Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Wizytówka piąta: drużynowy Polaków

2009-11-24 14:40:01 | Gdańsk

 Andrzej Olechowski „pielgrzymuje" - jak sam się wyraził - po Polsce w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, czy Polacy chcą takiego prezydenta jak on. Po wystąpieniach w ponad 20 miastach, odwiedził również Gdańsk i spotkał się ze studentami na Wydziale Prawa i Administracji UG.

Mimo że jest człowiekiem powszechnie w Polsce znanym, były minister zaczął od przedstawienia się za pomocą czterech wizytówek: Andrzej Olechowski - rockandrolowiec, Andrzej Olechowski - ekonomista, Andrzej Olechowski - działacz publiczny i Andrzej Olechowski - biznesmen. Przyznał, że do działalności publicznej wraca zawsze, kiedy to, co dzieje się w kraju oburza go. To było powodem powodem zarówno założenia z Donaldem Tuskiem i Maciejem Płażyńskim Platformy Obywatelskiej, jak również jego odejścia z tego ugrupowania (spory z kierownictwem PO zaczęły się już wtedy, kiedy Jan Rokita  propagował hasło „Nicea, albo śmierć", ale ostateczne odejście nastąpiło w 2009 roku, kiedy okazało się, że partia rządząca nie realizuje swoich założeń programowych). Niezadowolenie z życia politycznego w Polsce skłoniło go również do zaangażowania się w pisanie programu wyborczego dla Stronnictwa Demokratycznego, ale przede wszystkim zastanowienia się nad kolejnym startem w kampanii wyborczej do fotela prezydenckiego.

Spotkania takie jak to dzisiejsze z jednej strony mają mu pomóc w podjęciu decyzji, z drugiej strony są również okazją, by podzielić się ze słuchaczami swoimi refleksjami na temat aktualnego stanu Polski i Polaków. Polacy - twierdzi Andrzej Olechowski - teraz rozkwitają, Polska natomiast - zatrzymała się w rozwoju. Przyczyn takiej sytuacji, według Olechowskiego, należy upatrywać w tym, że Polacy nie umieją działać zespołowo, nie postrzegają się jako drużyny, a ci, którzy mogli by im w tym pomóc - drużynowi, czyli politycy, zajęci są jedynie polityką (prowadzeniem sporu), a nie życiem. Przekonanie o słuszności tej tezy skłania go do przymierzenia się do kandydowania na stanowisko Prezydenta. Ale, jak podkreślił polityk,  Prezydenta innego, niż najsilniejsi dziś Donald Tusk i Lech Kaczyński, takiego, który nie ma wobec nikogo zobowiązań politycznych, który nie gra roli wodza plemiennego, ale jest tylko drużynowym, którego drużynę stanową wszyscy Polacy.

Pytania moderatorów i publiczności do Andrzeja Olechowskiego dotyczyły przede wszystkim oceny  krajowych zagadnień politycznych (zmian w Konstytucji, Służb Specjalnych, kryzysu gospodarczego, reformy w armii), ale także jego ewentualnego startu w wyborach (szans na rozbicie hegemonii PO i PISu, głównych postulatów, współpracowników). Ostatnie pytanie brzmiało : jakiej Polski oczekują Polacy? Andrzej Olechowski stwierdził, że przede wszystkim skomputeryzowanej, takiej, gdzie każdy ma dostęp do Internetu, gdzie rozwija się społeczeństwo oparte na wiedzy, która staje się ciekawa i atrakcyjna dla reszty świata.

Od autorki: Spotkanie z Andrzejem Olechowskim było pouczające, ponieważ jego interpretacja życia politycznego różni się od powszechnych w mediach poglądów. Pod względem piaru - bez zarzutu, jest on bowiem osobą wzbudzającą zaufanie, jego opinie są zawsze dobrze uargumentowane, a postulaty nie tylko celnie sformułowane, ale także dopasowane do oczekiwań słuchaczy. Jednak nie była to żadna debata, jak zapowiadał organizator - Stowarzyszenie Pro Societas. Sam fakt przyznania się byłego ministra  do planów startu w wyborach prezydenckich, zasugerował spotkanie przedwyborcze. A te parę pytań do, które zostały mu zadane, miały charakter pytań do eksperta, lub przyszłego prezydenta, a więc nie  zakładały równości wiedzy, racji czy poglądów, jak również nie wprowadzały choćby elementu polemiki, w związku z czym nie nadały więc temu wydarzeniu formy, ani atmosfery, jaką zazwyczaj posiada debata.

Katarzyna Vitkovska

Słowa kluczowe: andrzej olechowski na prezydenta ug wykład postkenie ze studentami 2009 doda
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Jakie są formy egzaminÃłw i zaliczeń na studiach?
Jakie są formy egzaminów i zaliczeń na studiach?

Zobacz, czego możesz się spodziewać na zajęciach.

nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Polecamy
Numerowanie stron w pracy dyplomowej

Sprawdź, jak je ustawić w Wordzie.

Zobacz co warto wiedzieć o sesji poprawkowej.
Sesja poprawkowa. Co warto o niej wiedzieć?

Zobacz, co warto wiedzieć o sesji poprawkowej!

Polecamy
Ostatnio dodane
Jakie są formy egzaminÃłw i zaliczeń na studiach?
Jakie są formy egzaminów i zaliczeń na studiach?

Zobacz, czego możesz się spodziewać na zajęciach.

nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.