Sztuka
Blackout

Blackout

  • 2024-03-16, , godzina 18:00, do 2024-04-14
  • Zbrojownia Sztuki, Targ Węglowy 6, Gdańsk

Opis

Wernisaż: 16.03.2024, godz. 18.00
Wystawa czynna: 16.03-14.04.2024, codziennie w godz. 12.00-18.00 (z wyjątkiem poniedziałków)
Miejsce: Zbrojownia Sztuki, Targ Węglowy 6, Gdańsk

Organizator: Wydział Rzeźby i Intermediów ASP w Gdańsku, Katedra Intermediów
Kurator: Grzegorz Klaman
Współpraca: Piotr Mosur

Wystawa Blackout prezentuje najciekawsze prace studentów powstałe w ciągu ostatnich kilku lat w Katedrze Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku; sztukę wideo, performance, postfotografię, instalacje, bio art i science art. Sztukę nowych mediów, która poza poszukiwaniem nowych środków wyrazu, pragnie poddać krytycznej refleksji także sposób własnego funkcjonowania i zadaje pytania o status artysty i dzieła jako takiego. Pojawiające się narzędzia sztucznej Inteligencji mają ogromny wpływ na proces kreacji i powstawania dzieła o rozmytym autorstwie i niejasnej definicji. Moc maszynowej kreacji rodzi pokusy manipulacji treściami i produkcją postprawd przesłaniających nam obraz realności. Młoda sztuka, która pracuje w obliczu paraliżu komunikacyjnego wywołanego zalewem i manipulacją obrazów, swój moment konstytutywnej dla siebie jasności, swoistego przebłysku i potencjalnego sensu, znajduje w ryzykownym akcie rozpoczęcia dialogu z technologią i jej użytkownikami. Dynamika i tempo przemian dyktuje postawę krytyczną jako możliwie efektywną i kompatybilną w dostępnym przyborniku jaki oferuje Akademia. Wystawa przekrojowo prezentuje wybrane prace powstałe w ramach programowych pracowni Katedry Intermediów I i II stopnia, różnorodność tematyczna i formalna postuluje budowanie osobowości artysty gotowego do "bycia-w-świecie", wielu obecności na wielu poziomach od lokalnej do globalnej, Agnieszka Jelewska powołując sie na Sloterdijka taką sytuacje nazywa "pianą" -" a więc formą biotechnologicznie generowanej mobilnej interakcji pomiędzy różnymi sferami, bańkami, które nie tyle oddzielają życia jako monady, ile krzyżują je poprzez membrany, interakcje, koegzystencję, zderzanie, transformowanie są one w ciągłym stanie skomunikowania.

Z tej perspektywy oczywista staje sie kwestia przeformułowywania i przepozycjonowania dziedzin badawczych." Postulat symbiozy nauk i sztuki, wiedzy i intuicji włącza artystę i jego praktykę w rzeczywistość uodparniając go od nadmiernej zdystansowanej abstrakcji czystej formy. Postrzegamy akt twórczy jako splot odludzkiej aktywności, naturotechniki przekraczającej pęknięcie pomiędzy ludzkim i środowiskiem.

Grzegorz Klaman

Polecamy
Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.