Sztuka
Nowi dawni mistrzowie

Nowi dawni mistrzowie

  • 2007-01-21
  • N - 12, U - 8, Rodz. - 20, Grup. - 6 zł (os.)
  • Pałac Opatów, Gdańsk

Opis

Muzeum Narodowe w Gdańsku organizuje wystawę „Nowi Dawni Mistrzowie/New Old Masters", której kuratorem jest wybitny amerykański krytyk sztuki Donald Kuspit. Otwarcie wystawy planowane jest na 20 listopada. Dzień później odbędzie się gdańska promocja ostatniej książki Kuspita „Koniec Sztuki" (The End of Art). Warszawska promocja książki odbędzie się tydzień po niej. Współrealizatorem wystawy i współwydawcą książki jest Narodowe Centrum Kultury. Mecenasem wystawy i Muzeum Narodowego w Gdańsku, która potrwa do 15 lutego 2007, jest Plus.

Kuspit, wcześniej wieloletni piewca postmodernizmu, w ostatnich latach coraz częściej przyjmował negatywną postawę wobec sztuki współczesnej, krytykując ją za zbyt dalekie odchodzenie od estetycznych i humanistycznych wartości. Swoje poglądy przedstawił w książce „Koniec Sztuki", której polski przekład ukaże się w listopadzie bieżącego roku.

W „Końcu Sztuki" Kuspit zaproponował termin „Nowi Dawni Mistrzowie", określający artystów niepodporządkowujących się modnym trendom w sztuce współczesnej oraz nawiązujących stylem, pojmowaniem piękna i tematyką do twórczości dawnych mistrzów. Polska jako pierwszy kraj europejski gości kolekcję Nowych Dawnych Mistrzów.

Na wystawie w Muzeum Narodowym w Gdańsku przedstawionych będzie 111 dzieł 33 artystów z całego świata skupionych wokół idei Kuspita, a są to m.in.: Zoya Frolova, Julie Heffernan, Don Eddy, Richard Estes, Odd Nerdrum, Robert Graham, Vincent Desiderio, Igor Mitoraj, F. Scott Hess oraz David Ligare. Obrazy i rzeźby prezentowane w Gdańsku pochodzą z kolekcji prestiżowych instytucji i galerii amerykańskich i europejskich takich jak: Marlborough Gallery Inc., Forum Gallery, Nancy Hoffman Gallery, Hirshhorn Museum, Museo Fundacion Cristobal Gabarron.

Wystawa „Nowi Dawni Mistrzowie" to niepowtarzalna okazja, żeby zobaczyć sztukę niezwykłą. To wydarzenie wyjątkowe nie tylko w skali naszego kraju, ale także w skali Europy. Udowadnia, że Polska to ważne miejsce na mapie wielkich wydarzeń kulturalnych.

Mamy nadzieję, że wystawa wywoła szeroką dyskusję na temat kondycji sztuki współczesnej, jej miejsca i roli w społeczeństwie. Jest też szansą na zapoczątkowanie swoistej „kontrawangardy" - nowego kierunku w sztuce najnowszej.

"Każda wystawa sztuki stanowi argument w dyskusji krytycznej. Argumentem tej wystawy jest stwierdzenie, że sztuka modernistyczna, tak zwana „sztuka awangardowa", stała się we wszelkich jej permutacjach dekadencka, przestarzała, wyeksploatowana i, z ludzkiego punktu widzenia, nieistotna. Drepcze
w miejscu, bo nie ma dokąd pójść. Jeżeli jakaś wystawa albo potwierdza status quo w myśleniu o sztuce, albo próbuje je zmienić, to najlepszy dowód, że czas dojrzał już do tego, by wprowadzić poważne zmiany a przynajmniej, pora skierować uwagę na te obszary sztuki, które dotąd były marginalizowane przez zinstytucjonalizowaną sztukę awangardową.
Obecna wystawa pokazuje zdecydowanie, że dla sztuki przeszłości jest jeszcze przyszłość, a nie tylko przeszłość wczorajszego dnia."
Donald Kuspit, listopad 2006
(ze wstępu do katalogu wystawy Wielka wystawa sztuki współczesnej.
Nowi Dawni Mistrzowie/ New Old Masters)

Miejsce: Muzeum Narodowe w Gdańsku, Oddział Sztuki Współczesnej, Pałac Opatów w Oliwie
ul. Cystersów 18
80-330 GDAŃSK
tel./fax 058 552 12 71

Wystawa: Nowi Dawni Mistrzowie/ New Old Masters
Czas trwania wystawy: od 21 listopada 2006  do 15 lutego 2007
www.nowidawnimistrzowie.pl

Wystawa czynna: wtorek - piatek - od 1100 do 1800
                                 
sobota, niedziela - od 1200 do 1900
                                  
poniedziałek - nieczynne !


Ostatnio dodane
Konkurs Fotograficzny Głębia Spojrzenia
Zbliża się 11. edycja Studenckiego Konkursu Fotograficznego "Głębia Spojrzenia"

Podziel się ze światem swoimi fotografiami i wygraj wyjątkowe nagrody.

Popularne
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce
Pierwszy pokaz największej fontanny w Polsce

Nowa fontanna we Wrocławiu to największa i najdroższa tego typu inwestycja w Polsce.

Depeszowcy kontra depesze
Depeszowcy kontra depesze

Tutaj każdy chce mieć swój dekalog. Każdy depesz, względnie depeszowiec wiesza go potem na ścianie, obok mnóstwa tłustych, cudownie odbijających światło, wycałowanych i w

Lord of the Dance w Polsce!
Lord of the Dance w Polsce!

Dynamiczne i barwne widowisko Michael’a Flatley’a jest już legendą, która bezustannie oczarowuje widzów na całym świecie, wprawiając w zachwyt bogatą oprawą sceniczną i fascynując ekspresją ruchu.