzejowicz, Prodziekan ds. Kształcenia na MFI wywiesza na drzwiach wejściowych do budynku oraz jednej z gablot informacje o możliwości zgłaszania kandydatów oraz o wyborach do Wydziałowej Rady Samorządu Studentów MFI. Na jednym z wykładów informacje te podaje również dr Hanna Furmańczyk." W takim razie w jaki sposób Prodziekan Jędrzejowicz mogła wywiesić, a dr Furmańczyk ogłosić informację o wyborach, jeżeli jakichkolwiek plakatów podobno nie było??? Przecież Prodziekan nie wymysliła sobie tych informacji, tylko musiała skopiować plakaty wywieszone przez komisję lub na ich podstawie zrobić swoje plakaty. Tak więc wynika z tego, że plakaty były, tylko najwyraźniej nie dla wszystkich odpowiednio widoczne. Swoją drogą, ciekawe czy panowie, którzy złożyli protest wiedzą, jakie plakaty wówczas wisiały, skoro tak bacznie się tym gablotom przyglądali?
  • samorzad [0]
    studentka UG
    2010-02-19 00:01:45
    Moim zdaniem wystarczy sprawdzić podpis portiera, albo jest albo go nie ma. Nie interesują mnie głosy wzburzenia osób które są sfrustrowane bo nie dostały się do samorządu. Dla mnie najważniejsze jest to że kiedy udałam się do samorządu studenckiego uzyskałam pomoc i wciąż studiuję. PS. Nigdy nie byłam członkiem żadnych samorządów Pozdrawiam
  • Re: Zainteresowanie studentów samorządem [0]
    Odpowiedź na: Zainteresowanie studentów samorządem
    prawnik
    2010-02-18 23:54:36
    Z tego co wiem to na WPIA było tyle samo kandydatów ile miejsc i nikt nie protestował co do wyników czy terminu wywieszania ogłoszeń, pewnie dlatego że są tam kamery i zawsze wiadomo kiedy i co było wywieszone.
  • Re: Na Humanie bylo podobnie [0]
    Odpowiedź na: Na Humanie bylo podobnie
    student humany :)
    2010-02-18 23:49:05
    Buhahaha, gablota wisi tuż obok "kiosku" od dłuższego czasu. Proponuję wymianę okularów :)
  • Zainteresowanie studentów samorządem [1]
    Ron
    2010-02-18 23:47:30
    Argument władz Parlamentu: Studenci nie interesuj się sprawami samorządu/parlamentu, stąd ich brak wiedzy o możliwości zgłaszania kandydatów oraz słaba frekwencja wyborcza. Studentom na pewno znaczenie łatwiej byłoby angażować się w sprawy samorządu/parlamentu gdyby wiedzieli jakie mają możliwości. Że parlament istnieje. I że mogą być wybrani do Samorządu swojego wydziału i do Parlamentu bez konieczności kolegowania się z kolegami/koleżankami Pana Bienia czy Neumana. Sęk w tym, że nie mogą. Dobry przykład stanowi historia wyborów na WPiA. Była kampania wyborcza, była konkurencja, więcej kandydatów niż miejsc , było unieważnienie wyborów gdy władzom Parlamentu nie spodobały się ich wyniki, były powtórne wybory, były protesty, interwencja u dziekana/prorektora/rektora. A status quo pozostał zachowany. Nawet najbardziej społecznie zaangażowany student może się zniechęcić. Zwłaszcza gdy nie ma 30 lat, a jego pracą i źródłem utrzymania nie jest kierowaniem Parlamentem.
  • Re: Re: Łukasz Bień i Tomasz Neumann - wieczni studenci [0]
    Odpowiedź na: Re: Łukasz Bień i Tomasz Neumann - wieczni studenci
    Student MFI
    2010-02-18 23:43:23
    Wątpię żeby ww. Panowie się wykłócali, po prostu stwierdzili że wywiesili ogłoszenia,jak to wynika z tekstu. Ja osobiście widziałem je 4 listopada w gablocie samorządu. Nie rozumiem tej nagonki, wystarczy sprawdzić podpis portiera, rozumiem że mogą znikać ogłoszenia z tablic ogólnodostępnych ale jak mogą zniknąć z gabloty samorządu?
  • Na WPiA też odstawiali swoje akcje [0]
    student UG
    2010-02-18 22:23:53
    Na WPiA w 2008 r. sytuacja też była podbramkowa. Ale teraz wszystko jest już w normie, głosuje 70 osób, jest tylko jedna koalicja = zwyciężyła demorkacja ;)
  • Re: Łukasz Bień i Tomasz Neumann - wieczni studenci [1]
    Odpowiedź na: Łukasz Bień i Tomasz Neumann - wieczni studenci
    student UG
    2010-02-18 22:21:15
    To smutne, że Panowie z takim doświadczeniem w PSUG zamiast mobilizować do działania młodych studentów zajmują się wykłócaniem o to, że powiesili plakaty. Uważam, że powinni byli podać JASNĄ i WYRAŹNĄ informację tak aby nikt nigdy nie miał wątpliwości kiedy są wybory. Jeżeli w wieku 30 lat nie wiedzą jak takie sprawy się załatwia, jestem pewien, że ich młodsi koledzy, chociażby Ci z matfizu im pomogą :) Swoją drogą teraz to w PSUG zasiadać jest po prostu WSTYD !! Ps: Teraz jest moda na kilka kierunków ale Panowie już w latach 90' byli wizjonerami :P
  • Łukasz Bień i Tomasz Neumann - wieczni studenci [2]
    Student
    2010-02-18 18:36:38
    Czy ktoś wie ile kierunków studiują i na którym roku są Ci przedstawiciele Komisji Wyborczej, a zarazem Samorządu Studentów, Parlamentu Studentów i Senatu? Dlaczego sam przewodniczący Parlamentu Studentów angażuje się w organizacje wyborów na wydziałach? Z tego co się orientuje to należą oni do wiecznych studentów... Tomasz Neumann liczy sobie już 31 lat, a Łukasz Bień jest tuż przed 30. Ile lat jeszcze będą oni studiować a ich pomysłem na życie będzie działalność w samorządzie?
  • Re: nie wypowiadaj sie [0]
    Odpowiedź na: nie wypowiadaj sie
    Furchy
    2010-02-17 19:00:30
    Poprostu jest tam mało ludzi. Jestem na roku gdzie jest 8 osob, wiec mysle ze duzo by sie tam nie nazbieralo moze z 400 tak okolo, wiec prawie 25% a na takie wybory to duzo. Poza tym ja nawet nie wiedzialem ze takie glosowanie sie odbylo.
  • Dorwali sie [0]
    AZ
    2010-02-17 18:20:09
    dorwali sie do koryta i nie chca dopuscic nikogo innego. nie zalezy im na nowych ludziach. od lat przy sterze sa te same osoby, czesto juz po 25 roku zycia. tacy co juz dawno powinni skonczyc studia, a mimo to uczepieni wladzy nie chca odpuscic.
  • Re: Ktoś musi mieć rację [0]
    Odpowiedź na: Ktoś musi mieć rację
    AK
    2010-02-17 14:29:17
    Wcale nie można tego tak łatwo sprawdzić. Problem w tym, że portier mógł podpisać już po wyborach, a wcześniej mówił, że nic nie podpisywał. Ciężko coś takiego komuś udowodnić.
  • Re: Śmiech na sali! [0]
    Odpowiedź na: Śmiech na sali!
    AK
    2010-02-17 14:25:35
    O ile dobrze pamiętam na MFI mamy 1100-1200 studentów. To daje frekwencję na poziomie 7%. Oczywiście nasz wydział charakteryzuje się sporą liczbą peselowców, ale nawet gdyby ich odrzucić, to nie sądzę, żebyśmy przekroczyli 10%.
  • stale to samo [0]
    absolwentka
    2010-02-17 13:17:59
    lata mijają, a sprawa wyborów samorządowych na UG ciągle wygląda tak samo, niezależnie od wydziału. Smutne to bardzo i takie... białoruskie.
  • Ktoś musi mieć rację [1]
    vera
    2010-02-17 00:31:02
    Ktoś musi mieć rację. Tu są takie rzeczy, które się nawzajem wykluczają. Łatwo to sprawdzić. Co z tym portierem? Podpisał czy nie podpisał?
  • Re: nie wypowiadaj sie [0]
    Odpowiedź na: nie wypowiadaj sie
    Kmax
    2010-02-16 19:04:01
    To wytlumacz mi prosze laskawie o co chodzi? ilu was jest, bo zakladam, ze studiujesz na MFI? czyzby scisle umysly byly malo uspolecznione?
  • nie wypowiadaj sie [2]
    Furchy
    2010-02-16 17:57:33
    Kmax jezeli nie masz pojecia zadnego o wydziale MFI UG to nie wypowiadaj sie. Udzielanie sie w temacie o którym nic sie nie wie, nie ma sensu.
  • Śmiech na sali! [1]
    Kmax
    2010-02-16 14:08:48
    78 glosujacych na calym wydziale! Zaoczni i dzienni.. To sa dopiero wybory..!! Ilu jest wszystkich studentow na MFI?? Frekwencja ok. 3%?
  • Na Humanie bylo podobnie [1]
    KK
    2010-02-16 09:31:39
    Specjalnie przed wyborami szukałam ogłoszeń na Humanie. Gabloty Samorządu nie znalazłam (kiedyś wisiała obok bufetu, ale już nie wisi, szukałam więc w innych miejscach i nie zanlazłam), ale ogłoszenie w końcu znalazłam. PO WYBORACH:) Na tablicy ogłoszeń przy wejściu, ale... z drugiej strony, czyli z tyłu... Oczywiście już z nazwiskami wybrańców. Mnie to wszystko generalnie nie dziwi - nie ma kampanii wyborczej, nie tylko dlatego, że studenci mają na to wylane, ale przede wszystkim dlatego, że Samorząd nie jest zainteresowany, żeby osoby przypadkowe (czyt. wybrane przez kogoś innego niż starzy samorządowcy) się w nim znalazły. A nuż nie spodobałyby się im od dawna panujące tam porządki (czyt. nieporządki) i chciałyby coś zmieniać, naprawiać, czy nie daj boże, demokratyzować.
  • Re: Prawda leży po środku [0]
    Odpowiedź na: Prawda leży po środku
    AR
    2010-02-15 21:51:58
    Nie twierdzę, że studenci interesują się działaniami samorządu, nie forsuję, kto w nim powinien być, a kto nie. Samorząd jednak zdaję się być idealnym przykładem jak NIE prowadzić kampanii reklamowej i jak NIE dbać o wizerunek. Bo co studentów obchodzi samorząd, skoro nie widzą korzyści z jego istnienia? Po co mają się interesować instytucją, która nie jest w żaden sposób widoczna. Tylko jawna i dobrze opisana oraz promowana działalność samorządu zachęci studentów do czynnego uczestnictwa w wyborach. Być może wtedy wzrosłaby świadomość studentów, że członkostwo w Samorządzie może być cennym dodatkiem do CV.
  • Plakaty [0]
    Studentka MFI
    2010-02-15 20:48:53
    do dnia 6 listopada plakatow NA PEWNO nie bylo w gablocie samorzadu. co do korkowych tablic przy wejsciu sie nie wypowiadam, bo nie widzialam. tablice samorzadu przegladalam jednka w piatek 6 i ogloszenia nie bylo.
  • Prawda leży po środku [1]
    Michał
    2010-02-15 18:26:12
    Prawda zapewne leży pośrodku. Studenci się w ogóle nie interesują Samorządem, a ten z kolei nie czuje mobilizacji do działania. Nie zdziwiłbym się gdyby obsuwa z terminem ogłoszenia wyborów miała miejsce. Nikt tego jednak nie pilnuje, bo mało kogo to interesuje.
Zobacz także
Krakowskie Dni Elektryka
Co się wydarzy podczas Krakowskich Dni Elektryka?

Co warto wiedzieć o wydarzeniu?

Sierpniowa edycja Dni Otwartych Online w Uczelniach Vistula

Chcesz dowiedzieć się czegoś na temat uczelni Visula? Sprawdź, jakie informacje możesz uzyskać podczas Dni Otwartych.

Gra miejska odbędzie się 29 grudnia 2018 roku w godz. 11:00-14:00.
Śladami Kwiatkowskiego po Gdyni - gra miejska Gdynia

Gra miejska odbędzie się 29 grudnia 2018 roku w godz. 11:00-14:00.

Polecamy
Gra miejska odbędzie się 29 grudnia 2018 roku w godz. 11:00-14:00.
Śladami Kwiatkowskiego po Gdyni - gra miejska Gdynia

Gra miejska odbędzie się 29 grudnia 2018 roku w godz. 11:00-14:00.

Sierpniowa edycja Dni Otwartych Online w Uczelniach Vistula

Chcesz dowiedzieć się czegoś na temat uczelni Visula? Sprawdź, jakie informacje możesz uzyskać podczas Dni Otwartych.

Ostatnio dodane
Krakowskie Dni Elektryka
Co się wydarzy podczas Krakowskich Dni Elektryka?

Co warto wiedzieć o wydarzeniu?

Sierpniowa edycja Dni Otwartych Online w Uczelniach Vistula

Chcesz dowiedzieć się czegoś na temat uczelni Visula? Sprawdź, jakie informacje możesz uzyskać podczas Dni Otwartych.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.