Sztuka
"Jak to z lnem było" - wystawa

"Jak to z lnem było" - wystawa

  • 2009-04-03, do 2009-09-10
  • Muzeum Narodowe w Gdańsku Oddział Etnografii, Gdańsk
  • Zobacz profil >>

Opis

Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku – Spichlerz Opacki (ul Cystersów 19, Gdańsk-Oliwa) zaprasza na wystawę „Jak to ze lnem było".

Celem wystawy „Jak to ze lnem było", której tytuł nawiązuje do pełnej uroku, baśniowej opowieści o lnie Marii Konopnickiej, jest zaprezentowanie ludowego tkactwa. Zachodzące przemiany cywilizacyjne sprawiły, że rękodzieło to, stanowiące do niedawna bardzo istotny element codziennego życia wsi, odchodzi w zapomnienie.

Len należy do najstarszych roślin uprawianych przez człowieka. Przez wieki dostarczał cennego surowca używanego nie tylko do wyrobu tkanin przeznaczonych na odzież i bieliznę, ale też do wyplatania sieci czy skręcania powrozów. Uprawa i obróbka lnu była procesem długotrwałym i wymagającym dużego wysiłku.

Tkactwo, które jest końcowym etapem obróbki włókna, towarzyszyło człowiekowi niemal od początków jego egzystencji. Było to do niedawna zajęcie powszechne, którego arkana przekazywano sobie z pokolenia na pokolenie. Co ciekawe, istota procesu splatania pozostawała niezmienna przez wieki.

3 kwietnia – 10 września 2009 r.

Wernisaż: 3 kwietnia 2009, godz. 14.00.
Polecamy
Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.