Teatr
Finał konkursu „Rezydencja/premiera 2009"

Finał konkursu „Rezydencja/premiera 2009"

  • 2009-06-25, , godzina 19:00
  • 20,- normalny; 15,- ulgowy; 10,- zniżkowy
  • Klub ŻAK, Gdańsk

Opis

4 września 2008 roku Klub ŻAK ogłosił ogólnopolski konkurs na projekt spektakli (solo, duet, grupa/teatr) z dziedziny szeroko pojętego tańca współczesnego. W czerwcu zostanie zaprezentowany ostatni spośród pięciu zwycięskich projektów – „Infantka” grupy teatralnej w składzie: Małgorzata Matuszewska, Romana Maciuk - Agnel, Dominika Suchecka, Andrzej Wełmiński.

Do konkursu zgłoszono szesnaście projektów, w tym połowę stanowiły trójmiejskie przedsięwzięcia (konkurs miał charakter ogólnopolski i wszystkie projekty były traktowane jednakowo, bez względu na siedzibę artysty). Siedem projektów (w tym trzy trójmiejskie) zostało poddanych ocenie komisji złożonej z pracowników programowych Klubu. Ocenie podlegały wyłącznie same projekty zgłoszonych spektakli (na podstawie opisu i kosztorysu). W konkursie nie było kryterium doświadczenia, stażu na scenie, dorobku artystycznego etc. W czerwcu zostanie zaprezentowany ostatni spośród zwycięskich projektów - „Infantka” grupy teatralnej w składzie: Małgorzata Matuszewska, Romana Maciuk - Agnel, Dominika Suchecka, Andrzej Wełmiński.

Spektakl trio inspirowany obrazem Tadeusza Kantora „Pewnej nocy weszła do mego pokoju Infantka Velazqueza”. Choreografia wykorzystuje i transponuje język tańców: flamenco, tańca dworskiego i orientalnego. Wybrane akcje inspirowane są środkami wyrazu charakterystycznymi dla teatru Tadeusza Kantora. W pustym pokoju malarza pojawia się Infantka. Wkrótce przybędą kolejne dwie. Każda z nich uosabia jeden z głównych rysów postaci: hiszpańskiej narodowości i dumy (Infantka ze spektaklu Tadeusza Kantora „Dziś są moje urodziny“), dworskiej etykiety (Infantka z obrazu Velazqueza) oraz widmowej „limfatycznej cielesności“ (Infantka z obrazów Tadeusza Kantora).
 
Spotkanie Infantek, z których każda uważa się za jedynie prawdziwą, generuje konflikt postaci (wewnętrzny i zewnętrzny). Całość obejmuje klamrą pojawienie się postaci, która nie będąc tancerzem, otwiera i zamyka spektakl lakoniczną wypowiedzią. W spektaklu zostaną wykorzystane utwory z filmu „Wszystkie poranki świata“ A. Corneau, Fandango L. Boccheriniego (nagranie specjalne na potrzeby projektu) oraz zapis dźwięku starej, orientalnej pozytywki.
 
Sprzedaż i rezerwacja biletów - tylko w Klubie ŻAK. Kasa czynna codziennie: g.15.00 - 21.00, w sb i nd od g.16.00.

 

Polecamy
Ostatnio dodane
Mirosław Kocur
Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dialog - Wrocław powróci w 2025 roku

Organizatorzy zdradzili planowaną datę imprezy oraz jej główne założenia. Poruszono także kwestie finansowe!

Paweł Małaszyński
Paweł Małaszyński odszedł z Teatru Kwadrat i został freelancerem [WIDEO]

Teraz od początku wytaczam sobie ścieżkę kariery - mówi aktor.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.