Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Prasa o UG 40 lat temu...

2010-03-14 10:16:16 | Gdańsk
UG1970_300
„Dziś otwiera podwoje Uniwersytet Gdański. Jest to doniosłe wydarzenia w życiu społeczeństwa regionu nadmorskiego i całego kraju" - tak 40 lat temu, 1 października 1970 roku o inauguracji roku akademickiego na UG pisał „Głos Wybrzeża".

Powstanie uniwersytetu w Gdańsku było jednym z najważniejszych wydarzeń w kilkusetletniej tradycji naukowej miasta. Informacji o uroczystej inauguracji nowego roku akademickiego 1970/1971, w której prym wiódł Uniwersytet Gdański nie mogło zabraknąć w lokalnej prasie. Tak 40 lat pisano o tym długo oczekiwanym przez wielu wydarzeniu...

„Centralne uroczystości otwarcia nowego roku akademickiego odbyły się w najmłodszej uczelni kraju - Uniwersytecie Gdańskim, który rozpoczyna swoją działalność."
                                                                           (Głos koszaliński, 2 października 1970, nr 274)

O tym, jak ważnym wydarzeniem (politycznym) w historii naukowej Pomorza było otwarcie Uniwersytetu Gdańskiego, świadczy choćby liczba i ranga zaproszonych gości...
Sokolowski_300
„... głos zabrał rektor UG prof. dr Janusz Sokołowski. Serdecznie powitał on członka biura politycznego KC PZPR Stanisława Kociołka, kierownictwo resortu oświaty i szkolnictwa wyższego z ministrem prof. Henrykiem Jabłońskim, członków kierownictwa Komitetu Wojewódzkiego PZPR z I Sekretarzem KW Alojzym Karkoszką, przewodniczącego WK SD prof. Bolesława Kasprowicza, Sekretarza WK ZSL Józefa Pawlika, zastępcę kierownika Wydziału Nauki KC PZPR Zenona Wróblewskiego, członków Prezydium WRN z przewodniczącym Tadeuszem Bejmem, przewodniczącego rad narodowych trójmiasta, działaczy WK FJN z jego przewodniczącym, posłem Florianem Wichłaczem, rektorów uczelni zagranicznych i krajowych, przedstawicieli świata nauki, delegacje zakładów pracy, działaczy organizacji młodzieżowych z przewodniczącym Rady Naczelnej Zrzeszenia Studentów Polskich Stanisławem Cioskiem, młodzież akademicką."
                                                                           (Dziennika Bałtycki, 2 października 1970, nr 234)

Dyskusja nad utworzeniem w Gdańsku uniwersytetu toczyła się jeszcze na długo przed powstaniem UG, jednak dopiero w II połowie lat 50' wśród naukowców Wyższej Szkoły Pedagogicznej (będącej obok Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie i Wyższego Studium Nauczycielskiego podstawą UG) zaczęła stopniowo zyskiwać sobie zwolenników idea przekształcenia WSP w uniwersytet. W latach 70' w otwarciu Uniwersytetu Gdańskiego pokładano wielkie nadzieje i stawiano sobie ambitne cele...

„...liczymy na to, że stanie się on (Uniwersytet Gdański - przyp. red.) ośrodkiem twórczej nauki skierowanej ku potrzebom życia, ośrodkiem kształcenia i wychowywania ludzi zdolnych i wysoko wykwalifikowanych, prężnych i ambitnych stawiających sobie i inne wymagania współtwórców socjalistycznego kształtu doby rewolucji przemysłowo - technicznej. Liczymy na to, że już w najbliższej przyszłości Uniwersytet Gdański wniesie znaczny wkład w dzieło dalszego awansu społecznego, gospodarczego i kulturalnego Polski nad Bałtykiem."
                                                                           (Głos Wybrzeża, 1 października 1970, nr 233)
WF_300

O roli i miejscu Uniwersytetu Gdańskiego (i ogólnie szkolnictwa wyższego w Polsce) w swym wystąpieniu mówił między innymi ówczesny minister szkolnictwa wyższego prof. Henryk Jabłoński...

„Wystąpienie min. Jabłońskiego zawierało m. in. kilka uwag na temat zadań Uniwersytetu Gdańskiego. Uczelnia ta winna w rzędzie pokrewnych jej szkół zająć miejsce szczególne, wyróżniające się eksponowaniem w swej działalności problematyki morskiej. Szkoła na powstała na solidnej bazie dorobku Wyższej Szkoły Ekonomicznej i Wyższej Szkoły Pedagogicznej: decyzja o jej powstaniu podjęta została w okresie wyjątkowej wagi dla naszej gospodarki i kultury. Nowa strategia gospodarcza nakłada bowiem na szkolnictwo wszystkich szczebli niezwykle odpowiedzialne zadanie. Minister mówił następnie o obowiązkach szkół wyższych, wynikających z niedawnej nowelizacji ustawy, która wciela w życie jasność dydaktyki, wychowania i badań naukowych. Okres budowy sieci szkół wyższych został właściwie zakończony i podstawowym zadaniem szkolnictwa wyższego jest obecnie doskonalenie pracy uczelni, skuteczna walka o ilość i jakość swoistej ich produkcji. „Trzeba będzie" - powiedział mówca, „konsekwentnie przełamywać przestarzałe przyzwyczajenia do separacji poszczególnych uczonych, do tworzenia karłowatych jednostek organizacyjnych, do niczym nieuzasadnionego partykularyzmu. Na zakończenie min. Jabłoński życzył studentom, by z nauk profesorów i wykładowców - najlepszych swych przyjaciół, wyciągnęli jak najwięcej korzyści, by byli wytrwali w pracy, radości w życiu i jak najdłużej młodzi."
                                                                           (Dziennika Bałtycki, 2 października 1970, nr 234)

Głos (socjalistyczny) w sprawie edukacji wyższej i roli Uniwersytetu Gdańskiego zabrał również wicepremier Stanisław Kociołek, który...

„... swe wystąpienie zaczął od stwierdzenia, iż inauguracja Uniwersytetu Gdańskiego jest okazją do sięgnięcia wspomnieniami do faktu, który stał się jedną z przesłanek naszego narodowego, państwowego i socjalistycznego rozwoju w ciągu ćwierćwiecza. Jest nim stworzenie przez rewolucję nie tylko warunków rozwoju oświaty, nauki i kultury w skali naszej historii niespotykanej, ale też stworzenie najściślejszego związku rozwoju narodowego z rozwojem nauki, oświaty i kultury. W tym rozwoju wiodąca rola przypadła także gdańskiemu środowisku naukowemu. Uniwersytet Gdański powinien być uczelnią w gronie szacownych polskich uniwersytetów wiodącą, gdy chodzi o koncepcję i kierunki rozwoju, o metody pracy naukowej, dydaktycznej i wychowawczej. Wynika to z niezwykle absorbującej potrzeby stworzenia uniwersytetu rzeczywiście nowego, związanego ze specyficznymi tu tylko na Wybrzeżu - możliwymi do spełnienia związkami oświaty, nauki i gospodarki z morzem."
                                                                           (Dziennika Bałtycki, 2 października 1970, nr 234)
Chemia_300
Tegoroczne obchody 40-lecia istnienia Uniwersytetu Gdańskiego, obchodzone bardzo uroczyście i z pompą, z pewnością również zostaną odnotowane przez lokalną prasę. Wrócimy do nich przy okazji następnego, okrągłego jubileuszu - w roku 2020, kiedy to Uniwersytet Gdański będzie obchodził półwiecze swojego istnienia...
 
Wszystkie zdjęcia pochodzą z Archiwum Biblioteki Uniwersytetu Gdańskiego.
 
Justyna Sudakowska
justyna.sudakowska@dlastudenta.pl
 
 
Słowa kluczowe: Uniwersytet Gdański, jubileusz 40-lecia Uniwersytetu Gdańskiego, prasa o UG
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Jakie są formy egzaminÃłw i zaliczeń na studiach?
Jakie są formy egzaminów i zaliczeń na studiach?

Zobacz, czego możesz się spodziewać na zajęciach.

nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Polecamy
Czy studenci mają ferie zimowe?
Czy studenci mają ferie zimowe?

Czy studenci mogą liczyć na dni wolne po sesji?

Czy wolno korzystać z telefonu podczas zajęć na uczelni?

Na zajęciach nuda, a w internecie na pewno dzieje się wiele ciekawych rzeczy... czy wypada nam patrzeć w telefon podczas zajęć?

Ostatnio dodane
Jakie są formy egzaminÃłw i zaliczeń na studiach?
Jakie są formy egzaminów i zaliczeń na studiach?

Zobacz, czego możesz się spodziewać na zajęciach.

nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.