Konferencje - Z życia Uczelni

Jak i co pisali o Gdańsku?

2009-05-05 16:43:35 | Gdańsk

Rozmaite dokumenty w postaci kronik i roczników, które powstały w Gdańsku i o Gdańsku na przestrzeni wieków będą tematem sympozjum „Średniowieczne i nowożytne kronikarstwo gdańskie i oliwskie".

W najbliższy piątek (08.05.) zorganizuje je na Wydziale Historycznym UG  Zakład Historii Średniowiecza Polski i Nauk Pomocniczych Historii Instytutu Historii UG, początek konferencji zaplanowano na godz. 10.00, 8 maja 2009 roku w Auli 1.43 Wydziału Historycznego UG, w Gdańsku przy ul. Wita Stwosza 55.

Pretekstem dla zorganizowania konferencji stało się opublikowanie pierwszego pełnego przekładu XIV-wiecznej „Kroniki oliwskiej". Początkowo to ta kronika miała stać się osią konferencji. Organizatorzy doszli jednak do wniosku, że lepiej będzie, jeśli sesja zostanie poświęcona kronikarstwu gdańskiemu i oliwskiemu w ogólności. Powód jest prosty: w środowisku okołogdańskim w średniowieczu i czasach nowożytnych w wielu środowiskach powstawało wiele dokumentów kronikarskich i rocznikarskich o bardzo różnym charakterze. Przytłaczająca większość z nich nie doczekała się nie tylko przekładu, ale nawet wydania tekstu oryginalnego, przez co pozostaje znana jedynie wąskiemu gronu specjalistów. Celem konferencji jest zatem ukazanie - z konieczności jedynie na wybranych przykładach - bogactwa tej literatury.

Znaczna część konferencji będzie się koncentrować na dokumentach oliwskich: samej „Kronice oliwskiej" (prof. dr hab. Błażej Śliwiński), związanych z nią problemach filologicznych (dr Bogdan Burliga) oraz relacji Kroniki do dyskusyjnego tekstu o początkach zakonu krzyżackiego w Prusach „Exordium Ordinis Cruciferorum", przez lata uważanego za fragment „Kroniki oliwskiej" (mgr Dominika Pietkiewicz).

Zostaną zaprezentowane również późniejsze, nowożytne roczniki klasztoru oliwskiego, będące w pewnym sensie kontynuacją Kroniki oliwskiej (dr Zbigniew Brzostowski). Bogate kronikarstwo gdańskie zostanie pokazane na przykładzie średniowiecznej kroniki Caspra Weinreicha (prof. UG dr hab. Beata Możejko), nowożytnych kronik mieszczańskich (dr Dariusz Kaczor), kronik jezuickich (dr Sławomir Kościelak) i powstałej w religijnym środowisku protestantów gdańskich kroniki kościoła mariackiego, spisanej przez Eberharda Böttichera (prof. dr hab. Edmund Kizik).

Ip

Słowa kluczowe: kronikarstwo gdańskie i oliwskie ug konferencja sympozjum 2009
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Inspiring Solutions
Inspiring Solutions, czyli o zastosowaniu IT w biznesie

Wydarzenie organizowane jest przez studentów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Studencki Festiwal Informatyczny
Nadchodzi 19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego

SFI w Krakowie już w dniach 4-6 Kwietnia 2024!

Polecamy
Test Dive 2020 - rejestracja
Test Dive 2020 - informacje o zapisach

Ruszyła rejestracja na jedną z największych konferencji testerskich w Polsce!

Ostatnio dodane
Inspiring Solutions
Inspiring Solutions, czyli o zastosowaniu IT w biznesie

Wydarzenie organizowane jest przez studentów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.