Wykłady - Z życia Uczelni

Wagner widziany znad zatoki Gdańskiej

2009-11-24 13:22:29 | Gdańsk

Prof. Michał Błażejewski wygłosi wykład „Bayreuth Północy - Wagner widziany znad zatoki Gdańskiej".

Wykład, z cyklu popularnonaukowych spotkań z wybitnymi postaciami polskiej nauki,  odbędzie się w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki 26 listopada 2009 r. w Hotel Rezydent w Sopocie.

Czas - 26 listopada 2009 r., godz. 18.00
Miejsce - Hotel Rezydent w Sopocie (Plac Konstytucji 3 Maja 3)
Organizator:  Rada Rektorów Województwa Pomorskiego, Centrum Informatyczne Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej oraz Hotel Rezydent

Sopocka leśna scena w swojej stuletniej historii była przykładem skomplikowanego mariażu sztuki, polityki i ekonomii. W takim ménage à trois przegrywającą stroną zawsze była sztuka. Legenda Opery Leśnej została jednak ufundowana na tym, co miało być najcenniejsze w tej akurat sferze - czy to w jej odmianie wysokiej, czy popularnej. Przeważnie zapominamy, że przedwojenne i powojenne wielkie widowiska sopockie miały służyć ugruntowaniu pozytywnego obrazu władzy państwowej i politycznej. Z legendą nie da się walczyć - ale zawsze warto przyjrzeć się jej trochę bliżej.

Profesor Michał Błażejewski jest kierownikiem Katedry Kulturoznawstwa Uniwersytetu Gdańskiego. W Trójmieście mieszka od najwcześniejszego dzieciństwa, kiedy to na Wybrzeże po wojnie wrócili jego Rodzice. Tak się złożyło, że cała jego trójmiejska edukacja związana była z miejscami ważnymi dla Uniwersytetu Gdańskiego. Świadectwo ukończenia szkoły podstawowej uzyskał w nieistniejącym dziś już budynku Studium Nauczycielskiego, świadectwo maturalne - w V Liceum Ogólnokształcącym w Oliwie, gdzie w 1945 roku utworzono Pedagogium, zalążek późniejszego Uniwersytetu. Tylko okres studiów spędził na Uniwersytecie Poznańskim. Na Uniwersytecie Gdańskim przeszedł natomiast wszystkie etapy rozwoju naukowego - od asystenta do profesora zwyczajnego, tu też pełnił przez 9 lat funkcje wicedyrektora i dyrektora Instytutu Filologii Polskiej, kierownika zakładów i studiów podyplomowych. Tu stworzył kilka specjalności na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych, tu wreszcie przygotował i zrealizował projekt studiów kulturoznawczych. Wypromował ponad 125 dyplomantów i ma nadzieję, że w nowym roku doczeka pierwszego magistra kulturoznawstwa i swojego dziesiątego doktora.

Publikował teksty na temat studenckiego ruchu kulturalnego, na temat teatrów i prasy, wyedukował i wprowadził „za rękę" (dosłownie) w życie zawodowe kilkudziesięciu dziennikarzy, współpracował przy realizacji kilkudziesięciu programów radiowych i telewizyjnych. Pisał na temat literatury popularnej i młodzieżowej, ukazały się jego teksty dotyczące Heleny Mniszek, Stanisławy Fleszarowej-Muskat (i innych wybrzeżowych pisarzy), Tolkiena, Lewisa, Astrid Lindgren, Tove Jansson, braci Grimmów. Jest autorem ponad stu artykułów dotyczących muzyki - pisał m. in. o Bachu, Wagnerze, Messiaenie, Ryszardzie Straussie, Moniuszce, Telemannie, Dobrzyńskim, Lutosławskim i Bacewiczównie. Za ważne dla siebie uważa teksty poświęcone teorii stereotypów, filozofii kultury i funkcjonowaniu w nowych mediach dzieł sztuki dawnej i najnowszej.

Tak się złożyło, że nie musiał oddzielać swoich prywatnych zainteresowań od pracy zawodowej - co nie znaczy, że jakoś szczególnie lubi nosić pracę do domu czy odwrotnie. Dostrzega słuszność stwierdzenia, że słaba pamięć i dobre zdrowie pozwalają człowiekowi osiągnąć pełnię szczęścia i spokoju - w praktyce jednak obce jest mu powoływanie się na wzory i autorytety.

Wstęp do Kawiarni Naukowej jest wolny.

ip

Słowa kluczowe: Bayreuth Północy wykład otwarty 2009 ug Prof. Michał Błażejewski
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
wykład Andrzeja Dragana
Wykład "Sztuczna inteligencja w prowadzeniu badań naukowych" w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie i Szkoła Doktorska zapraszają na wykład Profesora Andrzeja Dragana.

Polecamy
Webinar Youth Human impact o przemocy domowej
"Za zamkniętymi drzwiami" - Youth Human Impact organizuje webinar o przemocy domowej [styczeń 2021]

Gościem będzie Inga Lipińska - terapeuta i kierownik Centrum Praw Kobiet w Żyrardowie.

"Open IT - zacznij karierę w IT" - webinaria WSB w Warszawie

Na przełomie czerwca i lipca 2020 r. czekają nas ciekawe wykłady online przygotowane przez Wyższą Szkołę Bankową w Warszawie.

Polecamy
Ostatnio dodane
wykład Andrzeja Dragana
Wykład "Sztuczna inteligencja w prowadzeniu badań naukowych" w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie i Szkoła Doktorska zapraszają na wykład Profesora Andrzeja Dragana.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.