Wykłady - Z życia Uczelni

Z matematyką od przedszkola do matury

2010-02-11 14:04:00 | Gdańsk

Co matematyka ma wspólnego z origami i jak wykorzystać metodę dramy na lekcji matematyki? O niekonwencjonalnych zadaniach matematycznych i edukacyjnych łamigłówkach przestrzennych oraz o roli technologii informacyjnych w nauczaniu przedmiotów ścisłych... To tylko niektóre tematy warsztatów, które zaplanowano w ramach XIX Krajowej Konferencji Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki. Inauguracja spotkania odbędzie się 12 lutego o godz. 11.00 w Audytorium Novum PG.

  Tegoroczna konferencja przebiegać będzie pod hasłem „Z matematyką od przedszkola do matury". Zgromadziła ponad 600 nauczycieli z różnych regionów Polski. Będą oni uczestniczyć w czterodniowych warsztatach i wykładach w Conradinum - od piątku, 12 lutego do poniedziałku, 15 lutego włącznie.

- Jest to jedyna możliwość, by spotkali się nauczyciele matematyki nie tylko z różnych etapów kształcenia, ale też z całej Polski. To okazja do autentycznej wymiany doświadczeń, rozmów o tym, co boli, co można zrobić inaczej, lepiej, co wydarzyło się ważnego dla matematyki w ostatnim roku. Cztery dni pozwalają na zbliżenie się północy z południem, a szkoły podstawowej z liceum - twierdzi Urszula Krzyżykowska, nauczycielka i konsultant matematyki w Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku.

W gronie prelegentów znajdą cenieni dydaktycy. Wśród nich również zagraniczni goście, między innymi prof. Rudite Andersone z Uniwersytetu z Rygi oraz Arnis Rudis, przewodniczący łotewskiego  Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki. - Konferencja jest cenna dla każdego nauczyciela matematyki, dla którego ważne jest doskonalenie warsztatu pracy i szukanie nowych sposobów przybliżenia tego przedmiotu uczniom. W świetle ostatnich zmian programowych, wprowadzenia matematyki jako obowiązkowego przedmiotu maturalnego, pytań i wątpliwości jest wiele - mówi Urszula Krzyżykowska. - Na spotkanie zapraszani są goście, których nauczyciele pracujący w różnych miejscowościach nie zawsze mieliby szansę wysłuchać.

Udział w uroczystym otwarciu konferencji - okraszonym występem chóru PG - zapowiedzieli: Minister Edukacji Narodowej Katarzyna Hall, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, rektor Politechniki Gdańskiej prof. Henryk Krawczyk, dyrektor politechnicznego Centrum Nauczania Matematyki i Kształcenia na Odległość dr Barbara Wikieł oraz pomorski kurator oświaty Zdzisław Szudrowicz.
Wykład inauguracyjny  „Matematyka, komputery, reformy... Czy może się udać?"  wygłosi prof. Ryszard Pawlak z Politechniki Łódzkiej.

- W dobie, gdy wiedzę ucznia traktuje się - może nawet słusznie - jako produkt, trzeba zastanowić się, czy szkoły, gminy, kuratoria... nie powinny mieć swoich instytutów badawczych. Nie proponuję tworzenia takich jednostek, ale ścisłą i obligatoryjną współpracę z uczelniami mającymi naukowców - specjalistów w zakresie dydaktyki matematyki oraz matematyki teoretycznej i aplikacyjnej. Tak, jak w przypadku koncernów, przy współpracy tej nie ma osób mniej i bardziej ważnych. Są natomiast problemy, które trzeba wspólnie rozwiązywać, w odniesieniu do konkretnej sytuacji, środowiska, możliwości finansowych, itp.. W swoim wykładzie będę dążył do pokazania pewnych aspektów ewentualnej współpracy - zapowiada w opisie wykładu prof. Pawlak.

Politechnika Gdańska jest współorganizatorem konferencji SNM, a rektor PG objął nad nią honorowy patronat.

XIX Krajowa Konferencja Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki
12-15 lutego 2010
Otwarcie konferencji 12 lutego, godz. 11.00 w Audytorium Novum PG, ul. Gabriela Narutowicza 11/12, Gdańsk Wrzeszcz
Wykłady i zajęcia warsztatowe odbywać się będą Conradinum, ul. Piramowicza 1/2, Gdańsk Wrzeszcz. 

Więcej informacji: http://snm.edu.pl/konferencja/index.php

 

Słowa kluczowe: matematyka drama zajęcia pg warsztaty wykłady gdańsk
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
wykład Andrzeja Dragana
Wykład "Sztuczna inteligencja w prowadzeniu badań naukowych" w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie i Szkoła Doktorska zapraszają na wykład Profesora Andrzeja Dragana.

Polecamy
Webinar Youth Human impact o przemocy domowej
"Za zamkniętymi drzwiami" - Youth Human Impact organizuje webinar o przemocy domowej [styczeń 2021]

Gościem będzie Inga Lipińska - terapeuta i kierownik Centrum Praw Kobiet w Żyrardowie.

"Open IT - zacznij karierę w IT" - webinaria WSB w Warszawie

Na przełomie czerwca i lipca 2020 r. czekają nas ciekawe wykłady online przygotowane przez Wyższą Szkołę Bankową w Warszawie.

Polecamy
Ostatnio dodane
wykład Andrzeja Dragana
Wykład "Sztuczna inteligencja w prowadzeniu badań naukowych" w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie i Szkoła Doktorska zapraszają na wykład Profesora Andrzeja Dragana.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.