Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Trójmiejski wyścig szczurów

2009-12-12 18:45:41 | Gdańsk

 Jak wyglądają perspektywy młodych ludzi w Trójmieście? Czy ta kilkusettysięczna metropolia ma do zaoferowania satysfakcjonujący zawód osobie, która dopiero wchodzi na rynek pracy? I czy studenci widzą tu swoją przyszłość?

- Zrobię wszystko, żeby się stąd wyrwać - mówi Mateusz, student matematyki na Politechnice Gdańskiej. - Po moich studiach mógłbym tu pracować tylko w banku, albo w szkole, bo wszystkie największe korporacje finansowe mają swoje siedziby w Warszawie. Często mówi się, że po Polibudzie można przebierać w ofertach, ale to nieprawda.

Czy podobne obawy dotyczące swojej zawodowej przyszłości mają studenci kierunków humanistycznych? - Póki co, nie odczuwam żadnych obaw - mówi Agnieszka, studentka pedagogiki resocjalizacyjnej na Uniwersytecie Gdańskim. - Myślę, że Trójmiasto to duża aglomeracja, która wciąż się rozwija i ma wiele do zaoferowania młodym ludziom. Jak na razie nie martwię się o pracę, zajmuję się nauką i szukam doświadczenia w praktykach związanych z zawodem, którego się uczę.

O tym, że nie ma się o co martwić zapewniają także władze miasta. - Gdańsk to miejsce nastawione głównie na młodych i kreatywnych ludzi. Zwłaszcza w obliczu aktualnych inwestycji - mówi rzecznik prasowy Prezydenta Miasta Gdańska, Antoni Pawlak. - Absolwenci kierunków technicznych będą mogli znaleźć pracę przy projektowaniu i tworzeniu dróg. Również zbliżające się EURO 2012 daje możliwość realizacji zawodowej. Szereg stale rozwijających się instytucji kulturalnych jest z kolei dużą szansą dla humanistów.

Sam dyplom ukończenia wyższej uczelni nie jest jednak gwarantem uzyskania dobrej pracy. Liczy się przede wszystkim doświadczenie. Czy miasto pomaga studentom w jego zdobywaniu? - Oczywiście. Gdańsk ma do zaoferowania wiele programów i staży. Jednym z ciekawszych przedsięwzięć było szkolenie, w którym grupa studentów z Trójmiasta wyruszyła na cztery miesiące do informatycznej firmy ZenSar do miasta Pune w Indiach.

Z programu „wakacyjny staż" oferowanego przez Gdańskie Centrum Obsługi Przedsiębiorcy Urzędu Miejskiego w Gdańsku skorzystała Martyna, tegoroczna absolwentka technologii chemicznej PG. - Moim zdaniem wszystko zależy od osobowości. Mnie się udało, co zawdzięczam przede wszystkim swojemu uporowi w dążeniu do celu. Wiem jednak, że wielu moich znajomych nadal ma sporo problemów ze znalezieniem pracy, a konkurencja nie śpi.

Co jeszcze można zrobić, żeby ułatwić sobie drogę do znalezienia wymarzonego zawodu? Chociażby skorzystać z usług Agencji Pośrednictwa Pracy. - Widać, że najgorsze już za nami, kryzys powoli mija, a na rynku pojawia się coraz więcej ofert od pracodawców. Głównie w administracji, w której doświadczenie nie jest aż tak wymagane - mówi Agnieszka Śladkowska, kierownik działu rekrutacji Agencji Pracy Tymczasowej „Hands2work".

Czy zatem warto zostać w Trójmieście po ukończeniu studiów? Czy jest szansa na to, że będziemy mogli się tutaj realizować zawodowo bez żadnych ograniczeń wynikających z miejsca zamieszkania? Agnieszka, studentka pedagogiki UG mówi: - Niezależnie od miasta, w którym żyjemy, zawsze będziemy musieli walczyć o swoje. Samorealizacja jeszcze przed podjęciem pracy jest kluczem do sukcesu. Żaden pracodawca nie będzie na nas czekał z otwartymi ramionami. Musimy liczyć się z tym, że żyjemy w świecie wyścigu szczurów i ciągłej walki o przetrwanie w branży.

Kinga Citkowska
k
inga.citkowska@dlastudenta.pl

Paweł Michaluk
pawel.michaluk@dlastudenta.pl

 

Słowa kluczowe: Uniwersytet Gdańki Politechnika Gdańska Gdańsk studia staż praca
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Jakie są formy egzaminÃłw i zaliczeń na studiach?
Jakie są formy egzaminów i zaliczeń na studiach?

Zobacz, czego możesz się spodziewać na zajęciach.

nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Polecamy
Zobacz, jak zmienić temat pracy dyplomowej!
Zmiana tematu pracy dyplomowej - jak to zrobić?

Zobacz, jak zmienić temat pracy dyplomowej!

Nieobecności na studiach - co musisz o nich wiedzieć?
Nieobecności na studiach - co musisz o nich wiedzieć?

Jakie konsekwencje niesie za sobą zbyt duża ilość nieobecności?

Polecamy
Ostatnio dodane
Jakie są formy egzaminÃłw i zaliczeń na studiach?
Jakie są formy egzaminów i zaliczeń na studiach?

Zobacz, czego możesz się spodziewać na zajęciach.

nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.