Wykłady - Z życia Uczelni

Peptydy - mali, wielcy krewniacy białek - wykład

2009-04-23 13:47:00 | Gdańsk

Rada Rektorów Województwa Pomorskiego, Centrum Informatyczne Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej oraz Hotel Rezydent zapraszają w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki na cykl popularnonaukowych spotkań z wybitnymi postaciami polskiej nauki.

23 kwietnia 2009 roku (czwartek), godz. 18:00
Kawiarnia Naukowa w Hotelu Rezydent w Sopocie (Plan Konstytucji 3 Maja 3)
Wstęp do Kawiarni Naukowej jest wolny, liczba miejsc ograniczona.
prof. dr hab. Krzysztof Rolka (Uniwersytet Gdański)
Peptydy - mali, wielcy krewniacy białek.

Peptydy występują powszechnie w świecie roślin i zwierząt. Okazało się, że większość hormonów to peptydy. Pośredniczą one w przekazywaniu wielu efektów biologicznych, w tym między innymi obniżeniu poziomu bólu (peptydy opioidowe), uczeniu, zapamiętywaniu, powstawaniu stanów euforycznych (endorfiny). Peptydy kontrolują też aktywność wielu enzymów.

Wiele z naturalnie występujących antybiotyków to także peptydy. Niektóre z bardzo silnych trucizn to również peptydy; wchodzą one w skład jadów węży, żab, ślimaków i owadów. Muchomor sromotnikowy zawdzięcza swoją bardzo złą sławę toksycznym peptydom - amatoksynom i fallotoksynom.
Prof. dr hab. Krzysztof Rolka urodził się 1957 roku w Małdytach. Pierwsze 19 lat swojego życia spędził Morągu, woj. Warmińsko-Mazurskie; wraz z rozpoczęciem studiów chemicznych, związał swoje życie Gdańskiem, a karierę zawodową z Uniwersytetem Gdańskim. W 1980 roku uzyskuje tytuł zawodowy magistra chemii, a następnie kolejno stopnie naukowe doktora (1983), doktora habilitowanego (1991) oraz tytuł naukowy (1996). Obecnie jest zatrudniony na stanowisku profesora zwyczajnego i pełni funkcje kierownika Katedry Chemii Bioorganicznej na Wydziale Chemii Uniwersytetu Gdańskiego. W latach 1985 - 1986 odbył staż podoktorski w Instytucie Biologii Molekularnej i Biofizyki ETH (Swiss Federal Institute) w Zurychu (Szwajcaria), zaś w latach 1991 - 1992 pracował jako wykładowca na Uniwersytecie Londyńskim.

Prof. dr hab. Krzysztof Rolka jest członkiem Polskiego Towarzystwa Chemicznego, Gdańskiego Towarzystwa Naukowego oraz Europejskiego Towarzystwa Peptydowego. W tym ostatnim przez dwie kadencje (1999 -2002; 2002 - 2006) reprezentował (z wyboru) Polskę w Radzie Towarzystwa. Jest członkiem rad redakcyjnych: Journal of Peptide Science, the Open Enzyme Inhibition Journal, BioChemistry: An Indian Journal; Chemistry: An Indian Journal. Był członkiem komitetów programowych trzech kolejnych europejskich sympozjów peptydowych (2004, 2006, 2008) oraz wielu polskich sympozjów peptydowych. Współprzewodniczył Komitetowi Organizacyjnemu 29th European Peptide Sympozjum (Gdańsk, 2006).

Problematyka badawcza ogniskuje się wokół biologicznie czynnych peptydów. Dorobek naukowy to ponad 100 prac oryginalnych opublikowanych w międzynarodowych pismach specjalistycznych, ponad 30 zamieszczonych w materiałach pozjazdowych oraz ponad 130 wykładów i komunikatów prezentowanych za zjazdach krajowych i międzynarodowych.

fot. wikipedia.org
ip

Słowa kluczowe: wykład otwarty 2009 sopot hotel rezydent bałtycki festiwal nauki
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
wykład Andrzeja Dragana
Wykład "Sztuczna inteligencja w prowadzeniu badań naukowych" w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie i Szkoła Doktorska zapraszają na wykład Profesora Andrzeja Dragana.

Polecamy
Webinar Youth Human impact o przemocy domowej
"Za zamkniętymi drzwiami" - Youth Human Impact organizuje webinar o przemocy domowej [styczeń 2021]

Gościem będzie Inga Lipińska - terapeuta i kierownik Centrum Praw Kobiet w Żyrardowie.

"Open IT - zacznij karierę w IT" - webinaria WSB w Warszawie

Na przełomie czerwca i lipca 2020 r. czekają nas ciekawe wykłady online przygotowane przez Wyższą Szkołę Bankową w Warszawie.

Polecamy
Ostatnio dodane
wykład Andrzeja Dragana
Wykład "Sztuczna inteligencja w prowadzeniu badań naukowych" w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie i Szkoła Doktorska zapraszają na wykład Profesora Andrzeja Dragana.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.