Dzieje się - Sztuka

Wystawa Łukasza Sławińskiego

2012-06-01 09:45:40 | Gdańsk

plakat sławińskiJuż od 13 czerwca będzie można zobaczyć nową wystawę w Klubie Flisak'76 w Gdańsku. Okres wakacyjny przywita wszystkich koneserów sztuki wystawą Plakaty - Łukasz Sławiński.

Łukasz Sławiński – ur. 1983 roku w Gdyni, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, studiował pod kierunkiem profesora Jeżego Krechowicza i profesor Jadwigi Okrassy. Dyplom w pracowni profesora Jacka Staniszewskiego.

Ważniejsze osiągnięcia:

2009 - Kraków, Dolny Pałac Sztuki, Następcy: wystawa plakatu z Akademii Sztuk Pięknych z Gdańska, Katowic i Krakowa.
2011 - Udział w wystawie zbiorowej Dramaturgia Plakatu, w Muzeum Plakatu w Wilanowie
2011 - Udział w wystawie Trójmiejska Queeropowieść w CSW Łaźnia, Gdańsk.
2012 - Wystawa 23 Międzynarodowego Biennale Plakatu w Wilanowie, Warszawa.
2012 - Even the Son of God Had to Die My Darling, indywidualna wystawa rysunku w Galerii Olympia, Kraków.

"Projekt Łukasza Sławińskiego jest przewrotny i prowokujący zarówno w warstwie znaczeniowej jak i plastycznej. Kobiece ciało znajduje się zawieszeniu – lewitacji – może zarówno wznosić się jak i opadać – w zależności od wyobrażenia (projekcji) oglądającego. Podobnie dwuznaczny jest emocjonalny wyraz tego ciała – może być równie dobrze ekspresją ekstazy jak i cierpienia [...]

Powstały cztery bardzo rożne w koncepcji i materii projekty („Kalkwerk”, „Zaratustra”, „Niedokończony utwór na aktora”, „Persona.Marilyn”) – autor nie poszedł drogą serii – w którym dzieła plastyczne bardziej dialogują ze sobą wzajemnie niż z pierwowzorem. Każda z czterech prac jest podróżą do przestrzeni i wykreowanej rzeczywistości spektaklu, albo jej subiektywnego wspomnienia. W wypadku „Zaratustry” i „Niedokończonego utworu na aktora” – mam wrażenie próby cielesnej partycypacji – wrzucone w mroczną, niezrozumiałą przestrzeń nagie ciało – jest przez tę przestrzeń zaatakowane – pełni rytualną funkcję ofiarną. Pomiędzy „Personą. Marilyn” i „Kalkwerkiem” też można by sobie (moja subiektywna perspektywa jako strony zaangażowanej w dialog:) wyobrazić osobliwą drogę – dwa etapy fetysza-wizerunku – tego wszystkiego, czym nasza wyobraźnia przylega intymnie do ludzkiej twarzy. Twarz ludzka – zżerana korozją – uwijają się przy niej plamy, fantomy naszych lęków. Niszczenie ikony - ludzka czaszka, jako „kamień rzeźbiony od środka” – enigmatyczny, alchemiczny symbol z „Kalkwerku”.

Każda z tych prac, za każdym razem na nowo – wprzęga się intensywnie i rzetelnie w wymóg (pragnienie?) podwójnej wierności – sobie (wewnętrznemu pra-wyobrażeniu) i atakującej z zewnątrz materii pierwowzoru. Obecny tu jest – pomimo kolażowej techniki – motyw, który ujmuje mnie w rysunkach Sławińskiego: pogoń za tym „czymś dzikim”, pojawiającym się w efemerycznych widzeniach i przeczuciach naszej wyobraźni." (Krystian Lupa)

Plakaty – Łukasz Sławiński

Wernisaż: 13 czerwca, godzina 20.00

Klub Flisak'76, ul. Chlebnicka 9/10, Gdańsk

wstęp wolny

Sponsorem głównym wydarzenia jest ENERGA.

HB

 

Słowa kluczowe: wystawa, sztuka, plakat, Sławiński, Gdańsk, fotografia
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Narodziny Wenus, Sandro Botticelli
"Narodziny Wenus" - co ukryto w obrazie bogini miłości?

Sandro Botticelli umiejętnie zestawił ze sobą statyczną pozę Wenus i dynamiczne gesty pozostałych postaci.

Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.