Spektakle, przedstawienia

Opis spektaklu

Powrót błazna to autorski spektakl A.Markowicza – znakomitego scenografa i reżysera, profesora gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych – inaugurujący działalność Sceny Wizji i Formy przy Teatrze MINIATURA w Gdańsku.

W widowisku złożonym z dziesięciu ekspresyjnych obrazów autor dzieli się z widzem osobistą refleksją na temat filozoficznej, etycznej i estetycznej kondycji ludzkości we współczesnym świecie. Ta uniwersalna przypowieść mówi o degradacji humanistycznej idei człowieka, który odrzuca stworzone przez siebie wartości i z piedestału określanego mianem Homo Sapiens spada do roli bezmyślnego trybika potwornej machiny społecznej, wiodącej go do samounicestwienia.

W poszczególnych scenach twórca bierze pod lupę wynaturzone formy współczesnej władzy, religii, obyczajowości i kultury. Pokazuje jednostkę wchłoniętą przez tłum, poddającą się biernie manipulacji i stadnym emocjom, podsycanym przez rozszalałe media, które przejęły w obecnym świecie rząd dusz. Dotyczy to także artysty, sprowadzonego dziś do roli kiczowatego, telewizyjnego showmana – błazna XXI wieku.

Tworząc tę subiektywną wizję pogrążonej w chaosie współczesności, A.Markowicz ogranicza do minimum słowo, dając pierwszeństwo obrazom plastycznym, ściśle sprzężonym z niezwykle dynamiczną muzyką A.Głowińskiego i wyrazistym, silnie zrytmizowanym ruchem scenicznym, opracowanym przez J.Stańdę. Aktorom, grającym tu symboliczne role, towarzyszy tłum lalek, a ich działania wzbogacone zostały projekcjami filmowymi

Obsada i twórcy spektaklu

Twórcy spektaklu: reżyseria. Lista aktorów, pełna obsada, spektaklu Powrót błazna (Miejski Teatr Miniatura, Gdańsk).

Bilety na spektakl

Aktualnie nie posiadamy informacji o biletach na Powrót błazna.

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w teatrach sepektakl Powrót błazna (Miejski Teatr Miniatura, Gdańsk).

Zdjęcia ze spektaklu

Aktualnie nie posiadamy zdjęć ze spektaklu Powrót błazna (Miejski Teatr Miniatura, Gdańsk).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych ze spektaklem Powrót błazna (Miejski Teatr Miniatura, Gdańsk).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do spektaklu Powrót błazna (Miejski Teatr Miniatura, Gdańsk).
Ostatnio czytane
lazarus
Lazarus - recenzja spektaklu

Czy warto zobaczyć ostatnie dzieło Davida Bowiego we wrocławskim Capitolu?

Kaligula- Teatr Polski Wrocław
Kaligula - recenzja spektaklu

Za nami premiera online spektaklu "Kaligula" w reżyserii Roberta Czechowskiego na deskach Teatru Polskiego we Wrocławiu.

O nich się mówi