Wydarzenia inne
Najwyższe wyróżnienie dla prof. H. Samsonowicza

Najwyższe wyróżnienie dla prof. H. Samsonowicza

Opis

W poniedziałek, 19 listopada 2009 roku, na Wydziale Historycznym UG w Gdańsku, przy ul. Wita Stwosza 55, odbędzie się uroczyste posiedzenie Senatu UG, podczas którego nadany zostanie tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego wybitnemu historykowi, profesorowi Henrykowi Samsonowiczowi. Początek uroczystości o godz. 11.00.

Profesor Samsonowicz otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego w uznaniu „wybitnego wkładu w poznanie dziejów społecznych i gospodarczych późnośredniowiecznego Gdańska, Polski i Europy oraz wiodącej roli w kształtowaniu nowoczesnej polskiej nauki historycznej" (uchwała Senatu UG z 24.09.2009 r.)

Wniosek o nadanie prof. Samsonowiczowi tego najwyższego wyróżnienia akademickiego złożył Instytut Historii UG. Recenzentami w przewodzie doktorskim byli prof. dr hab. Wiesław Długokęcki (Uniwersytet Gdański), prof. dr hab. Tomasz Jasiński (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu) i prof. dr hab. Karol Modzelewski (Uniwersytet Warszawski).

Jak podkreślili recenzenci rozległość i wszechstronność zainteresowań, ogromny dorobek naukowy, aktywny udział w życiu społeczno-politycznym i w publicznych dyskusjach o najważniejszych sprawach Polski, to wszystko sytuuje Profesora Henryka Samsonowicza wśród najwybitniejszych przedstawicieli polskiej humanistyki ostatnich dziesięcioleci. 

Prof. Henryk Bogdan Samsonowicz urodził się 23 stycznia 1930 roku w Warszawie. Zasłynął jako badacz późnośredniowiecznej i wczesnonowożytnej przeszłości Gdańska, strefy bałtyckiej i Hanzy, problemów Polski i Europy i ich wzajemnych relacji (głównie w średniowieczu i okresie nowożytnym),  dziejów Polski przedrozbiorowej, a także rzemiosła wiejskiego w Polsce średniowiecznej i wczesnonowożytnej oraz aspektów życia miejskiego epoki preindustrialnej.

„Gdański" dorobek prof. Henryka Samsonowicza zajmuje jedno z najważniejszych miejsc. Za jego podsumowanie  można uznać jego udział  w powstaniu t. 2 „Historii Gdańska", pod red. Edmunda Cieślaka (1982). Część napisana przez prof. Samsonowicza dotyczyła dziejów miasta w okresie wojny trzynastoletniej (1454-1466), miejsca Gdańska i handlu gdańskiego w gospodarce europejskiej w drugiej połowie XV w., roli Gdańska w życiu politycznym Prus Królewskich i Polski w latach 1466-1572 oraz relacji gdańsko-hanzeatyckich w tymże okresie.

Prof. Samsonowicz jest autorem ponad 800 publikacji naukowych i uczestniczy w pracach wielu prestiżowych naukowych gremiów; jest m.in. członkiem Polskiej Akademii Umiejętności. Za swoje dokonania otrzymał wiele nagród i wysokich odznaczeń: polskich (m.in. Krzyż Wielki  z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski) i zagranicznych (Krzyż Oficerski Legii Honorowej, Krzyż Wielki Republiki Węgier, 2001).

 KJ

  

Polecamy
Ostatnio dodane
Festiwal Nauki i Sztuki w Krakowie
Uniwersytet Rolniczy z atrakcjami z okazji Festiwalu Nauki i Sztuki w Krakowie

Uczelnia szykuje mnóstwo atrakcji dla zwiedzających.

Akademia Śląska
Akademia Śląska otwiera rekrutację

To także okazja do skorzystania z promocji "NA START".

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.